artısıyla eksisiyle teknede düğün

Artısıyla Eksisiyle Teknede Düğün

Evlilik arifesindeki hemen her çiftin hayali olan teknede düğün organizasyonu fikrini her yönüyle irdeledik. Düğün organizasyonlarının diğer türlerinde olduğu gibi teknede yapılacak bir düğünün de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta.

Teknede Düğün Yapmanın Avantajlı Yönleri

Görsellik, manevi haz ve tatmin açısından belki de en zengin ve en güzel düğün organizasyonudur denizde düğün. Bir yanda gökyüzünün, diğer yanda denizin mavilikleri arasında güneşin denize vuran aksisedası gözleri kamaştırırken, martıların kanat çırpışlarını izlemek ayrı bir keyif verir insana. Martıların bağırış çağırışlarıyla düğündeki müzik sesini bastırmaya çalışması ise bambaşka bir armonidir.

Deniz üzerinde düzenlenen düğün organizasyonlarından biri olan tekne düğünü, görsellik ve manevi tatmin açısından sunduğu avantajına ek olarak, katılımcılar için enfes bir turistik gezi anlamı taşırken; birbirleriyle dostluk veya akrabalık ilişkisi bulunan kimselere de bu hisleri hep birlikte yaşama imkanı bahşetmektedir.

Bunun yanında deniz, düğünde çekilecek fotoğraf ve videolar açısından da harika bir arka plan resmi sunmaktadır. Arka planda masmavi denizin, bembeyaz bulutların ve martıların bulunduğu bir fotoğrafın, sahibine kattığı haz, elbette ki diğer düğün ortamlarında çekilen fotoğrafların sağlayabileceği hazdan kat be kat fazladır.

Teknede Düğün Yapmanın Dezavantajlı Yönleri

Saydığımız bu göz alıcı ve albenisi yüksek avantajların yanında teknede düzenlenecek bir düğünün hatırı sayılır dezavantajları da yok değil.

  • Zaman Bakımından Dezavantajlar

Tekne düğünlerinin en önemli eksikleri yanlış zamanlamayla ortaya çıkıyor. Mevsimsel açıdan uygun olmayan tarihlerde yapılan düğünler tam anlamıyla hüsranla sonuçlanabiliyor. Teknede düğün için en uygun zaman kuşkusuz yaz mevsimi. İlkbaharın sonları ve sonbaharın başlarındaki güzel havalar da teknede düğün için elbette ideal olabilir. Her halükarda yaz mevsiminde yapılacak olsa dahi organizasyon planlamasına hava durumuna bakıldıktan sonra başlanması gerekiyor. Yağmur, rüzgar ve med cezir gibi her türlü mevsimsel olaydan doğrudan etkilenebiliyor tekne düğünü.

Gün içerisinde ise akşam/gece vaktinden ziyade gündüz vakitlerinin tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Katılanların deniz manzarasını izleyebilmesi, fotoğraf ve video çekimleri için elverişli zaman dilimi oluşu ve rüzgar şiddetinin gündüz vakti nispeten daha az olması gibi sebeplerle organizasyonun gündüz vakitlerinde yapılması önerilir.

Katılımcıların düğüne katılış ve ayrılış saatleri tekne düğünü için önemli konu başlıklarındandır. Salon düğünü ve kır düğünlerindeki gibi misafirlerin istediği zaman katılıp istediği zaman ayrılma lüksü pek yoktur. Bu nedenle davetiyelerde düğünün bir tekne düğünü organizasyonu olduğu; düğüne katılış yerleri ve saatleri, düğün programı ve güzergahı gibi hususlara detaylı olarak yer verilmeli ve katılımcıların haberdar olması sağlanmalıdır. Aksi durum katılımcı sayısının beklenenden az olmasına yol açabilir.

Örneğin; Bostancı İskelesi’nde misafirlerin tekneye binmesiyle başlayan bir düğünde ilave katılış güzergahı olarak Üsküdar İskelesi veya Beşiktaş İskelesi seçilerek düğüne sonradan katılacak misafirlere alternatif sunulabilir. Yine, düğünden erken ayrılması gereken ve takısını takıp çıkmak isteyen misafirler için de adı geçen iskeleler bir ayrılış noktası olarak belirlenebilir. Böyle bir düzenlemeyle düğüne sonradan katılacaklar ile düğünden erken ayrılacaklar mağdur edilmemiş, memnun edilmiş olur.

  • Katılımcı Profili

Her çiftin aile yakınları ve dostları yaşam kültürü açısından farklılık arz edebilir. Yaşlılar ve deniz havasına alışkın olmayan insanlar için tekne düğünü oldukça zorlu ve yorucu geçebilir. Tekne düğünleri, genç ve orta yaş grubundaki insanlar ile deniz havasına alışkın insanların katılımı için daha uygundur. Bu nedenle düğün hazırlıkları yapan çiftlerin hem kendi aile ve arkadaş çevrelerini hem de sıraladığımız bu önerileri birlikte değerlendirmeleri faydalı olacaktır.

Dış Etkenlere Bağlı Dezavantajlar

Düğün organizasyonlarının her çeşidinde organizasyonu düzenleyecek firma büyük önem arz etmektedir. Firmanın evlenecek çiftlere olan yaklaşımı, yaptığı işe saygısı, iş ahlakı, çalışanların güler yüzlülüğü ve iyi niyeti gibi unsurlar, düğünün başından sonuna kadar sağlıklı geçmesi için hayati önem arz eden konulardır. Özellikle tekne, gemi, yat düğünü gibi daha kapsamlı organizasyon çalışması gerektiren türlerde organizatör firma etkisi belirgin şekilde kendisini hissettirir. Bu nedenle teknede düğün yapmaya karar vermeden önce bu alanda faaliyet gösteren firmalar detaylı olarak araştırılmalı; istenen ücret/sunulan hizmet/elde edilen memnuniyet kıyaslanarak seçim yapılmalıdır. Firmayla anlaşma sağlanırken taleplerimiz, beklentilerimiz ve çekincelerimiz açıkça ortaya konulmalı; sonradan yoluna girer, zamanla hallolur gibi düşüncelerle muğlak nokta bırakılmamalıdır.

Sonuç ve Öneriler

Buraya kadar anlattıklarımız neticesinde teknede düğün yapılmasını tavsiye etmediğimiz kanaatine varılmasını arzu etmeyiz. Biz, WOON olarak hiçbir düğün organizasyonunu bir diğerinden daha öncelikli kabul etmiyoruz. Bu konuda tercih de karar da çiftlerimizin. Biz sadece her organizasyonun kendi içinde barındırdığı artıları ve eksileri irdeliyor; sizin bakış açınıza ve kullanımınıza sunuyoruz. Teknede düğün organizasyonu alternatifini irdelerken de gelin ve damat adayları için harikulade artıları ve avantajları olan bu organizasyonun iyi bir süreç yönetimi sergilenmediği takdirde hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini ifade etmek istedik.

Artısıyla eksisiyle kır düğünü hakkında merak edilenler için tıklayın.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Teknede düğün yapmak oldukça güzel bir alternatif. Bu yazıda çok güzel aciklamissiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir