düğün mekanına göre gelinlik seçimi, düğün mekanına gelinlik nasıl seçilir

Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi

Düğün mekanınızı seçtiyseniz düğün hazırlıklarının zorlu aşamalarından ilkini kat ettiniz demektir. İkinci aşama olan gelinlik seçimi daha kolay demek isterdik ama bu da gelin adayları için zorlu ve kararsız kalınan bir madde. Bu süreci hızlandırmak ve size yardımcı olmak adına şu soruları cevaplarını bilmeniz gerek: Düğün mekanına göre gelinlik seçimi nasıl yapılmalı, hangi gelinlik modelleri tercih edilmeli, nelere dikkat edilmeli? Düğün temanızın ve düğün mekanınızın havasını yansıtan bir gelinlik tercih etmek için hangi modellere yönelmelisiniz? Tüm bu soruların cevabını sizler için farklı düğün mekanlarına göre derledik. (Umarız seçimini yapmanızda bir nebze olsun yardımcı olabiliriz.)

Kapalı Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi

Düğün gününüze dair en önemli aşamalardan birini geride bıraktınız, düğününüzün nerede olacağına ve konseptine karar verdiniz. Sonraki aşamalarda organizasyon şirketlerinden yardım alarak düğün mekanının dekorasyonu, masa düzenlemeleri, davetli sayısı gibi detaylar ile ilgilenmeniz gerekecek onları şu an dert etmeyin. Şimdi yoğunlaşmanız gereken şey düğün gününüzde ışıl ışıl parlayacağınız gelinliğinizin nasıl olması gerektiği… Tarihi bir yerde, bir otelin balo salonunda, şık bir restoranda veya bir düğün salonunda düğün yapmaya karar verdiyseniz size uygun, düğün mekanına göre gelinlik modelleri hangileri olabilir onlara değinelim.

Tarihi Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi

Tarihi mekanların en önemli özellikleri hem nostaljik hem de gösterişli bir hava barındırmalarıdır. Tarihi mekanlarda düğün yapmayı planlayan gelin adaylarımıza iyi bir haberimiz var! Ruhunuzu ve tarzınızı yansıtan bir dönemin konseptini ve gelinlik modelini düğününüzde kullanabilirsiniz.

Tarihi mekanlarda yapılan düğünlerin oldukça gösterişli ve şık olduğunu söyleyebiliriz. Mekanın ruhuna uygun olarak böyle bir yerde evlenecekseniz çok şık, gösterişli, ışıltılı ve büyük etekli gelinlikler sizin için doğru tercih olacaktır. Gelinliğinize eşlik eden parıltılı aksesuarlar ve büyük bir duvak da kullanabilirsiniz. Genel olarak tarihi düğün mekanlarında evlenecek gelin adaylarımızın prenses model gelinlikleri denemeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Mevsime göre straplez veya uzun kollu dantel detaylı gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca tarlatan ile desteklenen A kesim gelinlik modelleri de bu konsepte uygun gelinlikler arasında yer alıyor.

Eğer daha özel bir konseptle dünya evine girmek isterseniz tarihi mekan düğünleri bunun için çok uygundur. Belli bir dönemi yansıtan gelinlik seçimleri, mekan dekorasyonu hatta davetlilerin bile bu konsepte uygun olarak giyinmesi oldukça renkli bir düğün yaşamanızı sağlayabilir. Bunun için 50’li, 60’lı, 70’li, 80’li, 90’lı yılların moda algısına göre tasarlanmış vintage gelinlikler ile temalar kullanabilirsiniz.

Otel Düğünü Tercih Edenler İçin Gelinlik Modelleri

Otellerin balo salonunda evlenmek, kış aylarında düğün yapacak çiftler için iyi bir seçenek olmaktadır. Düğün alanının dekorasyonunda ve gelinlik tercihlerinizde gösterişli bir tema kullanabilirsiniz. Özellikle gelinlik seçimlerinizde modern, şık ve ışıltılı gelinlik modelleri otel düğünlerine oldukça uygundur.

Tercihlerinizi prenses kesim gelinliklerden yana yapabilirsiniz. Modern çizgilerde tasarlanmış taş ve işlemeli gelinlikler, tül ve dantel detayların kullanıldığı modeller hoş bir tarza imza atmanız için doğru seçimler olacaktır. Gelin saçı, aksesuar kullanımı ve duvak tercihlerinizde abartılı ve gösterişli diyebileceğimiz modelleri tercih etmekte tereddüt etmeyin. Bu tercihler otel düğünlerine hitap etmektedir.

Düğün Salonunda Giyebileceğiniz Gelinlik Modelleri

Düğün salonları Türk kültüründe düğün yapılan mekanların başında gelmektedir. Genellikle her tarza ve konsepte uygun bir hale dönüştürülebilen düğün salonlarında evlenecek gelin adaylarımızın, gelinlik tercihlerini genel düğün konsepti ve zevkleri belirlemektedir. Abartılı modeller de sade ve şık gelinlikler de sizin için uygun olabilir. Gösterişli bir düğün yapmak istiyorsanız düğün dekorasyonunda ve gelinlik tercihinizde bunu yansıtmalısınız. Bunun için kabarık etekli gelinlikler ve prenses kesimli olanlar size çok uygundur. Daha sade ve romantik bir görünüm yansıtmak istiyorsanız ise A kesim dantel detaylı gelinlikler, yarım balık formunda gelinlikler (vücut şekliniz bunun için uygunsa) tercih edebilirsiniz.

Restoran Düğünü için Gelinlik Seçimi

Samimi ve keyifli bir düğün yapmak isteyenlerin tercih edebileceği restoran düğünlerinin de pek çok tema içerebileceğini belirtebiliriz. Deniz kenarında şık bir restoranda evlenecekseniz elegan bir gelinlik tercihi yapmalısınız. Bunun için dantelli detaylar barındıran A kesim veya düz kesim gelinlikler çok uygun olacaktır. Salaş bir restoranda evlenecek gelin adaylarımız ise rahat bir gelinlik modeli tercih edebilirler. Bunun için ise şifon veya organze kumaşlardan yapılmış A kesim gelinlikler hoş olacaktır. Ayrıca kısa etekli gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Nikah havasında az davetli sayısı ile gerçekleşecek bir düğün töreni için ise sade gelinlik modelleri size uygun bir seçim olabilir.

Açık Hava Düğününe Göre Gelinlik Seçimi

Açık hava düğünü tercih eden gelin adaylarını da unutmadık tabi. İşte sizler için derlediğimiz gelinlik modeli önerileri.

Kır Düğünleri için Gelinlik Seçimi

Eğlenceli ve keyifli bir düğün konsepti olan kır düğünü; rahatlığı, doğallığı ve sadeliği sevenlerin tercih edeceği bir açık hava düğünüdür. Özellikle yaz aylarında, sonbahar ve ilkbahar aylarında düğün yapmak isteyenlerin çok tercih ettiği kır düğününü için hangi gelinlik modellerinde yoğunlaşmalısınız bunlara değinelim. Kır düğününün genel havasına göre değişmekle birlikte; çim alanda rahat edebileceğiniz, kabarık olmayan gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Özellikle sonbahar aylarında evlenecekseniz dantelli kır düğünü gelinlik modelleri harika bir seçim olacaktır. Ayrıca saten kumaştan dikilmiş zarif gelinlikler de sonbaharda giyilebilir. Yaz ve ilkbahar aylarında evlenecek gelin adaylarımız ise uçuş uçuş rahat ve hafif gelinlik modellerini tercih edebilirler. Terletmeyen kumaştan yapılmış; organze, tül ve şifon bu mevsimler için idealdir.

Kır düğününde tercih edeceğiniz gelinlik modellerinizi ayrıca düğün temanıza göre de belirleyebilirsiniz. Nostaljik görünümlü, bohem tarza hitap eden, romantik gelinlik modelleri de oldukça hoş birer alternatiftir. Asimetrik kesim gelinlikler ile 2 parçadan oluşan gelinlik modelleri de kır düğünlerinde hitap eden hoş modellerdir.

Sahil Düğünleri için Gelinlik Seçimi

Adeta romantik bir film çekiliyormuş hissi uyandıran muhteşem bir düğün konsepti olan sahil düğününde evlenecekseniz, film aktrislerine taş çıkarır bir görünümde olmak ister misiniz? Bunun için yapmanız gereken şey oldukça kolay, romantik ve çekici bir gelinlik seçimi yapmak. Bu doğrultuda tercihlerinizi cesur gelinlik modellerinden yana yapmanızı öneririz. Düşük omuzlu, derin sırt dekolteli, transparan gelinlikler sahil düğünleri için son derece uygundur. Kabarık olmayan, salaş kesimli, uçuş uçuş gelinler ile mini boydaki gelinlik modelleri ise tercih edebileceğiniz diğer alternatifler arasında yer alıyor. Hem kır düğünlerinde hem de sahil düğünlerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir diğer gelinlik modeli ise helen gelinlik tarzıdır. Özellikle sahil düğünü için yırtmaçlı modeller ile deniz kabuğu veya deniz yıldızı detaylı gelin taçları kullandığınızda adeta bir peri kızı gibi görünebilirsiniz.

Havuz Başı Düğünü için Gelinlik Seçimi

Havuz başı düğün merasimlerinin elegan havasını gelinliğinize de yansıtmak için yapacağınız gelinlik ve aksesuar tercihlerinizde şıklığı ön planda tutmanızı öneririz. Havuz başı düğünlerinde tercih edebileceğiniz en güzel gelinlik modellerinden biri balık formda olanlardır. Bilhassa dantel detaylar ile şık ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Yarım balık formdaki gelinlik modelleri de hoş bir seçim olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta vücut şeklinizin bu formdaki bir gelinlik için uygun olup olmadığıdır. Elma veya armut vücut şekline sahipseniz balık formdaki gelinlikler sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. Zarif ve şık bir görünüm için seçebileceğiniz bir diğer alternatif ise A kesim gelinlik modelidir. Hemen hemen bütün vücut tiplerine uygun olan ve bilhassa basen bölgesini gizlemek isteyen gelin adayları için muhteşem bir seçim olmaktadır. Hafif dekolteli, dantel veya tül detaylı modeller ile de elegan bir havaya bürünebilirsiniz. Ayrıca üst bedeni dantelli düz kesim gelinlikler de havuz başı düğünleri için uygun modeller arasında yer alıyor.

Tekne Düğünü için Gelinlik Seçimi

Tekne düğünleri de elegan düğün törenlerinden birisidir. Tercihlerinizin şık ve gösterişli olması aynı zamanda ise zarafeti temsil etmesi önemlidir. Bu konseptte evlenmeyi tercih eden gelin adaylarımıza rahat hareket edebilecekleri aynı zamanda da şık görünen bir gelinlik almalarını tavsiye edebiliriz. 2 parçalı gelinlikler, hafif dekolteli şifon veya dantel detaylı gelinlikler tekne düğünleri için uygun gelinlik modelleri arasında yer alanlardan. Ayrıca mini veya midi boydaki gelinlikler de tercih edebileceklerinizden. Hem şık hem de iddialı bir gelinlik istiyorsanız ise yırtmaçlı gelinlik modellerini deneyebilirsiniz. Ayrıca eteğinde dantel kullanılan A kesim gelinlikler de hem romantik hem de gösterişli bir gelinlik tercih etmek isteyen gelin adaylarımızı mutlu edecek gelinliklerdendir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Mekandan ziyade daha çok konsepte göre seçmek lazım. Mesela havuzbaşı veya kır düğünü konseptlerinde gelinlikler biraz daha sportif ve yeni nesil olabilirken daha ağır başlı yerlerde biraz daha kabarık gelinlik tercihi bence daha iiy oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir