Pırlanta Nişan Yüzüğünüzün Gerçek mi Sahte mi Olduğunu Belirlemek İçin 10 Test

Eğer parmağınızdaki ışıltılı taşa bakıp onun gerçekten gerçek mi yoksa çok inandırıcı bir sahte mi olduğunu merak ettiyseniz, kendinizi suçlu hissetmeyin. Kuyumculara düzenli olarak bir pırlantanın gerçek olup olmadığı sorulur ve bu kesinlikle yüzeysel bir soru değildir. Belki satın aldığınız kuyumcunun meşruiyetinden endişe ediyorsunuzdur ya da belki de sadece taktığınız şeyin gerçek olduğundan kesinlikle emin olmak istiyorsunuzdur.

Taşınıza dikkatli bir şekilde bakmanız muhtemelen size bu konuda herhangi bir cevap vermeyecektir. Bir elmasın yapısını ve bileşenlerini bilmeyen biri, gerçek bir elmas ile kübik zirkonya veya mozanit gibi sentetik bir taşı kolayca karıştırabilir. Bazı sentetikler o kadar gerçek görünümlüdür ki, sahte olduğunu fark etmeden aylar veya yıllar geçirmeniz bile mümkündür! Eğer bu durum tansiyonunuzun fırlamasına neden oluyorsa endişelenmeyin: Gerçeği ortaya çıkarmak için evde yapabileceğiniz pek çok test var.

Bununla birlikte, Ring Concierge’in kurucusu ve CEO’su Nicole Wegman, maytabınızın gerçek olup olmadığını incelemeden önce bir tavsiyede bulunuyor. “[Bu testler] gerçekten taşın neyden yapıldığına bağlıdır,” diye paylaşıyor. “Her şey kübik zirkonya değildir; farklı sentetikler ve sahte elmas yapmanın farklı yolları vardır. Taşın gerçek olduğu sonucuna varmadan önce gerçekten bu testlerin birçoğunu yapmalısınız. Bir testi geçebilir ama diğerlerini geçemeyebilir.”

Uzmanla Tanışın

Nicole Wegman, Ring Concierge’in kurucusu ve CEO’sudur.

Taşınızı test etmeye hazır mısınız? Pırlanta yüzüğünüzün gerçek mi sahte mi olduğunu nasıl anlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Hem Renkli Hem de Beyaz Işığı Yansıtıp Yansıtmadığını Kontrol Edin

Bir pırlantanın estetik açıdan en hoş yanlarından biri güneş ışığında parlaması ve ışıldamasıdır. Yansıttığı renklere bakarak taşınızı bu testten geçirin. Sadece beyaz değil, hem gökkuşağı tonlarının hem de beyazın size göz kırptığını görmelisiniz. Wegman, “Renk yansıması yoksa, yani taşla ne kadar oynarsanız oynayın ve ne kadar çevirirseniz çevirin size sadece beyazı yansıtıyorsa, bu gerçek olmayacaktır” diyor. “Elmaslar kesinlikle beyaz ışık ve gökkuşağının bir kombinasyonunu yansıtır.”

Gökkuşağı Parıltılarıyla Sizi Kör Etmediğinden Emin Olun

İşte burada işler biraz karışıyor: CZ’nin bir işareti renk yokluğu olabilir, ancak bir diğeri de çok fazla renktir. Wegman, “Eğer bu bir CZ ise, çok, çok, çok gökkuşağı gibi ve gerçekten parlak olacaktır,” diye açıklıyor. “Neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi görünür çünkü çok parlaktır.” Elbette gerçek bir elmas da parlak olacaktır, ancak Wegman’ın da belirttiği gibi, bir CZ’den daha ince olacaktır. Temel olarak, eğer elmasın gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız, gerçek olabilir.

Wegman, bu testin taşlara tek tek bakmak yerine yan yana karşılaştırmayla daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor.

Buğulanıp Buğulanmadığını Görmek İçin Üzerine Nefes Alın

Evde yapılabilecek hızlı ve kolay bir test, söz konusu taşın üzerine nefes vermektir. Wegman, “Eğer gerçek bir pırlanta ise buğulanma olasılığı daha düşüktür çünkü yoğuşma bir pırlantaya sentetik bir pırlantaya yapıştığı gibi yapışmaz” diyor. Bununla birlikte, bir CZ’nin üzerine nefes alırsanız, çok daha uzun süre buğulu kaldığını fark edeceksiniz. Bunun, taşlara tek tek bakmak yerine karşılaştırma yapıyorsanız daha iyi sonuç veren bir başka test olduğunu belirtmekte fayda var.

Çizik Testini Göz Önünde Bulundurun

Unutmayın, elmasları bozmak oldukça zordur, bu da onları hiçbir şeyin çizemeyeceği anlamına gelir (başka bir elmas dışında). Bu yüzden, eğer cesaretinizi toplayabilirseniz, bir bıçak alın ve taşın üstünü hafifçe çizin. Wegman, “Çizilirse elmas değildir, kesinlikle sentetiktir,” diyor. “Onu çizmeye çalışma fikri muhtemelen hazmedilmesi en kolay şey olmayacaktır, ancak gerçek bir elmas paslanmaz çelikten çizilmez, oysa bir CZ hemen çizilir.”

Hızlı Bir Sıcak/Soğuk Testi Yapın

Hızlı bir sıcak/soğuk testi yapmak kalbinizi hızlandıracaktır, ancak aynı zamanda size taşın doğasını da gösterebilir. Taşı bir alevin (evet, gerçek bir alev) üzerinde tutarak başlayın ve ardından bir bardak buzlu suyun içine bırakın. Buradaki fikir, gerçek bir elmasın parçalanmayacağı, sahte bir elmasın ise aşırı sıcaklıklar nedeniyle parçalanacağıdır. “Wegman şöyle devam ediyor: “Bir elmasa hayal edebileceğiniz kadar ısı uygulayabilirsiniz ve hiçbir zarar görmezsiniz. “Sahte bir pırlanta böyle bir ısıyı kaldıramaz.” Bu süreçte sahtesine zarar verebilirsiniz ancak gerçek bir elmasa dokunulmayacaktır.

Yüzdürme Testini Deneyin

Daha az riskli bir seçenek de şamandıra testidir. Taşınızı bir bardak suyun içine bırakın. Eğer batıyorsa muhtemelen gerçektir, ama birazcık bile olsa yüzüyorsa sahtedir. Bununla ilgili tek sorun, her zaman yüzde 100 doğru sonuç vermemesidir. Wegman, “Gerçek bir elmas kesinlikle batar, ancak bu muhtemelen sentetik olanın neyden yapıldığına bağlıdır” diye açıklıyor. Bir CZ yüzebilirken, sahteleri başka malzemelerden yapılmış olabilir ve bunlardan bazıları da batacak kadar ağır olabilir. Kıssadan hisse: Eğer yüzüyorsa sahtedir. Ya batarsa? Her iki şekilde de olabilir.

Evde Elmas Test Aracı Satın Alın

Wegman’a göre, en doğru DIY testi Amazon’da satılan evde elmas seçme aracıdır. “Bu oldukça küçük bir el cihazı, sadece açıp taşa dokunduruyorsunuz. Taşın elmas olup olmadığını size hemen söyleyecektir,” diyor Wegman. Yasal olduğundan emin olmak için yorumları okumanızı öneriyor, ancak bunun dışında güvenli bir bahis olduğunu belirtiyor.

Ayar ve Bant Metalini Kontrol Edin

Yapacağınız tek test bu olmasa da, pırlantanızın sahte olma ihtimalini değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Genel olarak, gerçek pırlantalar neredeyse her zaman platin ve altın gibi değerli metallere yerleştirilir. Kullanılan altın veya platin türünü gösteren işaretler için yüzüğünüzün iç kısmını kontrol etmeniz yeterlidir. Eğer ayar 10K, 14K ve 18K altın ya da platinden yapılmamışsa, taşınızın sahte olma ihtimali vardır.

Gazete Testini Deneyin

Pırlantalar ışığı farklı yönlerde kırdığından, içlerini görmek neredeyse imkansızdır ve bu nedenle, taşınızdan bir gazete okumak (veya herhangi bir görüntüyü görmek) son derece zordur. Bu testi yapmak için bir gazete koyun ve pırlantanızın altındaki metni okuyup okuyamadığınızı değerlendirin. Eğer okuyabiliyorsanız, sahte demektir.

Bir Kuyumcuya Danışın

Evde yapılan bu testler hızlı ve kolay olsa da kusursuz değildir. Wegman, “Süper kolay hileler yoktur,” diye belirtiyor. “Günün sonunda, eğer emin değilseniz, yapabileceğiniz en iyi şey taşı bir kuyumcuya götürmektir, çünkü kuyumcu bunu hemen anlayacaktır.” Kuyumcular bu işi yapmak için gerekli aletlere ve yüksek güçlü büyüteçlere sahip olmanın yanı sıra bunu destekleyecek deneyim ve eğitime de sahiptir. İhtiyacınız olan yanıtları bulmak için saygın bir kuyumcuya gittiğinizden emin olun.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir