yurtdışında balayı için gerekli pasaport belgeleri

Yurtdışında Balayı için Pasaport Belgeleri

Bahar iyice kendisini hissettirmeye başladı. Bu da demek oluyor ki; sırasıyla düğün haberleri alacağız. Nişan, kına, düğün derken sonrasında asıl telaş balayı için başlıyor. Bu yüzden düğünden uzun bir zaman önce balayında nereye gideceğinize karar vermeniz gerekiyor. Ülkemiz içerisinde balayı yapanlar olduğu gibi yurtdışında balayı yapmak isteyenler de olacaktır. Eğer siz de ikinci grup çiftler arasında yer alıyorsanız; yurtdışında balayı için gerekli pasaport belgeleri hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor.

Yurtdışında balayı yapmaya karar verdiyseniz; öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta hangi ülkeye gitmek istediğinizdir. Örneğin; Bulgaristan’a gitmek istiyorsanız vize çıkarmanıza gerek yok. Ancak ABD’de bir balayı tatili geçirmeyi tercih ederseniz o zaman pasaport işlemlerinin yanı sıra vize de almanız gerekecektir. Bu da işlemlerinizi zorlaştıracaktır. Size naçizane önerim eğer vize isteyen ülkelere gidecekseniz hazırlıklarınıza 1 sene önceden başlamanız gerekiyor. Ancak vize istemeyen ülkelere gidecekseniz; pasaport işlemleri için birkaç ay öncesinden çalışmalara başlamanız yeterli olacaktır.

Yurtdışında Balayı için Hazırlanması Gereken Pasaport Belgeleri

  • Yurtdışında balayı yapabilmek için gerekli belgeler aşağıda sizler için sıralanmıştır. Bu belgeleri hazırlayıp yıllardan beri hayalini kurduğunuz o inanılmaz tatili yaşamaya başlayabilirsiniz.
  • Nüfus cüzdanınızı başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bunun haricinde bir de nüfuz cüzdanının 2 adet fotokopisini başvuruda vermeniz lazım.
  • Yurtdışı balayı pasaport belgesi başvurusu yapmadan önce pasaport için sizden talep edilen harcı ilgili hesaba yatırmanız lazım. Sonra da yatırdığınıza dair dekontu alarak başvuru esnasında iletmeniz gerekiyor.
  • Biliyorsunuz, tıpkı evlilik cüzdanı gibi pasaport cüzdanınız oluyor. Bu cüzdan için de sizlerden bir maddi bedel isteniyor. Pasaport cüzdan bedeli dekontunu da yanınıza alın.
  • Eğer daha önce pasaport çıkardıysanız ve süresi geçtiği için yeniden başvuruda bulunuyorsanız; o halde diğer pasaport ya da pasaportlarınızın kendilerini de sizlerden isteyeceklerdir.
  • Muhtarlık ya da E-Devlet sistemi üzerinden ikametgah belgenizi alarak başvuru esnasında bu belgeyi de vermeniz lazım.
  • Herhangi bir fotoğrafçıda çekilmiş olan biyometrik fotoğrafınızdan 2 adet iletmeniz lazım.
  • Son olarak başvuru belgeleriniz tamamsa sizden parmak izi isteyeceklerdir. Bunu da parmak izi okuyucu sayesinde başvuru sırasında verebilirsiniz.

Unutmayın ki; yukarıda sıraladığımız belgelerden en az bir tanesi bile eksik olursa kesinlikle başvurunuz iptal olur. Dediğim gibi, kötü sonuçlarla ve hayal kırıklıklarıyla karşılaşmamak adına belgelerinizi hazırlamada yavaş davranmamanız gerekiyor.

Tüm belgeleri hazırladıysanız artık o muhteşem yurtdışı balayı tatili için takvim yapraklarını koparmaya başlayabilirsiniz…

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Pasaport işlemleri çok kolay ve hızlıca halledebileceğiniz şeyler fakat vize işlemleri sandığımız kadar kolay değil. Pasaport işlemlerini hallettikten sonra bence vize istemeyen ülkelerde çok güzel balayı yapabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir