düğün için dans kursu seçimi

Düğün için Dans Kursu Seçimi – Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk dansınızı nasıl hayal ediyorsunuz? Düğün alanına girdiğiniz andan itibaren kendinizi ve müstakbel eşinizi dans ederken düşündüğünüzde gözünüzde canlanan görüntüyü hayal edin. Romantik ve tutkulu bir tango mu yapıyorsunuz, estetik ve zarif hareketlerle vals mi, yoksa hem tutkulu hem de güçlü etkisini derinden hissederek zeybek mi oynuyorsunuz? Yoksa dans etmek size göre değil, slow bir müzik eşliğinde bir sağa bir sola sallanıyor musunuz? Cevabınız ne olursa olsun düğün dansı önemli ve atlanmaması gereken bir konu. Bu yüzden ilk dans için bir dans kursu seçmeniz gerekiyor. Fakat düğün için dans kursu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu yazımızda onlara değineceğiz. “Peki ya düğün dansı kursları arasından hangisini seçeceğim?” diye düşünüyorsanız size seçiminizde yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

Düğün Dansı Kursları

Videolardan ya da şahit olduğunuz düğünlerde gözlemlediğiniz gelin ve damatların ilk dans performansları; sizleri yeni bir arayışa veya kendi düğününüzle ilgili olarak konusunda uzmanlaşmış profesyonel dans eğitmenleri arayışına itebilir.

Eğer kendi düğünüzde etkileyici, unutulmaz ve kusursuz bir ilk dans sergilemek istiyorsanız; bu konuda ilk gereksinimiz bu konuda uzman olan bir firma ya da eğitimciden özel ders almaktır. Dans konusunda Oldukça iyi eğitim veren bir kurs bulabilirsiniz; fakat bulduğunuz kursun düğün dansları konusunda özellikle tecrübesi olması gerekmektir. Bu nedenle herhangi bir dans kursuna kayıt olmadan önce düğün dansı konusunda eğitim verip vermediğini özellikle sormalısınız.

Düğünüzde yapacağınız ilk dans ile alacağınız eğitim kursları; hem damatlar hem de gelinler için oldukça keyif verici bir süreçtir. Çiftleri bir araya getirerek, unutamayacakları bir deneyim sunacak olan ilk ortaklık girişleri kuşkusuz düğün dans kurslarında paylaştıkları özel anlardır.

Düğün için Dans Kursu Araştırması

İlk dansınız tadını çıkarak, anılardan silinmeyecek bir heyecanla izleyecek misafirlerinize; unutamayacakları, muhteşem bir gösteri hazırlamak istiyorsanız; mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.

Eğer tango, vals ya da slow dans çeşitlerinden birini ilk dansınız olarak düşünüyorsanız düğün tarihinizden 2 ay önce dans kursu araştırmalarına başlayabilirsiniz.

“Peki ya düğün için dans kursuna ne zaman gitmeliyim” diye düşünen endişeli gelin adayları aramızda mı? O zaman onları daha fazla huzursuz etmeden o konuya da değinelim.

Düğün için Dans Kursuna Ne Zaman Başlamalıyım, Gitmeliyim?

Düğününüze en az 1 veya 1,5 ay kala dans kursuna başlamış olmanız yerinde bir karar olacaktır. Eğer ilk dansınız için farklı figürler sergileyebileceğiniz biraz daha beceri ve ustalık gerektiren danslardan birini düşünüyorsanız ise süreyi bir ay daha öne çekebilirsiniz.

Fakat dans konusunda uzmanlaşmış kişiler; bilhassa düğün sezonu olarak kabul edilen yaz aylarında oldukça meşgul olacakları için ulaşamayacağınız konumda bulunacaklardır. Bu nedenle bireysel ya da grup olarak katılacağız ilk düğün dansı kurslarına ne kadar önce başlarsanız o kadar büyük bir performans sağlarsınız.

Düğün Dansı Kursları Arasından Hangisini Seçmeliyim?

Düğün için onlarca, hatta yüzlerce dans kursu var demek yalan olmaz. Fakat hangisini seçeceğim diye düşünüyorsanız, bu ipuçları seçim yapmanı kolaylaştırabilir.

Düğün için Dans Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün için Dans Kursu Fiyatlarını Karşılaştırın

Dans kursunun size ders sayıları ve ders saatleriyle birlikte sunduğu fiyat teklifleri değerlendirmeniz gereken önemli kriterlerden biri olmalı. Dans kursları ile görüşmeye gittiğinizde size sundukları paketleri ve fiyatları karşılaştırın. Bazı düğün dansı kursları 4-5 ders için fiyat sunarken, bazılarının fiyatları ise bir saatlik ders için olmaktadır.

Bireysel Mi Sınıf Dersleri Mi?

Eğer düğün öncesinde çok zamanınız varsa grup dersleri sizin için daha uygun olabilir. Fakat düğününüze bir iki ay gibi kısa bir süre kaldıysa o zamana özel olarak yani bireysel ders almanız gerecektir.

Düğün Dansı Konusunda Uzmanlar Mı?

Oldukça iyi eğitim veren bir kurs bulabilirsiniz; fakat bulduğunuz kursun düğün dansları konusunda özellikle tecrübesi olması gerekmektir. Bu nedenle herhangi bir dans kursuna kayıt olmadan önce düğün dansı konusunda eğitim verip vermediğini özellikle sormalısınız.

Yani her dans kursundan düğün dansı dersi alabileceğiniz yanılgısına düşmemelisiniz. Düğün dansı konusunda uzmanlıkları bulunan dans kurslarından birini tercih etmelisiniz.

İstediğiniz Dans Çeşitlerini Öğretebilirler Mi?

İlk dans için tercih edeceğiniz dans kursunu belirlerken; düğün dansında uzman olmalarının yanı sıra sizin isteklerinize cevap verebilirler mi, bunu da sorgulamalısınız. Slow dans dışında samba, rumba, cha cha, bolero, twist, break dans gibi özel figürleri olan danslardan birini tercih etmek istediğinizde bu dansları size öğretebilecek dans eğitmenlerine sahipler mi, öğrenmelisiniz. (Hangi dans türünü seçeceğinizi/sevdiğinizi bilmeseniz bile hangi tarz müzikler sevdiğiniz dans eğitmenleri için bir ipucu olacaktır ve bu bağlamda sizi yönlendireceklerdir.)

Eğitimlerde seçtiğiniz dans türüne göre ilk olarak figürleri öğreneceksiniz. Daha sonra ise öğrendiğiniz ana figürler toplanıp romantik ve etkileyici bir koreografi ile birleştirilerek düğün dansınız oluşturulacak.

Dans Videoları Var Mı?

“Ayinesi işidir kişinin lafına bakılmaz” atasözümüzün de ana fikri olduğu üzere, kayıt yaptırmayı düşündüğünüz dans kursunun daha önce eğitim vermiş olduğu çiftlerin videolarına muhakkak göz gezdirin. Başlangıç aşamasında dans etmeyi bilmezken son aşamada profesyoneller gibi dans eden gelin ve damat adaylarını görmek sizi rahatlatacak ve karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Kursta Kaç Ders Veriliyor?

Düğün dansı için eğitim almaya karar verdiğinizde koreograf sizin yetenek ve müzik konusundaki ilgi alanınıza göre kompozisyonunuzu üç ya da dört ders içinde ayarlayabilmektedir. Fakat dans etmeyi öğrenip bunu tamamen harmanlamak için bir süre daha ders almanız gerekecektir. Evlenecek çiftlerin yapacakları danslarının doğal ve uyum içinde sergilenmesi için ortalama olarak sekiz ya da on derse ihtiyaçları olabilir. Bu yüzden kursların kaç ders saatini kapsadığından emin olmalısınız. (Eğer paket halinde değil de saatlik bir ücret alınıyorsa söylenen ders saatinden fazlasına ihtiyacınız olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.)

Düğün Yerinizde Prova İmkanı Sunuyorlar Mı?

Dans kurslarını kıyaslarken göz önünde bulunduracağınız değerlendirmelerden biri de düğün mekanınızda prova yapıp yapamayacağınızdır. Dans stüdyosunda rahat ve başarılı bir şekilde dans edebilirken düğün yerinizde ilk kez düğün gününüzde dans edecek olmanız sizi strese sokabilir. Bu yüzden tercih edeceğiniz dans kursu size düğün yerinizde prova imkanı da tanıyor ise sizden artı puanı hak ediyor demektir.

“En İyi Dans Kursu Hangisi?” Diyorsanız..

Şunu unutmayın ki en iyi düğün dansı kursu; en zor ve en gösterişli dans hareketlerini öğreten değil, sizin ve eşinizin ilgi alanları doğrultusunda yapabileceği hareketleri iyi bir şekilde gözlemleyerek, kendi hikayelerini ortaya koyacakları tarzda bir dansı; kusursuz olarak sergileme olanağı sunan kurslardır.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir