Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Kına Gecesi » Kına Gecesi İkramları
kına gecesi ikramları

Kına Gecesi İkramları

Düğün öncesi en önemli organizasyonlardan biri de kına gecesidir. Düğünden bir ya da birkaç gün önce gerçekleştirilen kına gecesinde gelin adayı sevdikleriyle, arkadaşlarıyla bol bol eğlendiği, aynı zamanda bekarlık hayatına veda ettiği bir gece geçirir. Kına gecesi bazen evde bazen de dışarıda kutlanabilir. Kına gecesinde ne ikram edileceği de mekana göre kısmen değişse de ana malzemeler genellikle pek değişmez. İşte bu yazımızda sizin için kına gecesi ikramları nelerdir, anlatıyor olacağız.

Kına Gecesi İkramları Nelerdir?

Kına Şerbetini İhmal Etmeyin

Elbette kına gecesinde bazı yiyecekler ikram edilir. Ama içeceksiz de olmaz tabii ki. Her ne kadar günümüz kına gecelerinde genellikle meşrubat olarak, bazen alkollü içkiler ikram ediliyor olsa da, geleneksel olan tarçın, zencefil, limon, şeker ve suyla yapılan kına şerbetidir. Kına şerbeti aslında evlenecek olan çiftin daima ağzının tadı olması amacıyla yerine getirilen bir ritüeldir.

Olmazsa Olmaz Kuruyemiş

Geçmişten günümüze kına gecelerinde ikram edilen yiyecekler arasında kuruyemişlerin de önemli bir yeri vardır. Küçük kuruyemiş kâseleri içerisinde ikram edebileceğiniz gibi, önceden hazırladığınız şık keseler ya da karton kutular içerisinde kına hediyesi olarak konuklarınıza kuruyemiş dağıtabilir, hatta içine küçük şekerlemeler de ilave edebilirsiniz.

Kuru Pasta Yerine Enfes Kurabiyeler

Kına gecenizi dışarıda kutlayacaksanız, bu tür mekânlar menüde genellikle kuru pastaya yer veriyorlar. Ancak son yıllarda sık sık karşımıza çıkan, üstü şeker hamuruyla süslenen konsept kurabiyelerin lezzetinin yanı sıra estetik görünümüyle de çok daha cazip olduğu aşikâr. İsteğinize göre ruj, duvak, gelin, damat, papyon gibi farklı şekillerde kurabiyeler hazırlatıp, ikram edebilir; hatta bu kurabiyeleri şık bir şekilde paketleyerek küçük bir jest olarak konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Görenleri Hayran Bırakacak Bir Pasta

Elbette kına gecesinde atlanmaması gereken ikramlardan biri de yaş pasta. Belki birkaç katlı ya da büyük, bol süslemeli bir pasta tercih edebilirsiniz. Pastanızın mümkün olduğunca gösterişli olmasında yarar var. Sonuçta yiyecekler arasında gecenin yıldızı o. Pastadan bahsetmişken cupcakeleri de atlamayalım. Cupcakeler ve makaronlar da oldukça iştah açıcı, şık görünümlü ikramlar oluyor. Hatta cupcakeleri birkaç katlı bir stant üzerinde sergileyebilir, görsel bir şölen yaratabilirsiniz.

Kokteyl Menüsü Hazırlanabilir

Şu ana kadar genellikle tatlı ve içeceklerden bahsettik. Ancak konuklarınızın acıkma ihtimaline karşı menüye tuzlu bir şeyler eklemekte yarar var. Kokteyl atıştırmalıkları kına geceniz evde de olsa, dışarıda da olsa hazırlanabilir. Onları büyük bir masaya yerleştirerek açık büfe düzenleyebilirsiniz. Eğer kutlamanız dışarıdaysa tabaklarla garsonlar da ikram edebilir. Tuzlu atıştırmalık olarak minik börek ve çörekler, kanepeler, mitit köfte, sosis ilk akla gelen fikirler. Eğer kına gecenizi evde planlıyorsanız bu tür atıştırmalıkları evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi bir catering şirketiyle de anlaşabilirsiniz. Catering şirketi size zaten pek çok alternatif sunacaktır. Diğer yandan dışarıda kutlama yapacaksanız, mekânın kokteyl menüsünden yararlanabilirsiniz.

Yemek de Olur!

Her ne kadar kına gecesi ikramları denilince akla genellikle aperatif şeyler gelse de, kına gecesi akşam saatlerinde gerçekleşen bir etkinlik olduğu için yemek menüsü de hazırlanabilir. Elbette kına gecesini evde düzenleyecekseniz yemek biraz zahmetli olabilir. Eğer dışarıda düzenleyecekseniz mekanla yemekli olarak anlaşabilir; etli ya da tavuklu bir menü hazırlatabilirsiniz. Yine bir diğer alternatif de catering şirketiyle anlaşarak leziz ikramların tadını çıkarmak.

Umarız kına gecenizde ne ikram edeceğiniz konusunda kafanızda bir şeyler canlanmıştır. Ancak asıl önemli olan güzel bir gece geçirmeniz ve bol bol eğlenmeniz. Biz de şimdiden mutluluklar dileriz.

Post navigation

  • Bu kına gecesi ikramlarını şirketlerle anlaşıp onlara yaptırarak kolaya kaçanlar var gerçekten gereksiz aşırı masraf ya. İnanın bu kadar giderinizin olacağı bir dönemde bunu çok rahat bir şekilde sizlerde hazırlayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir