Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Dansı » Düğün Dansı İçin Eşimi Nasıl İkna Edebilirim
Düğün Dansı İçin Eşimi Nasıl İkna Edebilirim

Düğün Dansı İçin Eşimi Nasıl İkna Edebilirim

Ta çocukluğunuzdan başlayarak; düğününüzle ilgili kurduğunuz hayallerin en güzelidir; beyaz atlı prensiniz ile  romantik bir müzik eşliğinde, birbirinize sarılarak edeceğiniz ilk dansınız. Peki, şimdi bu hayallerinizi kurduğunuz düğününüz gündeme geldiğinde ya damat dans etmek istemezse? İşte tam bu noktada çok önemli bir sorunla karşı karşıyasınız. Düğün dansı için eşimi nasıl ikna ederim? Bu sorun ya çözülecek, ya da çözülecek. Bu sizin hayaliniz vazgeçemezsiniz.

Yeni evlenecek olan çiftlerin çoğunda ilk dans yapma konusunda isteksiz olan damarlardır. Bu isteksizliğin altında yatan farklı nedenler olabilir. Evet, sevgili gelinler; işiniz oldukça zor aslında. İlk olarak bu isteksizliğin altında yatan ana nedeni anlamanız gerekmekte.

İlk Olarak Eşinizin Neden İlk Dans Yapmayı İstemediğini Öğrenmelisiniz.

Hayallerinizi süsleyen; ömür boyu hem sizin hem de misafirlerinizin anılarına kazınacak olan; video kayıtlarınızda gururla, duygulanacağınız bir ilk dans gösterisi kesinlikle harika bir fikir. Peki ya eşiniz buna karşı çıkarsa. Ya bu konuda aynı hayalleri ya da aynı duyguları sizinle paylaşmak istemiyorsa? O zaman karşınıza iki alternatif çıkmakta. Ya bu ömür boyu kurduğunuz bu hayalden vazgeçeceksiniz ya da damadın neden dans etmediğini öğrenerek buna bir çözüm bulacaksınız.

Damatların ilk dans konusunda isteksiz olmasının altında çok farklı nedenler yatsa da genel olarak bu gizemin ana kaynağı dans etmeyi bilmemesine dayanmaktadır. Eğer tek sorun buysa çözümü de oldukça basit. İyi bir koreograf ya da düğün dansı öğretmeni bulup hemen iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Düğün dansları konusunda tecrübeli bir öğretmen; size ve eşinize en uygun koreografiyi belirleyerek; harika bir dans performansı oluşturmanıza yardım edecektir. Ama damat kesin olarak bu uyumlu girişime ortak olmayı kabul etmezse; eşinizi de bu konuda pek zorlamamanızı öneririz. İlk dansınızı babanız ya da bir aile yakınızla hatta kardeşinizle yapmayacaksınız diye bir kural yok.

Damatların genel olarak düğünlerin ilk dansı yapmak istememesinin nedenleri üç ana grupta toplanmış:

  • Eşinizin ciddi ya da kamusal bir mizacının olması ve toplum karşısında ilk dansla imajının bu ciddi mizaca zarar vereceğini düşünmesi
  • Dans etmeyi bilmemesi
  • Geleneksel konularda önyargılarının bulunması

Eşinizi Düğün Dansı İçin İkna Etmenin İpuçları

Eşiniz, sizinle ilk dans etme konusunda isteksiz ve katı bir tutum içinde ise; eşinizi sakın hayalleriniz konusunda kayıtsız kalıyor, bu özel duyguları sizinle paylaşmıyor diye suçlamayın. Sadece ilk dans konusunda değil gelecek dönemde eşler arasında da uyumlu bir çözüme ulaşmanız konusunda etkili olacak birkaç ipucu paylaşalım. Ne dersiniz?

  • Eğer eşiniz dans etmeyi bilmediği için ilk dansınızda sizi piste yalnız bırakmayı düşünüyorsa; oldukça kolay bir çözüme sahipsiniz. İyi bir düğün ilk dans öğretmeni bulacaksınız. Ama bu konuyu gündeme eşinizi ezmeden getirmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Örneğin; güzel bir düğün sergilemek istiyorum ama bu konuda yardıma ihtiyacım var diye konuya başlayabilirsiniz. Evlilikte ilk tüyo; kendi düşüncelerinizi, eşinizin düşüncesi gibi ona yansıtmayı başarabilirsiniz
  • Vals ya da tango gibi damadın mizacını, ya da ciddiyetini sarsmayacak, hatta izleyenlerin takdirini kazandıracak bir koreografide çalışabilirsiniz.
  • Eğer geleneksel ve tutucu bir yapısı varsa; damatla illaki sarmaş dolaş bir dans etmek isteyerek, onu zorlamanıza gerek yok. Son zamanlarda düğünlerde popüler bir ayrıcalık taşıyan Zeybek de; ilk dansınız için hoş olmaz mı sizce?
  • Eşinizi bir düğün dansı ders salonuna götürerek; mekânının sıcak ortamını, ders alanların neşeli ortamını, hocaların sempatik ve ilgili tavırlarını görerek bir takım ön yargılarından kurtulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Daha önceki düğünlerde çekilen ilk dans videolarını eşinizle birlikte paylaşmak; hem bu konuda hayallerinize ortak olmasını hem de bu konudaki hevesinize katılmasını sağlayabilir. Kesinlikle videolar teşvik edici özellik taşır. Hangi damat ya da gelin iyi bir koreografiye sahip olan ilk dans videosunu izlerken; kendini oradaki damat ya da gelinin yerine koymamıştır ki?
  • Hayal ettiğiniz ilk dansı ya da seçtiğiniz ilk dans müziğini eşinize heyecanla sürekli anlatmak, belki onun da heyecanlanmasını sağlayacak ne dersini?
  • Sizden daha önce evlenen arkadaşlarınız arasında ilk düğün dansı alan çiftlerle konuşup damadın ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın siz gelinsiniz. Bu da sizin düğününüz. Karşınızdaki hayat arkadaşınız. Ne kadar istekli olduğunuzu görünce sizi kırmak isteyecektir.  Koz sizde, bunu sakın unutmayın. Yeter ki doğru yolu bulun.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir