Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Hukuksal Konular » Çeyiz Parası Nedir?
Çeyiz parası nedir

Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği olarak tanımlanan ve halk arasında çeyiz parası olarak nitelendirilen ödenek; 2008 yılından bu yana anne veya babasını kaybettiği için yetim aylığı alan kadınlara, evlenecekleri zaman aldıkları aylığın 12 veya 24 katı kadar tutarının devlet tarafından destek amacıyla ödenmesidir. Çeyiz parasına başvurmak için taşınması gereken koşullar, nereye ve ne zaman başvurulması gerektiği, yapılacak ödeme miktarı gibi bu konuya dair merak edebileceğiniz detayları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çeyiz Parasına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Çeyiz parasına başvuruda bulunmak isteyen kadınların anne veya babasından birini kaybettiği için yetim parası alıyor olmasının yanı sıra sigortalı bir işte çalışmıyor olması da gerekmektedir. Sigortalı çalışan kadınlar yetim aylığına başvuruda bulunamadıkları gibi evlenme ödeneği için de başvuru hakları bulunmamaktadır. Bu haktan erkeklerin yararlanamadığını da belirtelim.

Çeyiz hesabı ile çeyiz parası birbirine karıştırılan iki ayrı kavramdır. Çeyiz hesabı; evlenmeden en az 3 yıl önce açtırdığınız bir banka hesabına düzenli olarak para yatırmanız ve evliliğin gerçekleşmesi halinde; devlet tarafından toplam tutarın %10’u ya da %25’i oranında verilen primdir. Bireysel emeklilik uygulamasının farklı bir versiyonu gibi düşünülebilir.

Çeyiz Parasına Ne Zaman, Nereye ve Nasıl Başvuruda Bulunulmalıdır?

Çeyiz parası almaya hak kazanan biriyseniz evlendikten sonra, 5 yıl içerisinde evlenme ödeneği için başvuruda bulunabilirsiniz. Evlenme ödeneğine başvuruda bulunmak için gerekli olan evraklar ise evlilik cüzdanınız, kimliğiniz ve başvuruda bulunacağınız kurumdan aldığınız dilekçedir.

5 yılı aşan sürelerde hakkınız zaman aşımına uğrayacağından başvuruda bulunsanız da evlenme ödeneği alamazsınız. Çeyiz parasına başvuruda bulunmak için ise ikametgahınızın bulunduğu ildeki SGK müdürlüklerine veya ilçede ikamet ediyorsanız SGK hizmet merkezlerine gitmeniz gerekiyor.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Çeyiz parasının ne kadar ödeneceği ise evlenme ödeneği hesaplama yöntemi ile yapılmaktadır.  Eğer aldığınız yetim maaşı 4/C üzerinden hesaplanıyor ise alacağınız çeyiz parası, maaşınızın 12 katı olacaktır. Yetim maaşınızı 4/A veya 4/B üzerinden alıyorsanız ise maaşınızın 24 katına kadar evlenme desteği alabilirsiniz. Toplam ne kadar evlenme ödeneği alacağınızı hesaplamak için ise son aldığınız yetim aylığınızı 12 ya da 24 ile çarpmanız yeterli.

Çeyiz Parası Ne Zaman Hesaba Geçmektedir?

Çeyiz parası kaç günde hesaba yatar? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabının başvurunuz sonrasında SGK işlemlerinin ne kadar süreceğine bağlı olduğunu belirtebiliriz. Kesin bir süresi olmamakla birlikte son dönemlerde resmi prosedürlerin daha hızlı sonuçlandığını ifade edebiliriz. SGK tarafından cep numaranıza gelen bildirim mesajının ardından veya e – devlet üzerinden yapacağınız kontroller neticesinde paranın hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz. Para ise yetim maaşını aldığınız banka hesabına yatırılmaktadır.

Çeyiz Parası Kaç Defa Alınabilir?

Çeyiz parası bir defaya mahsus olarak yetim aylığı alan kadınlara evlilik desteği olarak ödenmektedir. Boşanma ve yeniden evlenme durumunda ise tekrar ödenmemektedir. Evlilik ödeneği devlet tarafından evlenecek kadına destek olunması amacıyla karşılıksız ve geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Çeyiz Maaşı Dul Eşin Maaşını Etkiler Mi?

Bu konuya dair merak edilenlerden biri de yetim kadına çeyiz parasını ödendiğinde dul eşin maaşında kesinti yapılıp yapılmayacağıdır. Normal prosedürlerde talep olmadığı sürece yetim aylığının tamamı dul eşe ödenmektedir. Talep edilmesi halinde ise belli oranlarda yetim aylığı anne ve kızı için paylaştırılmaktadır. Bu durumda evlenme ödeneği alındığında annenin maaşında bir miktar azalma olabilir.

 

 

Post navigation

  • Ekonominin bu durumda olduğu ülkemizde küçük yaştan itibaren çeyiz dizmeye başlamak gerek eğitim gerekse bir yuva kurmak gerektiğinde kullanmak için birikim yapmak ve çeyiz dizmek çok önemli

  • Malesef çeyiz parasını almanın bile şartlarının olduğu bir dönemde ya çeyizimizi sade ve gerekli olacak ürünler olarak hazırlamalıyız ya da çevremizden destek görmeliyiz. Bir genç kızın için çeyiz hazırlamak oldukça pahalı artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir