Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Kayınvalideyle İyi Geçinmenin Yolları
kayın valideyle iyi geçinmenin yolları, kayınvalideyle iyi geçinmek

Kayınvalideyle İyi Geçinmenin Yolları

Kayınvalideyle ilgili yaşanan problemler çoğu gelinin yaşamış olduğu problemlerden olduğundan dolayı, siz ne kadar olayların dışında kalmak isteseniz de evlilik çatası altında olduğunuz için maalesef bu durumu kabullenmeniz gerekiyor. Özellikle evin ilk geliniyseniz erkek annesi otoritesini kaybetmemek ve onunda yaşayacağı ilk gelin kayınvalide ilişkisi olacağı içinde sizi rahatsız edici söylemlerde veya davranışlarda bulunabilir. Bu kötü yaklaşımla karşılaştığınızda ne yapmalısınız, nasıl davranmalı ve eşinizin annesi ile nasıl iyi geçinmelisiniz tüm bunların cevabını aşağıda bulabilirsiniz. 

Kayınvalideyle Nasıl İyi Geçinilir?

Kayınvalidenizin de Anne Olduğunu Unutmayın

Evlilik iki genç arasında mutlu bir yuva kurmaları için yapılıyor olsa da; siz sadece eşiniz ile evlenmezsiniz aynı zamanda evliliğiniz sizi büyüten ailenizden farklı bir aile içine girerek artık onlara ayak uydurarak yaşamanız anlamına da gelir. Bu anlamda eşinizin annesine de kayınvalide gözüyle değil de bir anne gözüyle bakmanız olayların seyrini değiştirmeye yardımcı olabilir. Çünkü eşinizin annesi de bir annedir ve siz nasıl annenizle aranızda sorun yaşadıktan sonra tekrar birşey olmamış gibi ilişkinize devam ediyorsanız kayınvalidenizle de bu düzeni oluşturduğunuzda karşılıklı sevgi ve saygıda gelişecektir. 

Kayınvalidenizin Nasihatlarını Dinleyin

Bu söz  biraz klişe gelebilir, fakat kayınvalideniz sizden yaşça büyük olduğundan dolayı size bir nasihatta veya bir tavsiyede bulunduğu zaman bu nasihat sizin davranışlarınızı yansıtmıyor olsa dahi kayınvalidenizin söylediklerine saygı göstererek onun beğenisi ve onayını kazanabilirsiniz. Böylece iki taraf içinde işleri yoluna koymak için adım atmış olursunuz. Ayrıca kayınvalideniz sizden daha deneyimli olduğundan dolayı belkide onun tavsiyeleri işinize yaracak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz bu yüzden nasihatları göz ardı etmemeye özen gösterin. Çünkü nasıl sizin anneniz sizin çok iyi koşullarda yaşadığınızdan emin olmak istiyorsa kayınvalidenizde oğlu için aynı beklenti içinde olup size sürekli nasihatlarda bulunacaktır. 

Sorunlar Karşısında Soğuk Kanlı Olun

Kayınvalidenizle aranızda bir anlaşmazlık oluştuysa bu durum karşısında ortalığı ateşe vermek yerine soğuk kanlı durun. Kim bilir belki de karşı taraf sizi denemek için ufak çaplı oyun oynamıştır. Bu yüzden yaşadığınız  durumu kendi aleyhinize çevirmek için mutlaka olayların karşısında sabırlı davranarak hem eşinizin hemde kayınvalidenizin gönlünü kazanabilirsiniz. Unutmayın ki eşiniz sizi ne kadar sevse de asla annesiyle karısı arasında kalmak istemez. Ayrıca sinir anında istenmeyen kalp kırıcı sözler söylemek yerine, sakinleştiğinizde uygun üslupla durumu karşı tarafa aktarabilirsiniz. 

Kayınvalidenize Yardım Edin

Kayınvalidelerin en hassas olduğu konulardan birisidir ev işlerine yardım meselesi. Eğer erkeklerin kalbine giden yol midelerinden geçiyorsa; annelerininde kalbine giden yol mutlaka ev işlerine yardım etmekten geçer. Böylece kayınvalideniz oğluna nasıl iyi baktığınıza şahit olarak hemde ona yardım etmenizden mutlu olacaktır. Örneğin hafta sonu kayınvalidenize gittiğinizde kahvaltıyı hazırlamaya yardım etmek veya evi süpürmek gibi işler emin olun kayınvalidenizin çok hoşuna gidecektir.

Yaşanan Olayları Kişisel Algılamayın

Herhangi bir olay karşısında veya eşinizin annesi tarafından size evlilik çemberi ile alakalı bir olay anlatıldığında “Kesin bir şey yaptım beni kırmak için söylüyor.” diye düşünmeyin. Çünkü evlilik sürecinde bazen bu tip durumlar yaşanıyor ve aslında kayınvalideniz sizi kırmak için değil yol göstermek için bazı şeyleri söylüyordur. 

Eşiniz İle Kayınvalideniz Arasına Girmeyin

Belkide yapılan en büyük yanlışlardan birisidir eş ile ailesi arasına girmek, bu durumdan mümkün mertebe kaçının. Çünkü belki ilk başlarda eşiniz size destek olup sizi onaylamıştır fakat olaylar daha büyüdüğünde ve siz ona devamlı annesini, ailesini kötülediğinizde er yada geç kayınvalidenizle karşı karşıya geleceksiniz. Böyle bir olay yaşandığında eşiniz ailesini, annesini silemeyeceği için kötü gelin siz olursunuz. Bu yüzden eşinize ailesini asla ama asla kötülemeyin aksi halde üzülen taraf siz olursunuz. Çünkü hiçbir erkek ailesini kötüleyen birisi ile evli kalmak istemez veya evli kalsa da mutlu bir birliktelik olmaz. 

Anneniz İle Kayınvalideniz Arasında Kalmayın

Kayınvalideniz ve anneniz bazen anlaşamayabilir bu durumda siz annenizin tarafını tutarsanız kayınvalideniz ile aranız feci şekilde bozulabilir. Bunun yerine tarafsız olmayı seçin. Bunu içten içe yapamıyor olabilirsiniz, en azından karşı tarafa bunu yansıtmayın ve iki tarafında barışmasına yardımcı olun. Böyle bir barış sizin kayınvalidenizle daha iyi şekilde anlaşmanızı sağlayacaktır. 

Sevmediğiniz Konuyu Değiştirin

Kayınvalideniz ile veya aileden bir kişi ile bir sorun yaşadınız bunu sindirememişken konu tekrar açılırsa; sakin kalarak sinirinizi koruyun ardından hemen konuyu değiştirin. Çünkü o an sağlıklı cevaplar veremeyeceğiniz için olay istemediğiniz noktaya kadar ilerleyebilir. En güzel yöntem sükut içinde olaylara tepkisiz kalmaktır. Kayınvalideler evde en çok sözü geçen kişi olduklarından dolayı sizinle çekinmeden sözlü sataşmaya girebilir, bu tartışmayı emin olun hiçbir gelin istemez. 

Belli Sınırlarınızı Koruyun

Kayınvalideniz ile sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamak istiyorsanız baştan sınırlarınızı koyun. Size iş veya ev yaşantısı ile alakalı tavsiyeler öneriler verebilir bu gayet doğal yaşanan bir durumdur. Fakat sizin evliliğinize karışmaya kalkar ve sağlıksız konularda sizi yönlendirmeye çalışırsa o zaman kibar ve nazik üslupla konuşarak bunun yanlış bir davranış olduğunu tekrarını yaşamak istemediğinizi anlatabilirsiniz.

Post navigation

  • İyi insan olduktan sonra zaten herkes ile geçinebilir ki insan. Önemli olan iyi olmak. İki taraf da iyi olup anlayışlı olursa zaten ortada hiçbir sorun kalmaz. İyi olun kazanın hayatın her anında 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir