Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Davetiyesi » Üç Adımda Canva’da Davetiye Tasarlama Rehberi
davetiye tasarımı

Üç Adımda Canva’da Davetiye Tasarlama Rehberi

Davetiye tasarımı yapmak için kullanılabilecek birçok site ve program var. Küçük bir araştırmayla bu site ve programlar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu siteler içinde öne çıkan ve davetiye tasarlama meselenizi rahatlıkla çözebileceğiniz canva.com ile sizleri tanıştırmak istedik.

Düğün davetiyelerini kendileri tasarlamak isteyen çiftler için canva programı oldukça iyi bir alternatif. Bu yazıda, canva programıyla davetiye tasarlamada nasıl bir yol izleneceğini ve programın nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Canva.com, sosyal medya gönderisinden afişe, broşürden kartvizite, logodan el ilanına, kitap kapağından düğün davetiyesine kadar birçok alanda tasarım yapabileceğiniz bir platform.

İçindekiler

Davetiye Tasarlamaya Başlarken

Öncelikle siteye üye olmanız gerekli. Canva.com sitesine üye olurken site tarafından ücretsiz üyelik ile birlikte Premium üyelik seçeneği de sunuluyor. Bunun yanında Premium’u seçenler için 1 aylık ücretsiz deneme sürümü mevcut. Deneme sürümünü 1 ay boyunca kullanabilir ve 1 ay dolmadan iptal ettirebilirsiniz. Düğün davetiyesini kendisi tasarlamayı düşünen ve maddi imkanları Premium üyeliğe elverişli olmayan çiftler için 1 aylık ücretsiz deneme sürümünü öneriyoruz. Deneme süresi boyunca Premium paketin tüm özelliklerini kullanabilir, ücretsiz üyelikte sunulmayan şablonlardan ve hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Premium üyelik paketinin deneme sürümünde görseller ve indirmeler ücretsiz olmakla birlikte bazı görsellerin ve indirmelerin ücretli olabileceğini de unutmayın.

Tasarım Davetiye Aşaması

Üye olduktan sonra site ana sayfasına girip arama sekmesine “düğün” anahtar kelimesini yazdığınızda düğün broşürü, düğün davetiyesi, düğün duyurusu, düğün etiketi, düğün kartı, düğün kartviziti, düğün menüsü, düğün fotoğraf kolajı, düğün dergisi kapağı isimleriyle eklenmiş menülerde binlerce kaliteli görsel bulabilirsiniz. Bu görselleri kullanarak birbirinden güzel düğün davetiyesi modelleri tasarlayabileceğiniz gibi sosyal medyada düğün, nişan, söz ve nikah gibi evliliğin farklı aşamalarını duyurmak amacıyla story (hikâye) ve post (gönderi) paylaşımı da yapabilirsiniz. Dilerseniz yakınlarınıza farklı, arkadaşlarınıza farklı ya da gelin tarafına ayrı, damat tarafına ayrı modellerde davetiye tasarlayabilirsiniz.

Tasarım yapmak için açtığınız görsel üzerinde değişiklik ve düzenleme yapıp onu istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Örneğin; üzerinde çalıştığınız görsele canva.com stok görsellerinden yararlanarak yeni şekil, şablon veya görsel ekleyebilir; ayrıca kendi fotoğraflarınızı da siteye yükleyerek çalışmanızda kullanabilirsiniz. Üzerinde çalışma yaptığınız görseli beğendiniz fakat arka planı beğenmediyseniz yine stok görselleri veya kendi yükleyeceğiniz görselleri kullanarak istediğiniz arka plana sahip olabilirsiniz.

Çiftlerin ve ailelerinin isimleri ile organizasyonun adresi ve tarihi bir davetiyenin esaslı unsurlarındandır. Yazıları göz alıcı bir fontla yazmak istiyorsanız, yüz otuzdan fazla yazı tipi seçeneğinden istediğinizi kullanabilir ve tasarımı arzu ettiğiniz şekle sokabilirsiniz. Yazı puntolarını da istediğiniz büyüklükte ayarlayabilir, kalın veya italik yazı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Canva.com’da görsellerin, şekillerin, şablonların, arka plan resimlerinin ve yazıların rengini değiştirme imkânınız da var. Görseller ve yazılar arasındaki renk uyumunu istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Uygulama, kullanıcılarına tasarımdaki görsellerin yerini değiştirme, büyültüp küçültme imkânı da sunuyor. Sadece fareyi (Mouse) kullanarak şekilleri ve şablonları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz, yerini ve boyutunu değiştirebilirsiniz.

Davetiyenin sadece bir yüzünü değil diğer yüzünü de tasarlamak istiyorsanız ya da davetiye birden fazla sayfadan oluşacaksa çalıştığınız sayfanın sağ üst köşesinde bulunan artı (+) işaretine tıklayabilir; ilk sayfada yaptığınız çalışmaları diğer sayfalarda tekrarlayarak tasarımı genişletebilirsiniz.

Tasarımı Yayınlama

Davetiye tasarlama çalışmalarını tamamladınız. Kaydedip bastırmak istiyorsunuz. Bundan sonrası da gayet kolay. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan indir sekmesine tıklayarak indirme seçeneklerini belirleyebilir; PNG, JPG, Standart PDF ve PDF Baskı seçeneklerinden herhangi biriyle işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada tasarımınızı PDF Baskı dosya türüyle kaydetmenizi / indirmenizi öneriyoruz.

Post navigation

  • Kendi kuzenimin kınası için davetiye tasarımını canvadan kendim yapmıştım. Az da olda bu tasarım işlerinden anlıyorsanız eğer kesinlikle tavsiye ederim. Çok mantıklı şeyler çıkartabiliyorsunuz ortaya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir