Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Balayı » Balayı Oteli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
balayı oteli seçerken dikkat edilmesi gerekenler, balayı oteli seçerken nelere dikkat edilmeli

Balayı Oteli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balayı, diğer tatillerinizden çok daha özel bir anlam yüklü bir tatildir. Kötü bir balayı deneyimi yaşamak ise evlilik arifesindeki tüm çiftlerin korkulu rüyası haline gelmiş durumda diyebiliriz. Sosyal medyada sürekli tanıtımları dönen oteller, tur firmalarının özel olarak hazırladığı otel rezervasyonları ve daha birçok seçenek giderek artan bir tatil kargaşası ve kararsızlık yaratıyor. Biz de bu yüzden bu yazımızda balayı oteli seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuşacağız.

Balayı Oteli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yorucu bir hazırlık sürecini geride bırakan çiftler genellikle balayı tatillerinde yaşadıkları yorgunluk ve stresi atmaya çalışıyorlar. Haliyle de balayı için otel seçimi oldukça önemli. Balayı otelinizi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde listeyebiliriz:

  • Hayalinizdeki gibi bir balayı için beklentilerinizi ve önceliklerinizi seçiminizi yapmadan düşünün.
  • Bütçenizi araştırmalara başlamadan önce belirleyin. (İndirimlerden faydalanmanız için aylar öncesinden araştırmalara başlamanızı öneriyoruz.)
  • Değerlendiğiniz otellerin doğurabileceği ekstra masrafları göz ardı etmeyin. (Bazı otellerin her şey dahil paketleri olmayabiliyor.)
  • Değerlendirdiğiniz otellerin balayına çıkmak istediğiniz dönemde diğer otellere kıyasla ne kadar kalabalık olduğuna bakmayı ihmal etmeyin.
  • Deneyimlemediğiniz bir otelde rezervasyon yaptırmadan önce balayında size istediğiniz konforu yaşatıp yaşatamayacağına ekstra dikkat etmelisiniz. (Yorumlarla deneyimlerini ve fikirlerini paylaşan müşterilerin eleştirine ve memnuniyetlerine kulak vermeyi ihmal etmeyin.)
  • Tüm tatilinizi otelde geçirmek istemiyorsanız otellerin çevresinde ne gibi mekanların/aktivitelerin olduğunu araştırın. Sonuçta otelin imkanları dışında bulunduğu konum da önemli, değil mi?
  • Ulaşım imkanlarını araştırın ve otele nasıl gideceğinizi önceden planlayın. Ayrıca havaalanına ve şehre uzaklık da dikkate alınmalı.

Bazı noktalarda biraz daha detay vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle yukarıda özetlediğimiz bazı maddeleri biraz açalım istedik.

Balayında Bütçeniz ve Öncelikleriniz Önemli

Balayının, çiftler için sıradan bir tatil değil, özel bir tatildir. Dolayısıyla da ekstra istekleriniz ya da beklentileriniz olabilir. Öncelikle eşinizle baş başa kalabileceğiniz, gürültülü olmayan bir otel tercih etmek istemeniz gayet doğal. Ayrıca şımartılmak isteyebilir ve daha önce gittiğiniz tatillerden çok daha konforlu bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz. Önceliğiniz romantizm ya da otelinizin size sunacağı farklı organizasyonlar olabilir. Bu konuda neredeyse sınırsız seçeneğiniz bulunmakta.

İşin içine bütçeniz girdiğinde ise; tercih edeceğiniz otelin her şey dahil bir paket sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz. Daha makul görünen bir otel aklınızı cezbediyor olabilir fakat eğer önceliklerinizi karşılamıyorsa veya ekstra masraflar doğuracaksa başka alternatifleri değerlendirmeniz gerekebilir.

Seçtiğiniz Otelin Taşıması Gereken Nitelikler

Balayı tatilinizi yıllar geçse bile hoş anılarla hatırlamak istediğinize eminiz. Bu yüzden konaklayacağınız otelin standartlarının ve hizmetlerinin sizin beklentilerinize cevap verecek nitelikte olması çok önemlidir. Bunun için hayalinizdeki balayı otelinin sizin için olmazsa olmaz niteliklerini ve imkanlarını önceden düşünmelisiniz.

Balayı otellerinin en büyük özelliği, çiftler tarafından tercih ediliyor olması. Yani yalnız kalmak istediğiniz, düğün telaşını ve stresini unutmak istediğiniz bu süreçte kalabalık aileler ile bir arada konaklamak zorunda değilsiniz.

Oteller, balayı çiftleri için özel bir fiyat politikası benimsediği için mekanların sunduğu imkanlar genellikle standart otellerden çok daha fazla oluyor. Fakat eğer bu imkanlar size hitap etmiyorsa veya büyük bir önem taşımıyorsa daha uygun fiyatlar sunan veya daha farklı nitelikler taşıyan otelleri değerlendirebilirsiniz.

Otel Ne Kadar Kalabalık?

Değerlendirdiğiniz otellerin dönemine göre diğer otellere kıyasla ne kadar kabalık olduğuna bakmanız sizin için yararlı olabilir. İdeal olan ne çok dolu, ne de çok boş olması: Çok dolu olduğunda memnuniyet ve hizmet kalitesi azalabiliyor, çok boş olduğunda ise bu otel aslında kötü mü gibi düşünceler aklımızı kemirebiliyor.

Ulaşım İmkanları

Otel ile havaalanı arasındaki mesafeyi de atlamamak lazım. Şehre ve havaalanına uzak olan oteller genellikle daha ucuz olsa da kararınızı bilinçli bir şekilde vermeli ve otele nasıl gideceğinizi önceden düşünmelisiniz.

Otelin Çevresinde Neler Var?

Otel odanızın istediğiniz gibi olmasının yanı sıra, otelinizin bulunduğu konum da sizin için önemli olmalıdır. Bütün tatiliniz boyunca otelde vakit geçirmek istemeyebilirsiniz. Bu nedenle de otelinizin merkezi konumda olması sizin yararınıza olacaktır. Özellikle tatilinde turistik alanları da ziyaret etmek isteyen çiftler, otelin bulunduğu noktaya çok dikkat etmelidir.

Post navigation

  • Ben otel seçmek için bir uygulama kullanmıştım burda marka ismi vermek istemiyorum fakat rezaletti en iyisi daha çok araştırıp bu uygulamalara güvenmemek

  • Balayı için otel seçerken diye spesifikleştirmeye gerek var mı diye düşünüyordum ama gerçekten balayı için seçilecek otel normal tatil için seçilecek otellerden ayrı oluyormuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir