Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Çiçeği Neden Atılır?

Gelin Çiçeği Neden Atılır?

Gelin Çiçeği Atma Adeti

Düğünlerde gelinin en güzel aksesuarı olan gelin çiçeğinin birçok önemi vardır. Peki gelin çiçeği neden atılır biliyor musunuz? Genel anlamda bu çiçek ya da çiçek atma töreni için özel tasarlanmış olan bir çiçek, gelin arkadaşlarına ve misafirlerine arkasını dönerek fırlatır.

Gelin kendi çiçeğini fırlatmak istemiyorsa ise bu merasim için özel gelin çiçeğine benzeyen bir çiçek de yapılabilir. Bu sayede hem gelin çiçeğini tutan arkadaşa da hatıra kalır hem de gelinin çiçeği bozulmamış olur.

Düğünün sonuna doğru gelin çiçeğini fırlatması için arkadaşları aralarında anlaşırlar. Gelin en önde, arkadaşları da arkada bekar kadın – erkek karışık bir grup şeklinde bekleyebilirler. (Sadece gelinin değil, damadın da bekar tanıdıkları burada olmalıdır.)

Düğünde Gelin Çiçeği Neden Atılır?

Gelin, çiçeği fırlattığı anda herkes çiçeği kapmaya çalışır. Söylenen rivayete göre çiçeği kapan kişi bir sonraki evlenecek olandır. Kızların çiçek kapma konusunda isteklerinin yanında erkekler genelde kaçma tarafında olabilirler. Ve bu olay düğünde komik anıların olmasına sebebiyet verebilir.

Çok eski zamanlardan beri gelenek olan bu tören sadece ülkemizde değil, birçok ülkede de vardır. Anlamları ise bizimkine çok yakındır.

Bu gelenek artık zamanla daha da modernleşmiştir. Bazen gelinler çiçeği fırlatmak yerine arkasını dönüp arkadaşına verebilirler. Vermelerinin sebebi düğünde bulunan arkadaşının sevgilisinin evlenme teklifi olabilir. Özellikle sosyal medyada gördüğümüz buna benzer olaylar özellikle evlilik çağındaki genç kızları etkilemektedir. Çiçeği alan genç kadının arkasında sevgilisi diz çökmüş bir şekilde onu bekleyecektir. Arkadaşları genç kadının arkasını dönmesini sağlayarak evlilik teklifine cevap vermesi sağlanır. Kim böyle bir teklife hayır der ki?

Bu teklifin ardından çiçeği alan kişinin de bir sonraki evlenecek olan kişi olarak belirlenebilir. Tabii bunlar sadece gelenek ve düğüne renk katmak için yapılmış ritüellerdir.

Kimin, kimden önce evleneceği belli olmaz. Şans size hemen de vurabilir, birazcık bekletebilir de. Önemli olan sizin sevebileceğiniz, bir ömrünüzü adayabileceğiniz ve hastalıkta sağlıkta her koşulda yanınızda olabilecek bir eş adayı seçmenizdir.

Post navigation

  • bakalım benim düğünümde çiçeğimi kim kapacak çok merak ediyorum gerçekten. daha önce yakın arkadaşımın düğününde çiçeğini ben kaptım o olaydan tam 2 yıl sonra düğünüm var :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir