Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Pastası » Düğün Pastası Nasıl Olmalı?
düğün pastası nasıl olmalı, düğün pastası nasıl seçilir

Düğün Pastası Nasıl Olmalı?

Koşuşturmalı düğün hazırlıkları arasında düğün pastası seçimi herhalde müstakbel eşiniz ile yapabileceğiniz en güzel hazırlıklardan biri. Hatta bir sanat.. Çünkü pastanız hem görsel açıdan, hem lezzet açısından düğünde bulunan kişilere hitap etmeli, hem düğünün konseptine uygun olmalı, hem de davetlilerin hepsine yetmeli. Bu yüzden bu yazımızda düğününüze uygun bir düğün pastası nasıl seçilir sorusunu tüm detaylarıyla yanıtlıyor olacağız. Davetlilerinize sunacağınız güzel bir düğün ortamı ve lezzetli bir düğün yemeğinin ardından damaklarda muhteşem bir tat bırakacak düğün pastası da ikram ettiğinizde herkesin halinden çok memnun olacağını size garanti edebiliriz. Düğün pastanızı seçmeden önce yazımıza göz atan şanslı kişilerdenseniz davetlilerinizin düğün pastanızı yerken mest olacağını açık açık söylüyoruz!

Ayrıca birbirinden lezzetli pastaların tadına bakarken şöyle bir kendinizi dinleyebilir, rahatlayabilir ve bunu nişanlınız ile sohbet edebileceğiniz bir fırsata dönüştürebilirsiniz. O halde kahvenizi alıp gelin de düğün pastası nasıl seçilir, seçerken nelere dikkat edilmeli sorularını tatlı tatlı tartışalım.

Düğün Pastası Seçimi Nasıl Yapılır?

Düğün Konseptine Uygun Bir Pasta Seçin

Düğün hazırlıkları sürecini yaşamaya başladıysanız ve birer birer hazırlıklarınızı tamamlıyorsanız; seçimlerinizdeki en etkili faktörün düğün konseptiniz olduğunu çoktan anlamışsınızdır. Aynı etken düğün pastası seçiminizde de geçerli. Düğün pastanızı düğün konseptinize ve düğün temanıza göre tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; gösterişli bir salon düğünü yapılıyor ise çok katmanlı ışıltılı ve yaldızlı pasta süsleme detaylarının kullanıldığı bir düğün pastası ortamda harika görünebilir. Rengarenk bir kır düğünü için ise dışı son derece normal görünen sevimli bir düğün pastasının kesildiğinde görünen içinin gök kuşağı gibi renkli kek ve kremalardan oluşması davetlileriniz şaşırtıp mutlu edebilir.

Davetli Sayısına Göre Bir Tercih Yapın

Düğün pastanızın boyutları ve katmanları için davetli sayınızın da önemli olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle butik pastacıları gezerken karşınıza pek çok harikulade düğün pastası çıkabilir. Tasarım düğün pastalarından birini tercih etmek istediğinizde ise davetli sayınız önemli bir konu haline dönüşebilir. Çünkü genellikle tasarım düğün pastası fiyatları diğerlerine göre bir miktar daha pahalıdır. Davetli sayısının fazla olması ise pasta için ayırmanız gereken daha fazla bütçe anlamına gelmektedir. Ayrıca bazı pastaların daha büyük veya küçük boyutlu olanları yapılamıyor. Bu yüzden beğendiğiniz pastanın davetli sayınıza göre yapılıp yapılamayacağını önceden netleştirmenizi öneririz.

Görünüşüne Aldanmayın, Tadına da Bakın

Görsellik bazen her şey demek olmuyor.. Bazen muhteşem görünen bir pasta, lezzet konusunda sınıfı geçemeyebiliyor. Bu yüzden düğün pastası tercihlerinizde görsel olarak beğendiğiniz ürünlerin içeriklerini de muhakkak sormanız gerekmektedir. İçinde hangi pasta malzemelerinin kullanıldığını, davetlilerin damak tadına hitap edecek bir tatta olup olmadığını ancak pastanın tadına bakarak anlayabilirsiniz. Bunun için tercihlerinizde aykırı tatlar kullanmak yerine genel olarak herkesin sevebileceği seçeneklere yönelebilirsiniz. Tabi ki zevkler çok değişkendir herkesi memnun etmek gibi bir amacınız olamaz ancak çoğunluğun beğendiği bir şey genel olarak başarılı kabul edilebilir.

Pastanın Düğün Alanına Transferi

İhtişamlı pastaların görsel açıdan harika bir sunumları vardır fakat bir takım sıkıntıları da mevcuttur. Pastalar ne kadar yüksekse bozulma, devrilme, şeklinde bozulma gibi riskler de o derece fazla olacaktır. Özellikle pastanın düğün salonuna taşınması büyük bir sorumluluk ve dikkat gerektiriyor! Çünkü en ufak bir sallantı, bir sakarlık veya hata görsel şölen olacak olan beklentiyi, tam anlamıyla yerle bir edebilir.

Bu yüzden de, görsel olarak ve tat olarak çok beğendiğiniz bir düğün pastasının düğün mekanına nasıl getirileceği de önemli bir konudur. Anlaşacağınız pastaneye bunu muhakkak sormalısınız. Kendileri mi pastayı teslim edecekler yoksa siz mi gidip almalısınız? (Bu soru, sorulması gereken fakat genellikle düğün telaşı içerisinde sıkça atlanılan bir sorudur.) Düğün telaşının ve koşturmacasının içerisinde özellikle pastanın devrilmesi ve bozulması gibi riskler de varken; pastayı sizin almanız yanlış bir tercih olabilir. Ayrıca seçtiğiniz pasta düğün alanına transfer edildiğinde de bütünlüğünü koruyabilecek özellikte olmalı. Düğün alanına taşınırken ya da pasta kesimi yapılacakken devrilme riski taşımaya müsait bir tercih yapmamanızı öneririz. Eğer gösterişli fakat böyle bir risk barındırmayan bir düğün pastası isterseniz maket düğün pastaları sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Açık Büfe Pasta Sunumu

“Düğün pastası seçimi hakkında konuşurken açık büfe ne alaka?” diyenleriniz olabilir. Fakat özellikle renkli ve eğlenceli bir düğün konseptiniz varsa davetlilerinize düğün pastası olarak birbirinden renkli ve lezzetli alternatifleri açık büfe olarak sunabilirsiniz. Biraz daha maliyetli bir tercih olsa da davetlilerin memnuniyeti için buna değebilir. Sonuçta herkesin göz zevkine, damak tadına hitap edebilecek bir masa hazırlamış oluyorsunuz. Bunun için lezzetli cupcakeleri, makaronları, dilim pastaları, mini tartları ve yeni nesil lokmaları kullanabilirsiniz. Özellikle küçük misafirlerinizin zevkten dört köşe olmalarını sağlayacak; şekerler, çikolatalar ve jelibonlar da açık büfenizde sunabileceğiniz tatlılar arasında yer alabilir.

Post navigation

  • Ben pasta seçimini eşime bıraktım o da en güzel seçimi yaptı bence düğün salonu bize bazı seçenekler sundu ben hepsini aynı bulmuştum ama eşim saçmalama öyle şey mi olur demişti ben de iyi o zaman sen karar ver diyip ona bırakmıştım

  • Düğün pastası, çiftin tercihlerine ve düğün temasına uygun olarak seçilmelidir. İki taraf da anlaşırsa bu konuda onlardan mutlusu olmaz. Biz eşimle beraber bu konu üzerine çok uğraştık ve ona göre karar verdik. Mükemmel sonuç aldık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir