vücut tipine göre gelinlik seçimi, vücut tipine göre gelinlik

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Giydiğinizde muhteşem görünmenizi sağlayacak, işte budur diyeceğiniz bir gelinlik bulmak istiyorsanız, vücut tipinize uygun olan modelleri tercih etmenizde fayda var. Tabi bunun için öncelikle hangi vücut tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu yazımızda vücut tiplerinden bahsediyor, vücut tipine göre gelinlik nasıl seçilir gibi sıkça sorulan soruları yazımızda yanıtlıyoruz. İsterseniz önce kadınlarda vücut tiplerinin nasıl tanımlandığına, ardından da vücut tipine göre gelinlik nasıl seçileceğinden bahsedelim. Merak etmeyin, yazımızın en sonunda size uygun model önerilerinde bulunmayı da ihmal etmeyeceğiz.

Kadınlar için Tanımlanan Vücut Tipleri

Kadınların vücut yapıları tanımlanırken genel olarak sahip oldukları şekil ile ilişkilendirilen bir meyve veya nesne kullanılıyor. Armut, elma, kum saati ve sütun vücut olarak isimlendirilen genel vücut hatlarının detayları ise aşağıda yer alıyor. Hangi vücut tipine sahip olduğunuzu öğrendikten sonra doğru gelinliği daha kolay bir sürede seçebilirsiniz.

Armut Tipli Vücutlar

Bu vücut tipine sahip olan kadınların ortak özelliği, küçük göğüslere ve ince bir bele sahip olmalıdır. Tam da bir armudun genel siluetini andıran geniş kalçalara sahiptirler.

Elma Tipli Vücutlar

Elma şeklinin genel siluetinden yola çıkarak tanımlanan bu vücut şeklinde olanlar ise; büyük göğüslere sahiptirler. Bel ve kalça genişlikleri ise hemen hemen aynıdır. İnce bacaklara sahip olmak ise en büyük avantajlarından biridir.

Kum Saati Tipli Vücutlar

Kum saatine sahip olan kadınların şanslı olduğunu söylemek diğerlerine haksızlık olur mu bilemiyoruz ama bu vücut şekline sahip olanların orantılı hatları olduğunu belirtmek yerinde olacaktır. İnce bir bel ve göğüs boyutları ile orantılı bir kalçaya sahip olan bu vücut tipindeki kadınların genel olarak kıyafet alırken zorlanmadıkları bir gerçek.

Sütun Tipli Vücutlar

Sütun gibi bir vücuda sahip olmak ile tanımlanan vücut tipinde uzun bacaklara eşlik eden dikdörtgen bir bedenden bahsedilmektedir. Geniş omuzlar, oyuntusu olmayan bir bel ve normal veya küçük göğüsler bu beden tipine sahip kişilerin en belirgin özelliğidir.

Artık vücut tipinizi bildiğinizi umuyoruz. Şimdi gelelim vücut tipine göre gelinlik nasıl seçilir sorusunun cevabına.

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Türk kadınlarının ve Akdeniz kadınlarının genel olarak armut vücut tipine sahip olduklarını söyleyebiliriz. Genel olarak geniş basenlere ince bir bele sahip olan bu kadınlara, elbiseler oldukça yakışmaktadır. Gelin adaylarının ise armut vücut tipine göre gelinlik modeli bakarken çok zorlanmayacaklarını iddia ediyoruz.

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Armut vücut tipine sahip olan gelin adaylarını kusursuz bir görünüme kavuşturacak gelinlik modellerinin ortak özelliği, geniş kalçaları kamufle edip ince beli ortaya çıkaran modellerdir. Bunun için, ilk sırada deneyebileceğiniz gelinlik modelleri arasında A kesim olanlar bulunuyor. A kesim modeller genel olarak her konseptteki düğüne uyum sağlayabildiği gibi her tarza uygun detaylar da barındırıyor. Armut vücut tipine sahipseniz belden itibaren genişleyen A kesim gelinlikler ile muhteşem görünebilirsiniz.

Armut tipinde vücuda sahip olanlar için bir diğer seçenek ise eteği kabarık olan gelinlik modelleridir. Eteği kabarık olan gelinlik modelleri arasında deneyebilecekleriniz ise sınırsız. Prenses kesim gelinliklerden, hafif kabarık etekli saten gelinlik modellerine kadar pek çok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Gelinlik denerken, aklınızda olan modellerin yanı sıra size yakışacak formda olanları da tercih etmenizi öneriyoruz. Hiç tahmin etmediğiniz bir modelin içinde adeta bir peri kızı gibi görünebilirsiniz. Ayrıca arkası ipli veya düğme detaylı gelinlik modelleri de belinizi vurgulayacağından onları da tercih edebilirsiniz.

Elma Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Bu bedene sahip olan gelin adaylarının dikkat çekebileceği iki bölge mevcut. Birincisi göğüs, ikincisi ise bacaklar. Bu yüzden tercihinizi düz kesim gelinliklerden yapmanızı öneriyoruz.

Elma Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Helen tarzdaki gelinliklere bakmanızı öneririz. Çünkü bu modeller ile göz alıcı bir gelin olmanız çok muhtemel.

Çok derin olmayan V yakalı düz kesim bir gelinlik ile, yırtmaç detaylara sahip Helen tarzı gelinlik mutlaka denemeniz gereken modeller arasında yer alıyor. Ayrıca bel oyuntusunu daha derin gösterebilmek adına bel bölgesinde drape ve kemer kullanılan gelinlik modelleri de elma vücut tipindeki gelin adayları için doğru tercih olabilir.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Kum saati şeklinde bir vücuda sahipseniz, şanslı azınlık içinde yer aldığınızın umarım farkındasınızdır. Tahmin edersiniz ki siz hangi model gelinlik giyseniz gayet hoş görünecektir. Bu yüzden hayallerinizi süsleyen gelinlik modelini istediğiniz tarzda tercih edebilirsiniz.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Kum saati vücuda sahip gelin adaylarının çok güzel taşıyacağı, oldukça iddialı bir model olan balık formdaki gelinlik modelleri ile ise kusursuz vücut hatlarınızı öne çıkarabilirsiniz.

Sizin gelinlik seçimlerinizi; düğününüzün yapılacağı mekan, tarzınız ve mevsim koşulları etkileyecektir. Bu faktörler doğrultusunda istediğiniz her tarz ve modeldeki gelinlikleri giyebilirsiniz. Görkemli bir otel düğünü için prenses kesim bir gelinlik, havuz başında elegant bir düğün için balık formunda bir gelinlik, kır düğünü için ise dantel detaylı romantik bir A kesim gelinlik tercih edebilirsiniz.

Sütun Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Sütun vücut tipine sahip kadınlar ile elma vücut tipine sahip kadınların tercih etmeleri gereken doğru gelinlik modelleri çok benzerdir. İki vücut tipini birbirinden ayıran belirgin farklar, sütun vücut tipine sahip olan kadınların küçük veya normal boyutta göğüslere ve uzun bacaklara sahip olmasıdır.

Sütun Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Bu vücut şekline sahip gelin adaylarına da en çok yakışacak gelinlik modelleri düz kesimli olanlar olacaktır.

Sütun tipli vücuda sahip gelin adaylarında bel oyuntusu olmadığı için beli daha ince gösteren kemer detaylı gelinlikler doğru bir seçimdir. Ayrıca geniş omuzlar ile uzun bacaklara dikkat çekmek de daha güzel bir görünüm sağlayacaktır. Omuzları ön plana çıkarmak için straplez gelinlikler çok yerinde bir tercihtir. Bacakların ön plana çıkması için ise yırtmaç detaylı etekler kullanılmalıdır.

Gelinlik seçiminde ne yazık ki tek önemsemeniz gereken faktör vücut tipiniz değil. Düğün mekanınıza uygun bir gelinlik seçebilmek için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir