Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Davetiyesi » Düğün Davetiyesi Üzerine Ne Yazılır?
düğün davetiyesine ne yazılır?

Düğün Davetiyesi Üzerine Ne Yazılır?

Düğün Davetiyesi Üzerine Ne Yazılır?

Çiftlerin, en mutlu günlerini yakınları ile paylaşmak adına bastırdığı kartlardır düğün davetiyeleri. Peki, düğün davetiyesine ne yazılır? Düğün davetiyesinin üst kısmında, gelin ve damadın isimleri yer alır. Davetiyenin daha alt kısımlarında, çiftlerin anne baba isimleri yer alır. En alt kısımda ise düğün tarihi ve düğünün yapılacağı yer yazar. Düğün davetiyesinin en önemli ve çiftlerin de en çok dikkat ettiği kısım ise, düğün davetiyesi sözleridir. Çiftler, düğün davetiyelerinde her zaman en güzel davetiye sözlerinin yazmasını isterler.

Düğün Davetiyesine Nikah/Kına Tarihi Yazılır Mı?

Düğün davetiyesi, düğün tarihinin yanında, diğer önemli günlerinin tarihlerini de artık sık bir şekilde görebilmekteyiz. Örneğin, günümüzde basılan düğün davetiyelerinde düğün tarihinin yanında kına gecesi tarihi de yer almaktadır. Kına geceleri düğün tarihinden birkaç gün erken olduğu için, davetiyenin sol alt kısmında kına gecesi tarihi, sağ alt kısmında ise düğün tarihi yazmaktadır. Ancak, düğün davetiyelerinde nikah tarihi kısmına pek yer verilmez. Çünkü, kına gecesi ve düğün davetlileri, evlenecek çiftin tanıdığı herkes olabilir. Ancak, nikah davetlileri daha çok aile ve yakın arkadaş çevresi dahilinde yapıldığı için, bu organizasyona katılacak kişiler bizzat sözlü olarak davet edilir.

Boşanmış Ailelerin İsimleri Düğün Davetiyesi Üzerine Nasıl Yazılır?

Düğün davetiyesi, evlenecek çiftlerin anne babalarının isimlerinin yer aldığı bir kısım olduğunu belirtmiştik. Bu kısımda, anne baba isimleri bir arada yazılarak bu isimler için tek bir soyadı kullanılır. Ancak, çiftlerden birinin anne babasının evli olmadığı, hatta her birinin bir başkası ile evli olduğunu düşünürsek, bu tip durumlarda ne yapılması gerektiği kafalarda her zaman soru işareti olarak kalmıştır. Eğer ki çiftlerden birinin anne babası boşanmış ise, anne baba ismi davetiye kısmına ayrı soy isimleri ile yazılmalıdır. Çiftlerin anne babasının boşanmış ve başka insanlarla evlendiği durumlarda ise, yine anne baba isimlerinin düğün davetiyesine şimdiki soyadları ile yazılmaları uygun olacaktır. Ayrıca, düğün davetiyesinde anne baba ismi yazarken bu kişilerin evli olmadığı belirtilmek isteniyorsa, isimlerin başına gelinin/damadın annesi ve babası şeklinde ayrı başlıklar atılabilir.

Bir diğer yöntem de, anne baba isimlerinde düğün davetiyesine yer vermek yerine, sadece bu kişilerin soy adlarını belirtmektir. Örneğin, damadın anne babasını X (soy isim belirterek) ailesi, gelinin anne babası da Y (soy isim belirterek) ailesi şeklinde tanımlanabilir.

 

Post navigation

  • Düğün davetiyeniz, düğününüzün ilk izlenimi oluşturur. Bu makale, düğün davetiyesi yazarken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları açıklıyor ve size fikirler veriyor.

    • Düğün davetiyesi üzerine yazılması gerekenler net ve açık olmalı, bilgilendirici ve cezbedici olmalı davetiyeyi okuyan herkesin ben bu düğüne gitmeliyim demeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir