düğün dansı koreografileri

Düğün Dansı Koreografileri

Çok eski zamanlarda büyük şehirlerde yaşayanlar ya da belli bir sosyal statüye sahip olanlar; eşleriyle nasıl dans edecekleri konusunda oldukça iyi bir birikime sahipti. Dans edebilmek; tarih boyunca çeşitli uygarlıkların ortak bir dili olmaktaydı. Günümüzde ise bu danslar konusunda oldukça geri kalmış durumdayız. Bu nedenle kaybettiğimiz bir olgu olan çiftlerin yaptıkları düğün dansı koreografileri; pek çok insan açısından; en romantik ve en dokunaklı anlardan biri olmaktadır.

Düğün danslarının başarısı; kesinlikle iyi bir koreografiye sahip olmasına bağlıdır. Müzikle birlikte çiftlerin hareketlerinin uyumu; aynı zamanda kendilerinden emin ve kendilerini özgür hissetmeleri ile doğru orantılı olmaktadır. Bu nedenle iyi bir başlangıç dansı için; iyi bir koreografi ve iyi bir eğitmen olmazsa olmaz öğelerdendir.

Popüler Düğün Dansı Koreografileri

Ülkemizde en yoğun şekilde talep gören düğün dansları koreografileri hakkında yazıma başlamadan önce belirtmek isterim ki; herhangi bir seçim yapmadan önce yetenekleriniz ya da neler yapabileceğiniz konusunda, dans öğretmeninizin fikirlerine güvenmelisiniz. Hem sizin hem de eşinizin en mükemmel şekilde sergileyecekleri koreografiler kesinlikle sizi en iyi şekilde gözlemleyen öğretmeninin elinden çıkacaktır. Düğün danslarını oluşturacak koreografi türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Slow Dans Koreografileri

Çok kısa bir sürede eğitim alması gereken ve dans konusunda çok fazla yeteneği bulunmayan çiftler için en uygun düğün ilk dans koreografisi Slow dans türleriyle oluşturulmaktadır.

Yavaş Koreografi (Karmaşık Versiyon)

Daha resmi ya da daha ciddi rustik düğünlerde değerlendirilen bu koreografide eller çok önemlidir. Slow bir melodi eşliğinde farklı ritimlerle süslenen bu kompozisyon etkileyici bir renge sahip olmaktadır.

Klasik Vals Koreografileri

İngiliz, Viyana, Fransız gibi isimlerle kendi aralarında çeşitlere ayrılan bu vals her ne kadar slow dans izlenimi verse de daha hızlı adım ve hareketlere sahip olmaktadır. Asıl görevin damada düştüğü bu koreografilerde biraz yetenek ve beceri gerektiği aşikâr. Eller, dönüşler, doğru adımlar için  birçok pratik yapmanız gerekli olacaktır.

Genellikle modern düğünlerde oldukça sık karşılaştığımız bu koreografi örneği; düğün dansları konusunda en klasik seçimlerden biridir. Zarafet ve yeteneğin ön planda olduğu bir kompozisyona sahip olan bu düğün valsı; gelinliğinizi en mükemmel şekilde sergileyecek koreografileri kapsamında barındırır. Heyecan verici bir dans türü olan vals; büyük düğün salonları için çarpıcı görüntüler sunmaktadır.

Salıncak Koreografileri

Aktif figürlerin yer aldığı salıncak koreografisinin uygulanması sırasında adımlar oldukça karmaşıktır. Karmaşık olmasına rağmen kolay öğrenilen eğlenceli bir dans çeşidi olan salıncak; pek çok müzik tarzına uygulanabilecek koreografilere sahiptir.

Foxtrot Koreografileri

Salıncak ve Vals Koreografileri arasında yer alan Foxtrot koreografileri; eğlenceli hareketleri ve zarif bir temponun mükemmel uyumla birlikte oluşturduğu kompozisyonla oldukça rağbet gören ilk düğün danslarından biri olmaktadır. Modern olduğu kadar klasik müzikle de uyum sağlayan bir kompozisyon oluşturan Foxtrot; düğün dans koreografileri arasında yerini almıştır.

Rumba Koreografileri

Esnek bir vücut ve kalça hareketleriyle ön plana çıkan Rumba Koreografileri; Latin danslarının çarpıcı havasını taşımaktadır. Bu dans için uygun bir gelinliğe sahip olmanız gerektiğini vurgulamalıyız.

Tango Koreografileri

Düğün dansları arasında çiftler tarafından en çok ilgi çeken danslardan biri de tango kareografileri olmakta. Bütün dansların arasında en zengin duygusal içeriklere sahip olan tango kareografileri için pist büyüklüğü de önemli bir etkendir.  Her pist için uygun bir kompozisyon ortamına sahip olan tangolar; her gelinlik modeliyle de kolayca uygulanabilmekte.

Cha Cha Kareografileri

Mizahi tarzda bir sevgi ifadesi taşıyan figürleriyle cha cha koreografileri ile hazırlanan düğün dansınız; izleyenler açısından sempati ve nostalji katılımına da zemin hazırlamakta. Düğününüzde yapacağınız bu dans; salona eğlence ve canlılık yükleyecektir. 

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir