Gelinlik Provasına Kiminle Gidilir, Damat Gelir Mi?

Bir genç kızın hayatının en önemli günü kuşkusuz yapacağı düğün günü olacaktır. Bu özel güne hazırlanma sırasında; en keyif aldığı zaman dilimi gelinlik için yapacağı hazırlık sürecidir. Eğer gelinliği satın almak yerine kendisine özel olarak diktirmeye karar verdiyse; bu keyif ve heyecan yüklü zaman aralığı daha da uzayacaktır. Muhtemelen gelin adayları bu heyecan yüklü saatleri sevdikleriyle paylaşmak isteyecektir.  Gelinlik provasına kiminle gidilir? Damat Gelir mi?

Gelinlik provalarına kiminle gittiğiniz önemli bir ayrıntıdır. Provaya giderken yanınızda kimin bulunmasını istediğiniz konusunda kararınızı; önceden vermeniz gerekir. Genel olarak gelin adaylarının annesi, kayınvalidesi ya da kız kardeşleri provada bulunsa da; anne ve kayınvalide konusunda biraz düşünmenizi öneririz.

İçindekiler

Gelinlik Provasına Kiminle Gidilir?

Gelinlik provalarına giderken yanınızda kimin bulunacağı tamamen size bağlı olarak değişen bir kapsama sahip olmaktadır. Genel olarak gelinlik provası için atölye ve terziye giderken; gelin adayları yanında birkaç kişi getirir. Fakat kendilerini kalabalık içinde rahat hissetmeyen bir yapıya sahipse; bu özel anları kimseyle paylaşmasına gerek de yoktur.

Fakat bu heyecanınızı biriyle paylaşmak, onların da fikrini de almak istiyorsanız tabi ki gelinlik provalarına yanınızda birkaç kişi olarak katılabilirsiniz. Bu kişileri seçerken iki konuda dikkatli olmanız gerekir. Hem fikirlerine güvendiğiniz, açık sözlü biri olmalı, hem de çok fazla kalabalık ile provalara gidip kafanın karışmasına neden olmamak gerekir. Aksi halde provalardan istediğiniz sonucu elde etmeniz oldukça güç bir duruma dönüşür.

Terzi ya da atölyeye giderken yanınıza aynı zevkleri paylaşmadığınız, arkadaşlarınız ya da akrabalarınız ile gitmek gibi bir düşünceniz var ise; sizi bu noktada hemen durduralım. Birçok insanla gelinlik provalarına gitmek iyi bir fikir olmayabilir. Etrafta dolaşacak çok fazla ve karışık fikirler hem sizi hem de terzini kesinlikle boğacaktır. Gelinlik bitim süresini uzatacaktır.

Gelinlik provasına giderken yanınızda bulunacak olan kişinin, düğün gününüzde de kıyafetinizi giymenizi giyerken size yardım edecek kişi olması konusunda dikkatli olmanız; düğüne hazırlanırken size büyü avantajlar sağlayacaktır. Bu şekilde hem yanınızda bulunan arkadaş ya da kız kardeşiniz gelinlik hakkında bilgiye sahip olacak hem de nasıl giyilip çıkarıldığı konusunda pratik yapma şansına sahip olup; en telaşlı gününüzde size zaman kazandıracaktır.

Gelinlik Provasına Damat Gelir/Gelmeli Mi?

Sonuçta misafirler kadar kendinize eş olarak seçtiğiniz, müstakbel eşiniz hayat arkadaşınız olan sevdiğiniz erkek için de hazırlanıyorsunuz. Mutlaka damadın da görüp beğenmesini, gelinlik seçimi ya da provalar konusunda fikir beyan etmesini istersiniz. Fakat bir de damadın düğün gününden önce gelinliği görmesinin uğursuzluk getireceği konusunda batın bir inanç da var. Batıl inançlara pek inanmayan bir yapınız olsa da; uğursuzluk düşüncesi ürkütüyor değil mi?

Mantık açısından olaya bakıldığında; damadın gelinlik provaları sırasında yanınızda olması doğru bir adım. Ayrıca bu provalar sırasında ( bilhassa etek boy provasında) ayakkabı bile önem taşırken, damadın da olması boy ayarında destek vermesi oldukça önemli bir ayrıntı. Son provaya gelerek gelinliğin son halini görmese de diğer provalarda bulunması aslında size önemli destekler sağlayabilir. Hem hayatınızın en önemli, en pahalı olan elbisesi ile ilgili terzi ve malzeme parasını damadın ödediği düşünülür ise; damat gelinlik provaları sırasında olmalı diyebiliriz.

Sonuçta ortak kararlar verilecek yeni ve müşterek bir hayata doğru adım atmaya karar verdiniz. Gelinlik provalarına bu etkenleri düşünen pek çok gelin adayı artık damat adaylarını da beraberinde getirmeye başlamıştır. Batıl inançlar konusunda ön yargılara sahip bir kişilikte iseniz; son bitim provasına damadı almadan gelerek, gelinliğin son halini göstermeyip ona düğün günü bir sürpriz yapabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Ben eşimle gitmiştim bence olması gereken budur sizin de eşleriniz ile gitmeniz gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir