Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Davetiyesi » Davetli Sayısı Kısma Yolları
davetli sayısı kısma yolları

Davetli Sayısı Kısma Yolları

Çoğu zaman hayalinizdeki düğünü gerçekleştirmek için mekânın tasarımına, tarzına, lokasyonuna ve tabii bütçesine göre düğün mekanınızın yerini seçersiniz. Davetli sayısı hesaplamak ise sonraki adıma kalır. Davetli sayınız genelde ailelerin eklemeleriyle, unuttuğunuz eski arkadaşları ve komşuları, uzaktan tanıdığınız kişileri dahil ettiğinizde uzadıkça uzar ve mekan kapasitesini aşması da oldukça olası bir durumdur. Ve çoğu kişi bu durumu yaşıyor, merak etmeyin. Bizler de size davetli listenizi kısaltmak için yardımcı olacak püf noktaları bu yazımızda bir araya getirdik.

Misafirlerinizi Kategorilere Ayırın

Sizin ve eşiniz tarafından gelecek misafirlere göre ilk dağılımı yapın. Ardından her taraf kendi yakın ailesi, uzak akrabaları, bekar arkadaşları ve çift olarak gelecek arkadaşları üzerinden dağılımları yapmaya başlayabilir. Buradaki önemli olan şey tanıdığınız herkesi listeyi eklemek gibi bir hatadan kaçmak olacaktır. Eğer uzun zamandır görüşmüyorsanız ve bu düğün gününüzde de görüşmezseniz aslında kaybedecek bir şey yok ise bu kişileri hemen listenizden çıkartın.

Son birkaç yıldır görüşmediğiniz kimseyi çağırmayın. Bu davet hem sizin listenizi kabartacak hem de belki de onları katılıp katılmama konusunda kararsız bırakıp biraz da sıkıntıya düşürecektir.

Hem davet edemediğiniz kişilere düğün sonrası ya da öncesinde durumu açıklayan küçük notlar yazabilirsiniz. Özellikle farklı şehirde olan ve uzun süredir görüşmediğiniz davetlilerinize bu durumu kolayca açıklayabilir ve onların da işine yarayacak bir çözüm bulabilirsiniz. Düğün sonrasında siz davet edemediğiniz için katılamayan misafirlerinizi yeni evinize davet ederek gönüllerini alabilirsiniz.

Ailenizden Yardım Alın

Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmak büyük bir hata. O yüzden hem eşinizin hem kendi ailenize kimleri çağırmak istediklerini tekrar sorun ve davetiye sayılarını birinci, ikinci, üçüncü öncelikli gibi kategorilere ayırmalarını isteyin.

Bu alt kategorileri yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki hem anneniz hem babanız kendilerinin de görüşmediği, hatta hayatlarına dair son gelişmelere dair fikirlerinin olmadığı birçok insanı da listeye eklemiştir. Ve bu kişilerin çoğu 3. öncelik grubunda olacaktır.

Bu eşinizin ailesi için de geçerli. Eşinizin annesi ya da babası da eğer 3. öncelik grubunda olan birçok kişiyi davetli listesine eklediyse onlara da durumu açıklayıp bu kişileri hemen listenizden çıkarın.

Örneğin kendi annenize ve babanıza kaç aile çağıracağını sorun. Çocukları dahil etmeyi atlamayın. Onlar atlamış olabilir. Ve bu ailelerin kaçının güncel görüştüğü ya da haberleştiği insanlar olduğunu sorun. Uzak şehirde ya da yurtdışında olan aileleri hemen 3. öncelik kategorisine almalarını isteyin. Sonrasında tüm bu son öncelikte olan kişilerin sayısına bakıp tekrar bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Arkadaş Çevresinde Davetli Sayısı Kısma

Davetli sayısı kısma konusunda aynı durum kişisel arkadaş çevreniz için de geçerli. Kendinize dürüst davranarak tüm çağırdığınız isimlerin üzerinden alt kategorilere ayırarak geçin. 1., 2., 3. öncelik yapacağınız gibi farklı sıfatlar kullanarak da kategorize edebilirsiniz.

Bekarlar masası, üniversiteden / liseden arkadaşlar masası, işyerinden arkadaşlar masası gibi kategorilere ayırarak davetli listenizde alt başlıklar oluşturun. Hem oturma düzenini yapmanızı kolaylaştıracaktır hem de kategori bazlı düşünürken kişi isimlerini kolayca zihninizde yeniden kontrol edebilir ve bazı isimleri eleyebilirsiniz.

Yeni nesi çözümler ile de kişi listenizi kontrol edebilirsiniz.

Akrabalar İçin Davetli Sayısı Azaltma

Davetli sayısı için akrabalarınızı, yakın arkadaşlarınızı ve güncel iş – okul yaşamınızdaki kişileri belirlemek daha kolay. Ancak günümüzün yoğun ve aceleci dünyasında bir işten diğer işe koşarken hele de böyle bir zahmetli hazırlık sürecindeyken bazı önemli kişileri unutabilir, sadece günlük hayatınızda çok karşılaştığınız iş arkadaşları gibi kategorideki kişilere ise fazla yer ayırmış olabilirsiniz.

Bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı bir tür kontrol mekanizması olarak da kullanabilirsiniz.

Hem takipçi listelerinizdeki isimler üzerinden davet edeceğiniz kişileri kontrol edebilir hem de onların nerelerde olduğuna dair güncel bilgiler de edinebilirsiniz. Böylece eğer sadece bir yerden tanıdığınız kişilere ağırlık verdiyseniz, günlük hayatta karşılaşıyorum ama samimi değilim dediğiniz iş arkadaşlarını da listeden çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki bu sizin gününüz ve sizi gerçekten tanıyan, seven ve değer veren kişilerle birlikte olmak istemeniz çok doğal bir hakkınız.

Kimse kırılmasın, üzülmesin demek maalesef hiç görüşmediğiniz ya da en son ne zaman görüştüğünüzü bile hatırlamadığınız kişileri çağırmak anlamına da gelebilir. Bu hataya düşmemenizi öneririz. En güzel gününüzü sizinle olmaktan mutlu olacak ve sizin de görmekten gerçekten mutlu olacağınız kişileri davet etmek asıl önceliğiniz olmalı.

Önce Nikah, Sonra Düğüne ne dersiniz?

Düğün davetli sayısı azaltmanın bir diğer yolu da en önemli gecenizin kurgusunu biraz değiştirmek olabilir. Bu senaryo özellikle farklı şehirlerde yaşayan aileler için ideal bir çözüm olacaktır. Örneğin düğün erkek tarafının yaşadığı şehirde olacaksa ve kız tarafının arkadaş ve aile çevresi farklı bir şehirdeyse önce nikahı yapmak sonrasında düğünü gerçekleştirmek ideal bir çözüm olacaktır.

Günümüzde nikah salonları birçok ikram- kokteyl seçeneği de sunmakta, bu sebeple sadece nikaha çağırdığınız kişileri hafife aldığınız ya da iyi ağırlayamadığınız anlamına da gelmeyecektir.

Nikah törenine iş çevrenizden kişileri, komşularınızı ve özellikle düğüne gelecek kadar samimi olmayan veya vakit ayıramayacak ancak hiç davet etmesem olmaz diyeceğiniz kişileri çağırabilirsiniz. Bu seçenek hem onların hem de sizin işinize yarayacaktır. Böylece düğün davetli listenizdeki sayıyı da azaltabilirsiniz.

Düğün farklı şehirde olacaksa sizin tarafınızdan olan kişiler yabancı bir şehre gelmeye çekinebilir ve bu oldukça normaldir. Aynı zamanda sizin çevrenizden farklı şehre gelecek misafirleriniz size de düğün günü öncesinde birçok stres yaratacaktır. Bu yüzden öncesinde nikah töreni yapmak misafirlerinize ve size yardımcı olacaktır.

Post navigation

  • Gerçekten düğünüme gelecek insanların sayısı büyük bir sorun ayıp olur diye diye ömrümde bana faydası dokunmamış insanlar için masraf yapıyoruz buradaki bilgilerden ipucu edineceğim.

  • Davetiye hazırlamak gerçekten eziyet oluyor özellikle de eşimin ailesi çok kalabalıktı tabi hepsine teker teker dağıttık gerçekten işkence

  • Davetli sayısını kısmak için en iyi yöntem, konuk listesini gözden geçirmek ve gereksiz kişileri çıkarmaktır. Yakın zamanda iletişimin kesildiği veya uzun süredir görüşülmeyen kişileri çıkarmak

  • Aman onu da çağırayım aman bunu da çağırayım diye diye liste kabarıp gidiyor… Bu içeriği daha önce görmem lazımdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir