kına gecesi konseptleri nelerdir, kına gecesi konseptleri

Kına Gecesi Konseptleri Nelerdir?

“Kınayı yakmışlar geline, hazırlanmış gidiyor evine. Başında al yazması var, ağlıyor bakmayın yüzüne..” Kına gecesi bir gelinin muhtemelen hem en çok eğleneceği hem de en çok ağlayacağı gecedir. (Bir gecede tüm duyguları birden yaşayacaksınız, bizden söylemesi.) Hem davetlileriniz, hem aileniz hem de sizin için en özel günlerden biri olan kına gecesi, çeşitli konseptleri ve fikirleri önünüze sunuyor. Eğer hangi konsepti seçeceğinize karar veremediyseniz, popüler kına gecesi konseptleri ve fikirlerine birlikte bir göz gezdirelim.

Popüler Kına Gecesi Konseptleri

Geleneksel Kına Gecesi Konsepti ve Fikirleri

Eğer siz de bizim gibi geleneksel kınadan vazgeçmem diyenlerdenseniz size en uygun kına konsepti klasik, geleneksel kınadır. Geleneksel kına konseptini ister evinizde, ister farklı bir mekanda, isterseniz de açık alanda uygulayabilirsiniz.

Öncelikle kına yapılacak mekanda neler uygulayabileceğinizden bahsedelim. Yapılması gereken en önemli şey (açık hava veya ev ortamı farketmeksizin) genel düzenlemelerdir. Örneğin pembe ya da açık kırmızı bir tülle sandalyeleri ve gelin damat masasını süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda şık çiçekler ile mekana canlılık katabilirsiniz.

Geleneksel kınada gelin tahtı kullanılmaz. Daha ziyade kına yakılacağı zaman gelin ve damat ortaya koyulan sandalyelere oturtulurlar. Geleneksel konsepte uygun hazırlamanız gereken en önemli malzemeler kırılacak bir testi, kınayı koyabileceğiniz bir tabak ve çerez dağıtmak için gereken kına sepetidir. Aynı zamanda vazgeçilmez olan damat için yeşil bir tülbent ve gelin için tabii ki de al yazma. Kaftan seçiminde ise bordo ya da koyu kırmızı bir kaftan kullanmanız geleneksel kına konsepti için daha uygun olacaktır.

Hint Kına Gecesi Konsepti ve Fikirleri

Günümüzde oldukça sık kullanılan Hint kına konsepti oldukça eğlenceli ve farklı bir hava katmaktadır. Hint kınasının mekanda egzotik bir hava estireceğini de söyleyebiliriz. Bunun için mekanın özellikle turuncu, pembe, yeşil ve sarı renklerle bezenmiş olması gerekir.

Aslında geleneksel kınada kullanılan bindallıları Hint kına konseptinde de uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Hint renkleri olarak tabir ettiğimiz, genel olarak işlemeli bir kaftan bulmanız. Bir diğer önerimiz ise Hintlilerin “Sari” dedikleri geleneksel elbiseleridir. Yalnızca siz değil, nedimeleriniz de “Sari” giyerek ortama hoş bir hava katabilir. Hint kınasında takı seçenekleri de oldukça fazladır. Özellikle altın renkli takılar kullanarak kendinizi tam bir Hint prensesi olarak hissedebilirsiniz. Tabii ki konumuz kına olduğu için belki de en önemli madde Hint kınacısını ayarlamak. Bir Hint kınacısına yakışır şekilde farklı desenlerle davetlilerinize ve size Hint kınası taktiğini uygulayacak birini bulmanız kına gecenizi unutulmaz kılacaktır.

Konu müziklere geldiğinde ise şüphesiz en eğlenceli, en kıpır kıpır şarkılar Hintlilerde bulunur. Mekana girişinizi de bir Hint müziği ile yaparsanız, gönül rahatlığıyla “İşte şimdi konsept tamam!” diyebilirsiniz.

Osmanlı Kına Gecesi Konseptleri ve Fikirleri

Kınanızda kendinizi Hürrem Sultan gibi hissetmek istiyorsanız bu konseptler tam size göre! İsterseniz öncelikle kınanızın genel görünümünden bahsedelim. Genel olarak altın renginin hakim olduğu, bir gelin tahtının bulunduğu, hatta gelin tahtının altın varaklı olduğu bir mekan ayarlamanız doğru olacaktır. Gelin tahtında ya da farklı bir yerde Osmanlı tuğrası kullanabilirsiniz. Bu da davetlileri daha girişte nasıl bir konseptle karşılaşacaklarını göstermiş olur. Kaftan olarak seçmeniz gereken tarz ise bol işlemeleri olan, kadife ya da daha ağır bir kumaştan yapılmış olan bir bindallıdır. Bu konseptte nedimelerin giysileri de oldukça önemlidir. (Unutmayın ki her sultanın yanında yardımcıları ve dert ortakları olur.) Nedimelerinin senin kadar ağır işlemeli bir kaftan giymesine haliyle gerek yoktur. Daha sade ama hafifte olsa altın rengi işlemeleri olan bir kaftan yeterli olacaktır. Renk olarak bordo ya da daha altın renginin hâkim olduğu bir tarz olabilir. Takı olarak ise zümrüt, yakut ya da safir işlemesi seçmeniz doğru olacaktır.

Roman Kına Gecesi Konsepti ve Fikirleri

“Ben oynamayı, eğlenmeyi, göbek atmayı, cıvıl cıvıl renkleri seviyorum” diyorsan Roman kına konseptini tercih etmen gerektiğini düşünüyoruz.

Roman kına konseptinde mekan düzenlemesi oldukça önemli. Renkli tülleri boncuklar ve çiçeklerle hazırlayacağın bir mekan uygun olacaktır. Aynı şekilde eğer kına tahtı kullanacaksan onu da yine tüllerle ve çiçeklerle cıvıl cıvıl hazırlaman gerekir. Seçmen gereken renkler turuncu, mor, pembe ve kırmızı ağırlıklı olmalıdır. Aynı şekilde kaftan ya da bindallı kullanmak yerine daha canlı bir roman kıyafeti kullanabilir ya da sen renkli bir bindallı giyerken nedimelerine roman kıyafetleri giydirebilirsin.

Bir diğer önerimiz ise roman dansçılar bulman olacaktır. (Mekana öyle bir eğlence katarlar ki kimse yerinde duramaz.) Davetlilere de Shakira kemeri dağıttıktan sonra birlikte oynamaya başlayabilirsiniz.

Hamam Kına Gecesi Konsepti ve Fikirleri

Genç okurlarımız izlememiş olabilir ama biz Tosun Paşa filmindeki hamam sahnesini çok iyi hatırlıyoruz. O yüzden diğer kına gecesi konseptleri bir yana, hamamda kına gecesi bir yana.. Bol oynamalı, bol ikramlı ve samimi havası ile o havayı yaşamak istiyorsan hamam kına konsepti sana göre demektir.

Hamam kına konseptinin en güzel yanı, samimi ve neşeli bir ortam oluşturabilmendir. Çok fazla mekan düzenlemesi yapmaya gerek yoktur çünkü hamam zaten kendi başına bir konsepttir. Yapabileceğin en güzel düzenlemeler mekana hafif bir tül dokunuşu, mum ve kırmızı gül eklemek olur.

Hamamda kaftan giyemeyeceğin için en rahat seçenek bir peştamal almandır. Belki peştamalın arkasına ismini ve gelin yazısını ekleyebilirsiniz. Bu sayede gayet güzel ama aynı zamanda sade görünecektir.

Eğer hamamda kınayı tercih ederseniz gelin hamamı sonrasında yemeli, içmeli, bol oynamalı bir günün sizi bekliyor olacağını da unutmayın.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir