evlilikte ilk gece korkusu nasıl yenilir, evlilikte ilk gece korkusu, evlilikte ilk gece

Evlilikte İlk Gece Korkusu – Nasıl Yenilir?

Düğün günü, hayatlarını birleştirecek olan çiftlerin en mutlu günlerinden biridir. Aylar süren hazırlık sürecini beraberinde getiren bu büyük günün haliyle mükemmel geçmesini isteriz. Fakat bu keyifli, heyecanlı ve kısmen yorucu günün bir de korkutucu tarafı var: Evlilikteki ilk gece, çiftlerden birinin veya her ikisinin endişe etmesine, stresli olmasına veya korkmasına sebep olabilir. (Genellikle kadınların yaşadığı bu ilk gece korkusunu yaşayan erkeklerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok.) Bu kesinlikle size özel bir durum değil, yeni evlenen çiftlerin pek çoğu evlilikte ilk gece korkusu yaşıyor. İlk defa birlikte olmanın getirdiği stres, sizi de gererek geceyi istemediğiniz bir şekilde sonlandırabilir. Biz de bu yüzden bu yazımızda evlilikte ilk gece korkusu nasıl yenilir sorusunu yanıtlıyor olacağız.

Evlilikte İlk Gece Korkusu

Evlilikte ilk gece korkusu, bazı çiftlerde düğün günü öncesi haftalarca uykusuz kalmaya neden olabilir. Bu korku, (özellikle gelin adaylarının) düğünden alacakları keyfi kısıtlayabilir ve çiftin en mutlu günlerinden birini stres ile gölgeleyebilir.

Aslında ilk geceden bu kadar korkmanıza gerek yok. İnsanların büyük çoğunluğu rutin hayatları içerisinde bu süreci bir şekilde atlatıyor. Cinsel hayatın, zaman ilerledikçe eşiniz ile neredeyse bir rutin haline geleceğini unutmamak, evlilikte ilk gece korkusunun getirdiği stresi azaltabilir. Bununla birlikte evlilikte ilk gece korkusu pek çok yöntem ile aşılabilir. İsterseniz bu yöntemlere tek tek değinelim.

Evlilikte İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Düğünün gerçekleşeceği gün, muhtemelen hayatınızın dönüm noktası ve yaşamınızın geri kalanında sevgiyle hatırlayacağınız en mutlu günlerinizden biri olacak. Fakat eğer ilk gece konusunda endişeleriniz varsa bu durum sizi en mutlu gününüzde husursuz edebilir. Neyse ki evlilikte ilk gece korkusunu yenmenin farklı yolları mevcut. Siz de bu yöntemleri uygulayarak evliliğinizin ilk gecesini rahat ve keyif alabileceğiniz şekilde geçirebilirsiniz.

Evlilikte İlk Gece Korkusunu Yenmenin Yolları

İletişim kurun

Eşinizle iletişim kurmak, ilk gece korkunuzu yenmeniz için en önemli faktörlerden biri. Eşinize nasıl hissettiğinizi anlatabilir, endişelerinizi onunla paylaşarak rahatlayabilirsiniz. Endişeleriniz ve korkularınız hakkında konuşmak hem sizi daha rahat hissettirecek, hem de eşinizin size karşı daha şefkatli olmasını sağlayacaktır.

İşleri ağırdan alın

İşleri ağırdan almak ilk gece deneyimini yaşayacak çiftlerin yapabileceği en iyi şey olabilir. Muhtemelen düğün hazırlıkları süresince hızlı ve yoğun bir temponuz vardı. Üzerine bir de düğün gecesi eklendiğinde yorgun olmanız gayet doğal. Bu yorgunluğun sizi acele ettirmesine izin vermeyin. İşleri ağırdan alarak hayatınızın geri kalanının ilk gecesinin romantik ve samimi bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden arada bir durmayı, birbirinizin gözlerine bakmayı, birkaç öpücük paylaşmayı unutmayın.

Ambiyans yaratın

İlk gecenizi geçireceğiniz evde/odada sizi moda sokacak bir ambiyans yaratabilirsiniz. Örneğin romantik ve slow bir müzik, güller ve mumlar… Bu tür bir ambiyansa ayak uydurabilir ve cesaretinizi toplayarak hevesinizi arttırabilirsiniz. Bu isteklilik, gerginliğinizi yenmenize yardımcı olacaktır.

Beklentilerinizi düşürün

İlk gece için beklentilerinizi düşük tutun. Yeni evlenen çoğu genç çift, ilk gecelerinde kendilerinin neyi isteyip neyi istemeyeceklerinden emin değildir. Bu yüzden partnerinizin sevdiği ve sevmediği şeyleri öğrenmeniz vakit alacaktır. Bunun bir süreç olduğunun farkına varın ve hem kendinizi hem de eşinizi tanımaya çalışın. Ömrünüzün geri kalanında eşinizle cinsel birlikteliğe alışmak, sevdiği şeyleri keşfetmek adına yeterince zamanınız olacaktır. Bu yüzden ilk deneyiminiz için beklentilerinizi düşürün. Beklentilerinizi düşük tuttuğunuzda ilk gece korkunuz bir nebze olsun azalacaktır.

Konu hakkında bilgi sahibi olun

Herkes cinsel birliktelik konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Dünyadaki tek aceminin siz olduğunu düşünmeyin. Konu hakkında bir kitap okuyabilir, internetteki makalelerden faydalanabilir ya da güvendiğiniz ve sizden yaşça büyük/deneyimli birine danışabilirsiniz. Birliktelik, sizin ve eşinizin özel hayatı olup özel zevkleriniz üzerine kurulsa da bazı ipuçları faydalı olabilir.

Özel bir şeyler giyin

İlk gece giyeceğiniz iç çamaşırı gerçekten ruh halinizi ayarlamaya ve hem sizin hem de partnerinizin modunu yükseltmeye yardımcı olabilir. Partnerinizi heyecanlandırmak için sıradan iç çamaşırlarınızdan daha farklı, kendinizi özel ve çekici hissettirecek parçaları tercih edebilirsiniz.

Özgüvenli Olun

Kendinize güvenmeniz çok önemli. Çünkü kendinize duyduğunuz güven, gerginliğinizi ve stresinizi azaltacaktır. Bu sayede partneriniz de kendini size karşı daha rahat hissedecektir.

Ön sevişmeyi uzun tutun

Ön sevişme, gerçek eylemden daha büyük öneme sahiptir. İlk gecenin keyfini uzatmak ve gerginliğinizi azaltmak istiyorsanız ön sevişmeyi de uzun tutmalısınız. Bu durum iki tarafın da olaya ısınmasını, gevşemesini ve iyi hissetmesini sağlar.

Sakin olun

Evlilikte ilk gece korkusu, durumun abartılı olarak algılanışından ileri gelir. Taraflardan özellikle kadınlar ilk geceyi fazla ağrı verici ya da zorlayıcı olarak gözünde büyütebilir ya da tam tersi şekilde iki tarafın da çok iyi bir performans sergileyeceğini düşünebilir. Bunun ilk cinsel deneyiminiz olduğunu, hem kendinizin hem de partnerinizin deneyimlemesi ve birbiri ile ilgili öğrenmesi gereken pek çok ayrıntı olduğunu unutmayın. Aynı zamanda cinselliğin doğası, sanıldığı kadar acı ve kan içermez.

Özetlemek gerekirse

Anlattığımız öneriler uygulandığında evlilikte ilk gece korkusu ve endişesi hafifler, hatta tamamen geçebilir. İlk gecede kilit noktanın eşinizi sevgi ve hoşgörü ile dinlemek, düşüncelerinizi paylaşmak ve birbirinizi düşünerek hareket etmek olduğunu unutmayın.

Daha önceden de söylediğimiz üzere: İlk geceyi gözünüzde büyütmeyin. Bugünün önemi, yalnızca geri kalan hayatınızın ilk günü olmasıdır. Zaman geçtikçe eşiniz ile daha çok şey paylaşacak ve neleri sevip neleri sevmediğinize dair bilgi sahibi olacaksınız.

Eğer ilk gece konusunda yoğun bir kaygı yaşıyor ve bunu bir türlü aşamıyorsanız bir terapistten yardım almanız faydalı olabilir.

Evlilikte Doğum Kontrol Yönteminin Seçimi

Yeni evlenen çiftlerin büyük çoğunluğu, hemen çocuk sahibi olmayı düşünmüyor. (Tabi bunun kararını çift birlikte almalıdır.) Sizin de eşinizle düğün öncesi doğum kontrolü kullanmak ve çocuk sahibi olmakla alakalı konuşmanızı öneriyoruz.

Bu konularda konuşmak, evlilikte ilk gece korkusu için de faydalı olacak ve tarafların daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Birbirinizin isteklerini dinlemek ve saygı göstermek son derece önemlidir. İstekleriniz aynı ise doğum kontrol yönteminizi kolayca seçebilir ya da belki de korunmak istemeyebilirsiniz. Doğum kontrolü ve çocuk sahibi olma konusunda eşinizle hemfikir değilseniz konuşarak bir orta yol bulmayı deneyin. Unutmayın ki evlilik, koca bir hayatı birlikte paylaşmayı ve eşinizin fikirlerine her daim saygılı ve anlayışlı yaklaşmayı gerektirir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir