ucuz gelinlik nereden alınır

Ucuz Gelinlik Nereden Alınır?

Düğün için yapılan harcamaları küçük bir servet olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca bu süreçte kendinizi ekonomik bir çizgi de tutmaya çalışsanız da evdeki hesap çoğu zaman çarşıya uymuyor. Bu yüzden bazı şeylerden kısmanız, tasarruf etmeniz gerekebilir. Salondan, ikramlardan, kısacası her şeyden tasarruf yapabilirsiniz. Fakat tasarruf yapmanızın en zor olacağı kısım; kesinlikle bir düğünün olmazsa olmazlarından olan gelinliktir. Yine de bizim bu konuda size önerebileceğimiz birkaç çözüm yolu bulunmaktadır. Bu yüzden bu yazımızda ucuz gelinlik nereden, nasıl alınır sorusunu yanıtlıyor olacağız.

Ucuz Gelinlik Nereden, Nasıl Alınır?

Bildiğiniz veya tahmin edebileceğiniz üzere gelinlikler beş bin liradan başlayarak yukarı doğru acımasızca artıyor. Hatta çoğu zaman gelinliklerin salon fiyatlarından daha yüksek maliyetleri içerdiğini görüyoruz. “Her şeyi hallettik de sadece benim gelinliğimi  ucuza getirmek mi kaldı?!” dediğinizi duyar gibi olduk. Fakat bir yerden başlamak lazım değil mi? (Hele ki bu gelinlik gibi yüksek bir kalemse.) Bu argüman sizi kızdırabilir ama sonuçta gelinliğinizi hayatınız boyunca sadece bir kere giyeceksiniz. Ve maliyet listesinde en fazla fiyat aralığına sahip olan gelinlik için bir tasarruf yapma fikri bize oldukça cazip geliyor. Neyse lafı uzatmadan önerilerimize geçelim.

Gelinliği Ucuza Getirmek için Birkaç Öneri

Düğününüzde bir peri kızı gibi görünmenizi sağlayacak olan gelinliğinizi ucuza mal etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. İsterseniz bu yöntemlerin birkaçını birlikte inceleyelim.

Pes Etmek Yok!

 • Çok beğendiğiniz fakat büyük bir mağaza ya da ünlü bir moda evinin imzasını taşıyan gelinliği, sırf pahalı diye düğününüzde giymekten sakın vazgeçmeyin! Hayal ettiğiniz bu gelinlik modelini veya benzer bir modeli terziye diktirerek maliyeti en az yarıya indirme şansına sahipsiniz. Fakat bunun için çok fazla vaktiniz olmayabilir. Sonuçta sıfırdan bir gelinlik diktirmek birkaç ay sürüyor.

Teknolojiyi Kullanın

 • İnternette ikinci el kıyafet sitelerinde(modacruz, dolap vb.) satışa çıkarılmış olan tertemiz gelinlikler mevcut. Bu platformlarda daha önce bir kere giyip saklamak istemedikleri için gelinliğini elden çıkarmak isteyen birçok gelinlik sahibinin ilanını görebilir; marka gelinliklere, oldukça komik bir fiyat karşılığında sahip olabilirsiniz. (Evinde yeterli yeri olmayan veya maddi destek amaçlı gelinliğini satmak isteyen “eski gelinler” genellikle fiyatlarını oldukça uygun tutuyor.) Bu konuda belirtmek istediğimiz iki tane önemli nokta var. Satın almayı düşündüğünüz gelinliğin iade şartlarını inceleyin. Çünkü aldığınız gelinlik üzerinize otursa bile üzerinizde güzel durmaması durumunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Gelinliğin üstünüze uymaması durumunda ise terziye götürerek birtakım değişiklikler yaptırmanız gerekecektir. Bu da kâr ettiğiniz bedel göz önüne alındığında sizin için büyük bir risk unsuru olmayacaktır diye düşünüyoruz.
 • İnternet üzerinden alışveriş olanağı sunan gelinlik firmalarının sitelerini dolaşarak beğendiğiniz bir modeli; cazip fiyat aralıklarında bulabilme şansına sahipsiniz. Hatta bazen internetteki fiyatlar mağazadakilere göre daha uygun olabiliyor! Sizinki neden olmasın?
 • İndirimleri sürekli takip etmek adına gelinlik firmalarının internet sitelerine girerek mail listelerine kayıt olmayı ve beğendiğiniz modeller için “Fiyatı düşünce haber ver” özelliğini kullanmayı unutmayın.

Sadelikten Yana Olabilirsiniz

Karışık tasarlanmış gelinlik modelleri her zaman işçiliği fazla olduğundan sade gelinlik modelleriyle kıyaslandığında daha yüksek fiyat aralıklarında bulunmaktadır. Bu nedenle gelinlik modelleri arasında sade bir tarzı tercih etmenizin size daha düşük bir maliyette mal olacağını unutmayın.

Kampanyalar

 • Büyük firmaların ya da moda evlerinin belirli aralıkla düzenlediği kampanyaları takip edebilirsiniz. Özellikle sonbahar veya kış mevsiminde evlenmeyi düşünüyorsanız bu fırsat kaçmaz! Normal sezonundan en az yüzde elli indirimli fiyatla istediğiniz gelinlik modelini bu kampanyalar aracılığıyla daha ucuz fiyata satın alma olanağınız bulunmaktadır.
 • Büyük firmaların ya da moda evlerinin vitrinlerinde bulunan teşhir ürünleri normal ürünle kıyaslandığında daha ucuza satın alınabilmektedir. Bu yüzden teşhir ürünlerini incelemeyi unutmayın.
 • Büyük mağazaların ve tasarımcıların yeni koleksiyonlarını satışa sunduklarında eski ürünlerini sezon fiyatının oldukça altında piyasa sürdükleri bir gerçek. Hayalinizi süsleyen, rüyalarınızdaki gelinliği eski koleksiyonların arasında bulup daha ucuza mal etme şansınız var.

Yurtdışından Sipariş

 • Eğer düğününüze iki ya da üç aydan fazla varsa yurt dışındaki gelinlik firmalarından gelinliğinizi seçip sipariş verebilirsiniz. Çünkü bazı ülkelerde istediğiniz gelinlik modelini daha ucuza satın alabilmeniz mümkün. Fakat bu yöntemi tercih ediyorsanız geciken teslimatlar veya gelinlik üzerinde yapılması gereken rötuşlar için yeterli zaman olduğuna emin olun.

Gelinliğinizi Kiralayın

 • Eğer hiçbir çözüm işe yaramadıysa ve hala fiyatları yüksek buluyorsanız gelinliğinizi kiralamayı da bir düşünün deriz. Fakat gelinlikleri çok ucuza kiralayabileceğinizi aklınızdan çıkarmalısınız. Tamam, gelinlik kiralamak daha tasarrufludur ama ücretleri çoğu zaman gelinliğin asıl fiyatının yüzde ellisiyle yüzde yetmişi arasında değişmektedir.

Post navigation

 • bence en mantıklı çözüm kiralamak hem evde büyük bir alan kaplamıyor hem de daha uyguna geliyor küçük evde gelin olacak herkese tavsiyem böle yapmalari olacak

 • Gerçekten bu kadar maddi olarak evlenmek zorlaşmışken paylaştığınız ucuz gelinlik nereden alınır konusu tam ihtiyacım olan şeydi. Düğün arifesinde gerçekten elimden geldiğince maliyetleri indirmek istiyorum teşekkür ederim tekrardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir