Düğün Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Düğün Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Düğün mekanınızı belirlediniz, düğün konseptiniz de tamam… Davetli listenizi de hazırladıysanız sıra geldi düğün oturma düzeni belirlenmesine… Bu oldukça kolay gibi görünen bir şey olsa da düğün anınızda herkesin küçük gruplar halinde ayrı masalara oturmak isteyeceğini düşürseniz birçok davetli oturmak istemeyeceği bir masada kendini bulabilir. Bunun için yapmanız gerekenler ise birkaç küçük önlem almak olacaktır. Bunlar neler mi? hadi konuşalım…

Davetlileri Gruplandırın

Davetli listesini oluştururken de başvurduğumuz bu taktik düğün oturma düzeni için de geçerli. Masa düzeninin nasıl olacağı ve kaç kişilik gruplardan oluşacağı da bu noktada önemli bir bilgi elbette. Yuvarlak masa düzeni doğrultusunda önerilerimizden bahsedecek olursak;

  • Müstakbel eşiniz ile ortak arkadaşlarınızı bir masaya toplayabilirsiniz.
  • Bekarlar masası olarak oluşturacağınız masaya ise tek gelen bekar konuklarınızı davet edebilirsiniz. Kim bilir belki burada yeni aşklar filizlenir.
  • Kendi akrabalarınızı ve eşinizin akrabalarınızı ayrı bölgelerdeki bir arada olacakları masalara yönlendirebilirsiniz. Fakat burada koşulların aynı olmasında dikkat edin, sahneye eşit mesafedeki sağ ve sol kanatları kullanabilirsiniz. Aksi halde kötü niyetli insanların sevimsiz yorumları kulağınıza gelebilir.
  • Birbirleri ile tanışan kişileri aynı masaya yönlendirmek de davetlilerinizin memnun kalacağı bir durum olacaktır. Hiç tanımadıkları kişiler ile aynı masayı paylaşmak bazıları için keyifli bir durum olsa da çoğu insan bunda hoşlanmaz.

Dörtgen masalar için de aynı koşulları göz önünde bulundurarak davetlileri masalarına yönlendirebilirsiniz. Basit masa düzeni diyebileceğimiz dörtgen masaların birleştirildiği oturma düzeninde ise yine ortak tanıdıkları aynı bölgelere oturmaları üzere yönlendirebilirsiniz.

Düğün Oturma Düzeni İçinde Ailelerin Yeri?

Düğün gününüzde elbette ki herkesi memnun etmek mümkün değildir. Bilakis böyle bir çaba içerisine girmeyin. Bu sizin gününüz önemli olan sizin ne kadar mutlu olduğunuzdur. Tabi ki siz zaten tüm inceliğiniz ile herkesin düğününüzden keyif alması için her şeyi detayları ile düşündünüz. Düğün oturma düzeni içinde aile ve yakın akrabalar nerede oturmalı bunu konuşalım. Gelin ve damat masasına en yakın birkaç masayı az önce belirttiğimiz gibi ayrı kanatlarda olmak üzere aile büyükleri ve akrabalar için ayırmalısınız. Yine yakın arkadaşlarınız için de masanıza en yakın konumdaki masalardan yer vermelisiniz. Düğün alanındaki oturma düzeni aslında bir mesaj içeriyor. Bir düğüne girdiğinizde gelin ve damat masasına en yakın konumda oturanların; onların yakınları olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Oturma Düzenini Bilgisayar Ortamında Test Edin

Düğün alanınızda masa düzeniniz belli, davetli listesini de hazırladınız. Kimlerin hangi masalara yönlendirilmesi gerektiğini de belirlediniz. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak isterseniz davetlilerinizi düğün oturma düzeni çizelgesi kullanarak ya da bunun için yapılmış bir program ile masalara konumlandırabilirsiniz. Böylece yüksek olasılıkla davetlilerinizin hangi masalarda oturacağını belirlemiş olarak küçük de olsa yaşanması muhtemel bir kaosun önüne geçmiş olacaksınız.

Davetiyenizde Sınırlarınızı Belirtin

  • Düğününüze davet edeceğiniz konuklara gönderdiğiniz davetiyelerde sınırlarınızı net olarak belirtmenizde fayda var. Düğününüzde “Lütfen çocukları pistten alalım” şeklinde bir uyarı duymak istemiyorsanız davetiyenizde düğününüze çocukların getirilmemesi hususunu kibarca ifade edebilirsiniz. Çocukların da katılabileceği ancak kaos ortamı yaratmayacağı bir düğün için ise çocuklara ayrılmış bir oyun alanı düzenlenebilir. Oyun abisi – ablası ile, palyaço ya da çizgi film kahramanları kostümleri ile çocuklarla ilgilenen kişilerin varlığında davetlilerin rahatça düğünüzün keyfini çıkarabileceği çocukların da çok mutlu olabileceği bir ortam sağlayabilirsiniz.
  • Davetiyenizde belirtmeniz gereken bir başka husus ise kişi sayısı kadar katılımın olabileceğidir. Yani davetiyeniz kaç kişilik ise o kadar kişiyi düğününüze beklediğinizi belirtin.
  • Davetiyenize küçük bir not olarak düşebileceğiniz bir başka nokta ise düğününüze katılımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilgisinin size iletilmesi gerektiğidir. Eğer davet ettiğiniz kişilerden düğününüze katılamayanlar olacaksa onların yerine başkalarını çağırabilirsiniz.

 

 

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Bu düzeni ben kendim ayarlamıştım organizasyon şirketi gerçekten çok beceriksizdi adam gibi iş de yapmıyorlar

  • Gelin ve damadın ailesinin oturma düzenini sağlamak bunun yanında misafirlerin ve çocukların oturma düzenlerini sağlamak oldukça önemli. Faydali içerik için teşekkürler.

  • Pist alanına en yakın olan masalara gelin ve damat ailelerinin oturtulması bizzat salon personelinin sorumluluğunda olmalı diye düşünüyorum. İnsanlar malesef ki piste yakın olmak ve gelin damadı daha rahat görmek adına aileleri hiçe sayabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir