Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Diktirmek Mi Yoksa Hazır Satın Almak Mı?
gelinlik diktirmek mi satın almak mı, gelinlik diktirmek mi hazır almak mı

Gelinlik Diktirmek Mi Yoksa Hazır Satın Almak Mı?

Gelin adaylarının düğünden önce kafasına takılan bir soru var; “gelinlik diktirmek mi yoksa hazır satın almak mı daha mantıklı?”. Bu konuda hızlıca karar vermek yerine her iki seçeneği dikkatlice incelemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bu yazıda, her iki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları sizlerle de paylaşmaya karar verdik!

Gelinliği Diktirmek Mi, Hazır Satın Almak Mı Daha Mantıklı?

Gelinliği Hazır Almak

İlk olarak, hazır olan bir gelinliği satın almanın artıları ve eksilerine birlikte göz atalım…

Gelinliği Hazır Almanın Avantajları

 • Gelinlik konusunda stil, renk, ton ve üretici gibi çok fazla seçenek hakkınız var. Tek bir modele sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz.
 • Hazır bir gelinliğin vücuda tam oturmasını sağlamak oldukça kolay. Bazı ayarlamalar gerekse de çok fazla beklemenize gerek kalmaz.
 • Ürünü üzerinizde hemen deneyebilirsiniz.

Gelinliği Hazır Almanın Dezavantajları

 • Çok fazla seçenek olması bazen sorun yaratmaktadır. Alternatif çok olduğunda seçim konusunda daha fazla kararsızlık yaşanabilir.
 • Vücut hatları standart değilse; beğenilen modelin üzerinize oturması sıkıntı yaratabilir.
 • Maliyet olarak yüksek fiyat aralıklarıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Satın alınan gelinliklerde aksesuar seçimi karşısında zorluklar yaşanabilir.

Gelinlik Diktirmek

Gelinlik fiyatlarının neredeyse düğün masraflarına denk olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca da, mağazadan beğenilen bir gelinliği satın almak yerine, pek çok kadın aynı model için, bir terzi bulup diktirme yoluna gidiyor.

Beğendiğiniz bir gelinlik modeline uygun fiyata sahip olmak tabi ki önemli. Ancak, uygun fiyatlara çalışan terziler bazen gelinliği zamanında yetiştiremiyor ya da istediğiniz sonuçlarla karşılaşamayabiliyorsunuz. Bu nedenle, bazı gelin adayları yüksek maliyetten kaçmak adına oynanan bu kumara dahil olmayıp beğendiği modeli kendi vücut ölçülerine göre aynı modaevinde diktirmeyi tercih edebiliyor.

Tüm bu detaylar düşünüldüğünde, gelinliğinizi diktirmeye karar vermeden önce size getireceği artı ve eksileri dikkatli bir şekilde incelemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Gelinlik Diktirmenin Avantajları

 • Tamamen sizi anlatan, tarzınıza ve zevkinize uygun olan orijinal, eşsiz bir tasarımı olan gelinliğe sahip olursunuz,
 • Beğendiğiniz modeller üzerinde istediğiniz şekilde oynamalar yapabilir, istediğiniz aksesuarları kullanabilirsiniz,
 • Renk, stil ve kumaşta herhangi modele bağlı kalmadan kendi hayal ettiğiniz modelin yaratılmasını sağlayabilirsiniz,
 • Katalogdan ya da mağazadan beğendiğiniz bir model için farklı terzilerden fiyat alabilir, gelinliğinize daha uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz,
 • Gelinliğiniz tam olarak vücut hatlarınıza uygun olarak dikileceğinden, çok fazla revizyona ihtiyacınız olmayacaktır (Eğer vücut hatlarınızdan veya vücut yapınızdan kaynaklı olarak istediğiniz gelinlik çok revizyon gerektirecekse, sıfırdan diktirmek daha mantıklı bir karar).

Gelinlik Diktirmenin Dezavantajları

 • En büyük ve en önemli dezavantajlardan birisi; zaman. Ne yazık ki, gelinlik dikme işlemi biraz zaman alabiliyor.. Her şeyin yolunda gittiğini düşünsek bile en azından 15- 20 günü gözden çıkarmanız gerekiyor (Çok sıkı şekilde çalışılsa bile en az 10 gün gerekiyor). Peki, ya her şey yolunda gitmez ve sürede uzama söz konusu olursa ne olacak? İşte, bu gibi durumları göz önünde bulundurarak, mutlaka önünüzde birkaç ay olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sık sık prova yapmanız gerekir. Bu da, düğün hazırlığı temponuzda sizin için önemli olan zamanın konusunda ödün vermenize neden olabilir.
 • Beğendiğiniz modelde istediğiniz sonuca ulaşamama durumu da söz konusu olabilir. Ya, seçtiğiniz terzi beklediğiniz performansı gösteremezse?
 • Son halini tahmin edebildiğiniz fakat bitimini görmediğiniz bir ürüne yatırım yapmış olacaksınız. Gelinliğinizi riske etmemek için, uygun fiyat teklif eden bir terzi yerine profesyonel çalışan modaevlerine gitmeniz ve gerekirse gelinlik için ayırdığınız bütçeyi biraz daha arttırmanızı öneririz.

Post navigation

 • Ben gelinliğimi hazır almıştım ama gelinliğim çok güzeldi , çevrenizde güzel gelinlik yoksa eğer diktirmenizi tavsiye ediyorum

 • Bu biraz kişiden kişiye değişir bence. Ama diktirmek bence daha mantıklı, tabii herkesin istekleri farklı…

 • gelinlik diktirmek ve hazır almak arasında farklar var tabi özellikle diktirmek tam istediğiniz gibi olabilir ama hazır almaya göre daha maliyetli tabi ben kiralamadan yanayım bu ekonomik dönemde özellikle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir