Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Evlilik Başvurusu Hakkında Bazı Bilgiler
evlilik başvurusu hakkında bazı bilgiler

Evlilik Başvurusu Hakkında Bazı Bilgiler

Evlenmeye karar verdiniz, ama kafanızda bir yığın soru mu var? Evlilik başvurusu hakkında akıllara takılan her ayrıntıdan bu yazımızda biraz bahsedelim.

Evlilik süreci güzel olduğu kadar, yorucu ve çok stresli bir süreçtir. Evlenmeye karar verdikten sonra önünüze uzuuunca bir liste çıkıyor. Peki evlilik başvurusunda akıllara takılan sorular nelerdir?

Evlilik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Resmi nikah kıyabilmeniz için, Türkiye Cumhuriyeti yasaları sizden belirli belgeler istiyor. Bu belgeleri tamamlayıp Evlendirme Dairesine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu belgeler;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri (Son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş olmalı.)
 • Vesikalık fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş güncel bir fotoğraf olmalı.)
 • Sağlık Raporu (Aile hekimi ve Aile Sağlık Merkezinden alınabilir.)
 • İkametgah belgesi (E-devlet internet sitesinden yada  İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınabilir. )
 • Evlenme Beyannamesi (Evlendirme Dairesinde verilir.)
 • Evlenme Ehliyeti Belgesi (İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınabilir.)

 

Nikah için nereye ve nasıl başvuru yapılır?

Çiftlerden birinin ikamet ettiği yerin belediyesinin Evlendirme dairesine gidilerek başvuru yapılıyor.

2018 yılından beri bulunan ilçenin müftülükleri de başvuruları kabul ediyor. İlçe müftülüklerine giderek de başvuru yapılabilir.

Eğer köyde yaşıyorsanız, tüm evraklarınızı tamamlayıp köy muhtarına götürüyorsunuz. Köy muhtarı ilgili yerlere evraklarınızı göndererek işlemleri başlatıyor. Sonrasında nikahınızı köy muhtarı kıyıyor.

Nikah işlemleri için çiftin beraber müracaat etmesi şart mıdır?

Evet. Nikah işlemleri için çiftin beraber müracaatı gerekiyor. Çiftlerden birinin gelmemesi durumunda başvuru kabul edilmiyor.

Evlilik başvurusu belgeleri tamamlandıktan sonra ne kadar süre içinde yapılmalıdır?

Evlilik başvurusu evraklarını tamamladıktan sonra en geç 6 ay içerisinde yapılması gerekiyor. 6 ayı geçirmişseniz evraklar geçerliliği yitirdiği için yeniden almanız gerekecektir.

Evlilik Başvurusu Hangi Durumlarda Kabul Edilmez?

Başvuruda belli durumlar söz konusu olduğunda başvurunuz kabul edilmiyor. Bunlar şu durumlardır ;

 • Hısımlık: Kurallara göre üst soy ve alt soy arasında, kardeşler arasında, hala, teyze, amca, dayı ve amcaları arasında olabilecek evlenme başvuruları kabul edilmiyor. Eşinizde evliliğiniz bitse dahi, kayın akrabalığı dediğimiz eski eşinizin birinci, ikinci derecede alt – üst soy arasında olan bir kişiyle yapacağınız evlilik başvurusu da kabul edilmiyor.
 • Evli olmak: Resmi Nüfus kayıtlarına göre evli gözüken kişilerin yaptığı evlilik başvuruları kabul edilmez.
 • Resmi Sağlık Raporunun olmadığı Durumlarda : Özel hastanelerden alınan sağlık raporu kabul edilmiyor. Mutlaka Aile Hekiminin kaşe ve imzası gerekiyor.
 • Gaiplik Durumunda: Kaybolmuş yada kendisinden uzun süre haber alınamayan kişinin eşi, mahkemece evlilik feshi yapılmamışsa, başvuruda bulunsa da kabul edilmez.
 • Evlenmeye Engel Hastalık Tespit Edilmişse: Yapılan tetkikler sonrasında çiftlerden birinde görülen cüzzam, bel soğukluğu, frengi gibi hastalık çıkmışsa tedavisi bitene ve artık bulaşıcılığı kalmadığını ispat eden doktor raporu alana kadar başvuruları kabul edilmez.
 • Akıl hastalarında: Çiftlerden birinde akıl sağlığında problem gözlenir, sağlık raporu verilmezse evlilik başvurusu kabul edilmez.
 • Kadın için iddet süresi: Kadının önceki evliliğinin bitmesi üzerinden 300 günden az geçmişse, başvuru kabul edilmez. İddet süresi dolduktan sonra başvurulması gerekir.

Reşit Olmamış Kişiler Resmi Nikah Kıyabilir Mi?

18.yaşını doldurmamış kişiler ailesinin rızası olmadan Resmi Nikah kıyamazlar. 17.yaşını doldurmuş 18 yaşından gün almış bireyler ailelerinin rızasının olduğunu belgelerlerse Resmi Nikah kıyabilirler.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Genellikle Nikah işlemleri gününde halledilir. Bazı belediyelerin evlilik müracaatı aldığı belli saatler oluyor. Başvurmadan önce mutlaka Web sitesinin incelenmesi gerekiyor.

Nikah Tarihi En Erken Kaç Gün Sonrasına Verilir?

Belediyenin Nikah yoğunluğuna göre vereceği tarih değişecektir ama en erken 24 saat sonrasına tarih alabilirsiniz.

Oda Nikahı Nedir?

Yalnızca evlenecek kişilerin, nikah memurunun ve 2 şahidin bulunduğu törensiz kıyılan nikaha oda nikahı denir.

Nikah İşlemleri Ücretleri Nedir?

Her belediyenin nikah için vereceği fiyat değişiyor. Genellikle hafta içi olan nikahlar 150-300 TL arası değişirken hafta sonu olan nikahlar ise 300-600 arası değişiyor. Yapacağınız belediyenin web sitesinden ücreti öğrenebilirsin.

Nikah Şahitleri İçin Herhangi Bir Belge Gerekiyor mu? Herkes Nikah Şahidi Olabilir Mi?

Nikah şahidi için kimlik dışında herhangi bir belge gerekmiyor. 18 yaşını doldurmuş herkes nikah şahidi olabiliyor. Ayrıca sadece bir tane şahidim olmasın derseniz ; en az 2 en fazla 4 nikah şahidi belirleyebilirsiniz.

Hafta sonu ve Resmi Tatillerde Nikah Yapılır mı?

Çiftlerin talebine ve belediyenin uygunluğuna göre hafta sonu ve Resmi tatillerde de nikah kıyılabiliyor. Elbette hafta içi yapılan nikahlara göre ödeyeceğiniz miktarda artıyor.

Düğünü Yaptığımız Yerde Resmi Nikahımızı Kıydırabilir miyiz? 

Elbette kıydırabilirsiniz. Önceden belirtmeniz durumunda ekstra ücret vererek Nikah memurunu düğünü yapacağınız yere davet edip, nikahınızı kıydırabiliyorsunuz.

Çiftler İkamet Etmedikleri İlçede Nikah Kıyabilirler mi?

Çiftler ikamet etmedikleri bir ilçenin belediyesinde evlenmek istiyorlarsa bulundukları belediyeden ” Evlenme İzni Belgesi” alarak nikahlarını kıydırabilirler.

Evlilik Sonrası Kendi Soyadını da Kullanmak İsteyen Bayanlar Ne Yapmalı?

Evlilik Başvurusu yaptığınızda bunu önceden belirtirseniz hem kendi soyadınızı hem eşinizin soyadını birlikte kullanabilirsiniz.

Mal Ayrılığı Talebi Nedir? Mal Ayrılığı Sözleşmesi Ne Zaman Yapılmalı?

 Mal Ayrılığı Talebi ; Kişilerin boşanma durumu söz konusu olduğunda mal paylaşımını ortadan kaldırmak için yapılan anlaşmadır. Mal Ayrılığı Sözleşmesi yapılıp Evlenme Dairesine talepte bulunurken belgelenmiş bir şekilde verilmelidir. Böylece boşanma halinde mal paylaşımı ortadan kalkmış olur.

Yıldırım Nikahı Nedir ve Nasıl Olur?

Eskiden evlenme aciliyeti bulunan için yapılan bir uygulamaydı. Çünkü nikah işlemleri uzun sürüyor, yoğunluk sebebiyle tarihler epey geç sürelere atılıyordu. Ama artık teknolojinin ilerlemesi, sürecin kolaylaşması ile birlikte normal nikah süreci de yıldırım nikahı ile aynı süre zarfına geldiği için bu uygulama kaldırılmış oldu.

Yabancı Uyruklu Kişiler İle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Öncelikle Nikah işlemleri için gerekli evraklar bunda da geçerli. Bunun yanı sıra ;

 • Yabancılar için devletin temsilcilikleri tarafından verilen evlenme ehliyeti belgesi,
 • Ehliyetinde doğum yeri, tarihi, ana-baba ismi yoksa doğum belgesi,
 • Pasaportunun noter tasdikli tercümesi gereklidir.

Evlilik Cüzdanı Kaybolursa Yenisi Nasıl Çıkartılır?

Bu kadar uzun yollardan geçip, evlilik cüzdanınızı kaybediyorsanız vay halinize J 

Evlilik cüzdanınızı kaybettiyseniz İlçe Nüfus Müdürlüklerine gidip yeniden çıkarttırabiliyorsunuz. Yeniden çıkarttırabilmek için gerekli belgeler,

 • Nüfus cüzdanlarınız,
 • İkamet ettiğiniz yerin muhtarından alacağın Uluslararası Aile Cüzdanı talep belgesi,
 • Son 6 yılda çekilmiş olduğunuz güncel fotoğraflarınız,
 • Aile cüzdanı ücreti (2019 yılı için 121 TL)

Belgeleri tamamladığınızda yeniden Evlilik Cüzdanı çıkarttırabilirsin.

Ne diyelim, Allah tamamına erdirsin. Ömür boyu Mutluluklar.

Post navigation

 • Evlilik başvurusu dışarda gözüktüğü kadar kolay olmayan tarafları var gerçekten belgeler tahliler vs olsun zor bir süreç. Birlikte gidip başvurmanız gerekiyor bu arada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir