Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Adetleri » Gelin Arabasında Kimler Olmalıdır?
Gelin Arabasında Kimler Binmelidir?

Gelin Arabasında Kimler Olmalıdır?

Gelin Arabasında Kimler Binmelidir?

O güzel gün gelip çattığında gelinlerin baba evinden ayrılma vakti geldiğinde “Gelin Alma Merasimi” yapılmaktadır. Damat tarafı, bu merasime gelin arabasında gelmektedir. Güzelce süslenmiş olan bu arabaya kimlerin bineceği önceden belirlenmezse merasimde bir karışıklık hatta belki de küçük çaplı bir tartışma ortaya çıkabilir.

Bu yüzden de önceden belirlenmesi olası karışıklığı önleyecektir. Tabii gelin ve damadın kafasında kim bizimle beraber gelecek soruları oluşabilir. İşte aklınızdaki sorunun cevabı tam da burada.

Gelin Arabasında Bulunması Gereken Kişiler

Her yörede değişiklik gösterse de gelin arabasına; bir şoför, bir bahşişçi ve bir de geline yardım edecek bir kadın bulunmalıdır.

Arabanın önüne atlayan çocuklara zarflarda para dağıtması için bahşişi veren genelde damadın sağdıcı ya da babası olacaktır. Yani ön kısma ikisinden biri oturabilir. Bu konuda büyüklerin görüşünü de almak önemlidir. Eğer müstakbel kayınpederiniz istiyorsa o oturmalıdır.

Şoför damadın bir arkadaşı ya da kuzen, amca gibi akrabalardan şoförlüğüne güvendiğiniz bir kişi olmalıdır. Çünkü hiçbir çift düğün günü kaza yapmak istemez.

Arkaya gelin ve damat binmelidir. Gelin Hanım baba evinden ayrıldığı için duygusal anlar yaşayabilir. Ona destek olacak bir kız tarafından bir yengesi ya da teyzesi gibi bir nedime gelin arabasında olmalıdır.

Aynı zamanda gelin arabadan inerken gelinlikle zorluk yaşayabilir. Kabarık bir gelinlikle hareket etmek oldukça zor olacaktır.  Gelinin yanındaki nedime ona inip binerken yardım etmelidir. Bu sayede gelin düşme riskine ve gelinliğin bir yere takılıp yırtılma olasılığına karşı korunmuş olur.

Bazı geleneklere göre gelini kayınpederi ve damat arabadan indirir. Nedime de gelinin eşyalarını arkadan toplayabilir.

Nedime sadece geline değil damada da destek olmalıdır. Heyecanlarının azalması için onlara evliliğin güzelliklerinden bahsederek bir nebze olsun içlerini rahatlatmalıdır.

Sadece Gelin ve Damat Arabada Olmaz Mı?

Eğer aile bireyleri için de bir sıkıntı ya da kırgınlık teşkil etmeyecekse, rızaları alınarak damat arabayı sürer ve gelin de yanında oturabilir.

En mutlu günlerinde gelin ve damadın baş başa kalmak istemek en doğal hakkıdır. Burada önemli olan bir şey varsa sizin ve sevdiklerinizin mutlu olmasıdır.

Bu yüzden gelin arabasında gelin ve damadın yalnız olmalarında hiçbir sakınca yoktur.

 

 

 

 

 

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir