Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Dansı » İlk Dans İçin Öneriler
İlk Dans İçin Öneriler

İlk Dans İçin Öneriler

 Düğün gününüzün en önemli anlarından birisi; tüm davetlilerin gözlerinin üzerinizde olduğu, düğün alanına girişiniz ve ilk dans yaptığınız andır. Bu an sizin için de en unutulmaz anlardan biri olabilir. Heyecanınız dorukta iken; yıllardır düşlediğiniz ve aylardır hazırlıklarını yaptığınız hayalinizi, yaşamaya başlıyorsunuz. Düğün boyunca yaşayabileceğiniz en özel ve büyülü anlardan biri olan ilk dans için önerilerimiz ile düğün dansınızı sizin için ve davetlileriniz için unutulmaz kılabilirsiniz.

Düğün Dansı Nedir?

Öncelikle düğün dansı ya da ilk dans olarak belirtilen dansın ne olduğundan bahsedelim. Düğün dansının özel ve bir kriter ile belirtilebilecek bir dans türü olmadığını ifade edebiliriz. Gelin ve damadın; tarzlarına ve tercihlerine bağlı olarak birkaç dakika boyunca duygusal ya da hareketli parçalar eşliğinde davetlilere aşklarını dans figürleri ile sundukları bir seremoni diyebiliriz.

En Çok Tercih Edilen İlk Dans Çeşitleri

             İlk dans için en çok tercih edilen dans türlerinin başında tango ve vals gelmektedir. Ayrıca salsa, cha cha, samba, rumba, zeybek, sirtaki, bachata, swing ve bolero da gelin ve damat adaylarınca tercih edilen ilk dans çeşitlerindendir.

Düğün hazırlıkları süresince en önemli felsefe şudur: “Amaaan bir kere evleniyoruz en güzeli olsun”. Bu felsefe doğrultusunda düğünde yapılacak ilk dansınız da önemli bir konu haline dönüşmektedir. Artık çiftlerin pek çoğu düğünden önce ilk dansınız için kursa giderek; davetlilere keyifli anlar yaşatacak figürler için dans dersi almaktadırlar. Hatta bunu bir şova dönüştüren çiftler de mevcut. Kısa süren müzikler eşliğinde dans eden gelin ve damat farklı dans çeşitlerini geçişler ile davetlilerine sunarken aynı zamanda çok eğleniyorlar.

Siz de düğününüzde ilk dansınızı profesyonellere taş çıkarır bir şekilde yapmak istiyorsanız, düğününüzden önce ilk dans kursuna gidebilirsiniz. Bunun için düğününüze bir iki ay kala harekete geçebilirsiniz. Özellikle düğün dansınızda birbirinden farklı dans çeşitleri ve koreografiler ile dans etmek istiyorsanız dans kursu seçeneği sizin için harika olabilir. Haftada bir gün yaklaşık olarak bir saatinizi ayırmak bunun için yeterli olacaktır.

İlk Dansınızı Ederken Yapabileceğiniz Hatalar

  • Düğün hazırlıklarının her evresinde tercihlerinizi belirleyen en önemli faktörün tarzınız ve zevkleriniz olduğunu belirtmiştik. İlk dans müzikleri de çiftlerin tarzına ve karakter özelliklerine göre tercih edilmelidir. Kendinizi iyi ve rahat hissetmediğiniz halde Flamenko dansı yapmanız sizde eğreti durabilir. Halbuki Zeybek oynarken davetlileri ağlatabilirsiniz. İlk dansınız için sevdiğiniz müzikleri ve dans çeşitlerini tercih etmelisiniz.
  • İlk dansınızı yaparken heyecandan ve kendinizi iyi hissetmek için dans şarkınızı eşlik etmek isteyebilirsiniz. Bu güdünüzle savaşın, tüm davetlilerin gözü ve objektifler sizin üzerinizde iken zarafetle gülümsemeli ve oldukça havalı görünmelisiniz. Yani dans ederken partnerinizle konuşmak, fısıldaşmak ve şarkıya eşlik etmek yok.
  • Dans edeceğinizi de hesap ederek rahat bir düğün ayakkabısı tercih etmeyi unutmayın. Özellikle dans kursuna giderken de düğünde giyeceğinize benzer bir ayakkabı ile dans edin.
  • İddialı dans figürleri sergilemeyi planlıyorsanız; gelinliğinizin bunun için uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.
  • Dans etmeye başladığınızda gerginliğinizin ve heyecanınızın yatışması için kendinizi partnerinize ve müziğin ritmine bırakın. Adımlarınızı rahat atabilmenizin yolu ise düğünden önce ilk dansınız için bolca pratik yapmanızdan geçiyor.

Post navigation

  • Yakın zamanda evleneceğiz.Eşim ve benim için güzel bir yazı olmuş.Umarım düğünde uygulayabiliriz.

  • ilk dans öncesinde yapılması gereken hazırlıklar, müzik seçimi, dans tarzı seçimi önemlidir. Dans sırasında dikkat edilmesi gereken ipuçları ve bazı basit dans hareketleri de öneriliyor

  • Alışılagelmişin dışında bir dans için çok uğraşmıştık biz eşimle. Yani herkesin yaptığını yapmak istememiştik normal olarak. O yüzden yurtdışı düğünlerini izleyip karar verdik ve çok güzel oldu. Sizin de araştırmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir