Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Evlilik Öncesi Çift Terapisi
gokce.akinci

Evlilik Öncesi Çift Terapisi

Son yıllarda hayatımıza giren kavramlardan biri de evlilik terapisi. Evli çiftlerin terapi için danışmaya karar verdikleri aşama ise maalesef evliliklerine son noktayı koymaya karar verdikleri zamana tekabül ediyor. Son bir çare arayışı ile danışmanlık alan çiftler bu noktada ya sorunlarına çözüm bularak daha mutlu bir evliliğe devam ediyorlar ya da ortada kurtarılacak bir evlilik kalmadığından boşanma gerçekleşiyor. Bizim evlenme hazırlığında olan çiftlerimize önerimiz ise; evlilik öncesi çift terapisi almaları yönünde olacaktır. Buradaki temel düşünce ise evliliğe hazırlıklı olmanız ve evliliğin getirdiği sorumlulukları alabilmek adına kendinizi hazır hissedebilecek hale gelmenizdir. Peki, bu noktada evlilik terapisi size neler kazandırabilir, detayları ile değinelim.

evlilik öncesi çift terapisi

İlişkilerinizi Yönetme Becerisi Kazanmak

Evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren hiç tanımadığınız insanlar ile birden akraba olduğunuzu, onlarla seviyeli ve düzeyli bir ilişki geliştirmek durumunda kaldığınızı fark etmişsinizdir. Nişanlılık aşamasında veya evlilik sürecinde çiftlerin en çok yaşadığı temel sorunlardan birisi, üçüncü kişilerin ilişkilerine müdahil olması ve bunu doğru şekilde yönetememeleridir. Çift terapisi ile hayatınızdaki insanları ve onlara atfedilen rolleri net bir şekilde belirleyebilme beceriniz artacaktır. Onları kırmadan, üzmeden fakat kendinizden de ödün vermeden bir ilişki geliştirmeniz son derece önemlidir.

Farklı Kültür ve Anlayışların Karmasına Saygı Duyabilmek

Evli çiftlerin en çok yakındıkları şeylerden birisi karşı tarafın kendisini anlamadığını düşünmesidir. Evlilik öncesi çift terapisi sayesinde müstakbel eşiniz ile karşılıklı anlayışınızın artması söz konusudur. En azından etkili iletişim kurma becerinizin geliştiğini görebilirsiniz. Evlendiğinizde ise aynı evde yaşayan iki farklı kültür ve anlayışın ortak bir karmada buluşması adına; istekli olmanız ve eskilerin değimi ile geçinmeye gönlünüzün olacağı bir evlilik yaşayabilirsiniz.

Evliliğin Pembe Panjurlu Bir Evden İbaret Olmadığını Anlamak

Evliliği pembe panjurlu bir evde sonsuza kadar mutlu yaşayacağınız bir olgu olarak düşünmek ya da hayal etmek sizi bir miktar hayal kırıklığına uğratacaktır. Evlilik öncesi çift terapisi ise hayal ettikleriniz ile gerçekte olanları anlamanız ve karşılaştırmanız adına size çok büyük katkı sağlayacaktır. Böylece evlendiğinizde, hayatınızdaki kişi ile mutlu olma ve birlikte yaşama becerinizi geliştirebileceğiniz bir tavırda olabilirsiniz.

Evliliğin Getirdiği Sorumlulukları Olgunluk ile Karşılamak

Evlenmeden önce gelin ve damat adaylarının bir miktar ayaklarının yere basmadığını söyleyebiliriz ki bu çok doğal ve normal bir durumdur. İlk defa evliliği deneyimleyecek olan çiftimiz için; düğün hazırlıkları süreci, balayı planlama ve tatlı bir yuvanın hayali zihinlerini yeterince meşgul etmektedir. Çift terapisi almak ise hayal ettiğiniz evliliği yaşayabilmeniz adına size katkıda bulunacaktır. Evliliğin sadece romantik ve mutlu anlardan ibaret olmadığını da bu noktada anlamanız gerekiyor ki kendinizi ona göre hazırlayabilesiniz.

Evlilik mutlu ve huzur içinde geçireceğiniz günlerin yanı sıra pek çok sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Bir evin idaresinin sorumluluğu ile günlük yaşamın getirdiği sorumlulukları; evlenmeden önce bir danışman yardımı ile müstakbel eşiniz ile belirlemeniz ve paylaşmanız, evliliğiniz sırasında yaşamanızın muhtemel olduğu sorunların da önüne geçilmesi adına isabetli bir adım olacaktır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir