Küçük Daireler için 9 Yaratıcı Kitap Depolama İpucu

Bu kitap saklama fikirlerinden birini veya birkaçını uygulayarak kitaplarınızı kompakt evinizde düzenleyin.

Yaratıcı kitap saklama fikirleri, evinize yaratıcılık ve incelik katmanın mükemmel bir yoludur. Ev sahibinin ihtiyaç ve tercihlerine göre uyarlanır ve tüm kitaplarınızı güvenlik ve düzenleri için belirlenmiş bir alanda tutmanıza yardımcı olur. Mükemmel parlak aydınlatma, minimal ama temalı dekor, yeşil bitkiler, rahat bir sandalye ve kitap koleksiyonunuzla rahat bir okuma köşesi de kurulabilir.

Ancak kendi ev kütüphane alanınızı yaratmaya başlamadan önce bazı şeyleri aklınızda tutmanız gerekir:

 • Mevcut koleksiyonunuzun bir envanterini çıkarın.
 • Kütüphaneniz için mükemmel bir yer bulun ve dış duvarlara karşı konumlandırmaktan kaçının.
 • Proje bütçenizi kesinleştirin.
 • Tarzınızı ortaya koymak için duvar kağıdı, dekor veya boya ile ev kütüphanesine renk katın.
 • Doğal ışık ve yapay aydınlatma arasında bir denge oluşturun.
 • Ayarlanabilir, köşe, yüzer veya asılı raflar arasından seçim yapın.
 • Kütüphanenizin organizasyon tarzının evi tamamladığından emin olun.

Şimdi, küçük dairenizi süslemek için bazı heyecan verici kitap depolama hack’lerine dalalım. En iyi seçiminizi yapın.

Yerleşik Kitap Depolu Bir Kol Sandalyesi

Bir veya her iki tarafında yerleşik kitap deposu bulunan bu koltuk, yerden tasarruf sağlayan ve çok işlevli bir mobilya çözümü olarak mükemmel bir seçimdir. Bu koltukta rahatça oturarak, kahvenizi yudumlayarak, en sevdiğiniz romanları okuyarak ve dışarıdaki manzarayı hayranlıkla izleyerek akşam boş zamanlarınızın tadını çıkarın.

Wooden armchair with built-in book storage on both sidesWooden armchair with built-in book storage on both sides
Bu ahşap koltuk mavi perdelere karşı öne çıkıyor

Kutulu Kitap Saklama Dolapları

Bu kutulu kitap saklama dolapları, görsel açıdan açık raflar kadar çekici görünüyor. Dolaplar kitaplarınızı, hediyelik eşyalarınızı ve sanat dekor parçalarınızı düzenli bir şekilde saklamanıza ve sergilemenize yardımcı olur. Kitap saklama dolabının arkasındaki açık desenli duvar kağıdı, mekana hoş ve yumuşak bir hava katıyor.

Book storage cabinet with boxes against patterned wallpaper wallBook storage cabinet with boxes against patterned wallpaper wall
Kolay erişim için kitap saklama kutularını türlerine göre etiketleyin
Home interiors by DesignCafe: 18% OFF

Bir Kitap Saklama Dolabı

Bu kitap saklama dolabı, bu ev ofisine çağdaş ve modern bir hava katıyor. Yarı saydam kapaklar, içeride istiflenmiş kitapları kısmen görmenizi sağlarken aynı zamanda biraz mahremiyet de sağlıyor. Paranızın karşılığını daha fazla almak için raflarınızı şekillendirmenin farklı yollarını düşünün.

Book storage cupboard with translucent doors gives a partial view of the books stacked insideBook storage cupboard with translucent doors gives a partial view of the books stacked inside
Tuğla vurgulu duvar renk patlaması sağlıyor

Çocuk Kitapları Deposu

Bu çocuk kitabı saklama alanı, iki yatak arasına ve bağlantılı pencere koltuğunun altına akıllıca yerleştirildiği için ilginç görünüyor. Bu depolama alanının yeşil sürgülü kapıları, alttaki kitaplara kolay erişim sağlarken onları normal görünümden gizliyor ve pencereler bol miktarda güneş ışığı alıyor.

Children's book storage is cleverly placed between beds and under a window seatChildren's book storage is cleverly placed between beds and under a window seat
Futbol temalı oda dekoru sevimli görünüyor

Kitap Depolu Yatak

Hepimiz altında saklama çekmeceleri olan yatakları duymuşuzdur, ancak açık seksiyonel yuvalar şeklinde kitap saklama alanı olan bu yatak kesinlikle harika. Bunlar birden fazla amaca hizmet eder, aksi takdirde süslenmemiş alanı kullanmanıza yardımcı olur ve tüm mobilya parçasının tek ve uyumlu bir birim gibi görünmesini sağlar.

Bed with book storage underneath in the form of open sectional slotsBed with book storage underneath in the form of open sectional slots
Daha şık bir görünüm için dekoratif kutular kullanın

Kitap Depolu Çalışma Masası

Geniş kitap saklama fikirlerinin çalışma masasına eşlik etmediği bir çalışma odası eksik sayılır. Duvara monte kompakt bir dolaba sahip bu çalışma masası, çalışma sırasında hızlıca alabilmeniz için ciltleri rahatça düzenlemenize olanak tanır.

Study table with wall-mounted book storage: open sectional slots for easy access and organisationStudy table with wall-mounted book storage: open sectional slots for easy access and organisation
Fotoğraf çerçeveleri ve kupalar için üst rafı kullanın
End-to-end home interior solutions at affordable prices

Modern Bir Kitap Deposu

Bu modern kitap deposu, ‘oda içinde oda’ gibi göründüğü için ezber bozuyor. PVC dolaplar bir tarafta alçak uyku alanına ve diğer tarafta geniş bir rafa eşlik ederken, giriş altta çekmeceler ve kalan üç tarafta açık raflarla çerçeveleniyor ve bu da şık görünüyor.

Modern book storage consists of drawers and open shelves on three sidesModern book storage consists of drawers and open shelves on three sides
Yağmurlu akşamlar için mükemmel bir dinlenme noktası

Gizli Bir Kitap Deposu

Bu gizli kitap saklama düzeneği, raflı sabit ve normal boyutlu bir duvar dolabına ve arkasında sürgülü bir mekanizmaya sahip başka bir çift duvar dolabına sahiptir. Ekstra depolama alanı sağladığı ve kullanılmayan köşe alanını kullanmanıza yardımcı olduğu için dinamik, çok yönlü ve lüks görünüyor.

Wall cabinet with shelves concealing a hidden book storage unit features a slide-out mechanismWall cabinet with shelves concealing a hidden book storage unit features a slide-out mechanism
Bu kitap saklama dolabı sürgülü bir kapı ile birlikte gelir

Cumbalı Banklı İkili Kitap Depolama Mobilyası

Cumbalı bankı ile bu ikili kitap depolama mobilyası büyüleyici ve muhteşem görünüyor. Özelleştirilmiş raflar, özel bir okuma köşesi hissi yaratan parlak pencerenin etrafına inşa edilmiştir. Pencere aynı zamanda kitap başlıklarını taramak ve kolaylıkla okumak için yeterli doğal ışık sunuyor.

Dual book storage furniture with a bay window bench is perfect for organizing books and provides a cosy seating areaDual book storage furniture with a bay window bench is perfect for organizing books and provides a cosy seating area
Görsel bir drama yaratmak için birkaç sarkıt lamba ekleyin

Bu yaratıcı kitap saklama yöntemlerinden herhangi birini küçük dairenizde uygulamak için ilham alacağınızı umuyoruz. Daha fazla rehberlik için DesignCafe’deki iç mimarlardan ücretsiz danışmanlık alın. İyi Şanslar!

Kitap Depolama Fikirleri Hakkında SSS

1. Küçük bir dairede kitap depolamak için dikey alanı etkili bir şekilde kullanabilir misiniz?

Evet, kesinlikle. Dikey alanı etkili bir şekilde en üst düzeye çıkarmak için raflı bir bölme, kitaplıklar veya yalnızca farklı şekil, malzeme ve boyutlarda yüzer raflar kullanabilirsiniz. Ayrıca kutular, konteynerler veya tüm dolapları da kullanabilirsiniz.

2. Kitapları küçük bir yatak odasında saklamak için en iyi uygulamalar nelerdir?

Kitapları küçük bir yatak odasında saklıyorsanız, kalitelerini korumak için bazı en iyi uygulamaları takip edin:

 • Böceklerin yemesini önlemek için kitapların tozunu alın ve haftada iki kez kuru bir bezle silin.
 • Kitapları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Nemi önlemek için kitapları orta sıcaklıkta ve düşük nemli bir odada tutun.
 • Kitaplarınıza zarar vermemek için raflar ahşap veya paslanmaya karşı dayanıklı metalden yapılmalıdır.

3. Küçük bir dairede verimli kitap depolama için duvara monte raflar kullanabilir misiniz?

Küçük bir dairede verimli kitap depolama için duvara monte veya yüzer raflar kullanabilirsiniz. Alana dengeli bir görünüm ve his vermek için en az 2 raf veya en fazla 4 raf kullanın.

4. Kompakt bir dairede kitaplarınıza kolay erişimi nasıl sağlarsınız?

Kitaplarınıza kolay erişimi sağlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • Çocuklar için olan kitapları ev kütüphanenizdeki alt raflara yerleştirin.
 • Alfabetik sıraya göre düzenleyin (yazar/başlık).
 • Belirli türlere veya temalara göre düzenleyin.
 • Belirli renk şemalarına göre düzenleyin.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir