gelin bohçası nasıl süslenir, gelin bohçası nasıl sunulur

Gelin Bohçası Nasıl Süslenir ve Nasıl Sunulur?

Gelin bohçası, nişanda gelin hanıma sunulan hediyeleşmenin en güzel örneklerinden birisidir. Peki, gelin bohçasını adı üstünde bohçada mı götürmek istiyorsunuz, yoksa farklı ve de özel anlamlar içeren şekillerde mi sunmayı istiyorsunuz? Aklınızda birçok fikir olabilir. Bizim de sizlerle paylaşmak istediğimiz, günümüzde en popüler olan, birbirinden özel gelin bohçası süslemesi fikirleri var. Bu yazımızda gelin bohçası nasıl süslenir, geleneksel sunumu ve süslemesi ne zaman ve nasıl yapılır sorularını yanıtlıyoruz.

Gelin Bohçası Süslemesi Ne Zaman Yapılmalı?

Nişan alışverişinin akabinde yapılması gereken önemli bir hazırlık var. Geline sunulacak olan nişan bohçası süslemelerini o günden önce tamamlamanız gerekmektedir. Ancak bohça süslemesi genellikle nişan gününe yakın bir tarihte yapılıyor. Bunun nedeni ise; hem hazırlıkların hem de alışverişin nişana yakın bir tarihte yapılıyor olması, hem de gelin bohçası ile birlikte sunulabilecek ikramlıkların olmasıdır. İkramlıkların taze kalabilmesi adına bohça süslemeleri son ana kadar yapılabilir. Ancak kimi aileler aldıkları tekstil ve çeyiz ürünlerini aldıkları gibi paketleyip, süsleyerek muhafaza etmeyi de tercih edebiliyor. İsterseniz şimdi de gelin bohçası nasıl süslenir sorusunu da ele alalım.

Geleneksel Gelin Bohçası Nasıl Süslenir?

Geleneksel ve de geçmişten gelen bir alışkanlık olarak gelin bohçasını işlemeli güzel kumaşlara sararak da hazırlayabilirsiniz. Bu kumaşları kimi erkek anneleri kendileri hazırlarken, kimileri de hazır olarak alabiliyor. Süslemelerde kullanabileceğiniz materyaller ise; saten kumaşlar, tüller, yapma çiçekler, kurdeleler, gelin ipleri ve de taşlı ipek parçaları olabilir. Hazır kumaşlar metre işi olarak satılıyor. İsterseniz internetten isterseniz de kumaş pasajlarından bu ürünleri tedarik edebiliyorsunuz. Kare olarak kestireceğiniz kumaşların kenarları hazır dantellerle işlendikten sonra içine aldığınız gelin eşyalarını yerleştirip, dört ucu birleştirebilirsiniz. Kumaşın dört ucunu birleştirdikten sonra ise; kurdele yardımı ile bağlamalısınız. Kurdele yerine farklı bir şey kullanmayı tercih ederseniz gelin saçı denilen iplerle de bohçayı bağlayarak güzel ve de şık bir tasarıma imzanızı atabilirsiniz. Son işlem olarak ise; bohçalar taşınırken kirlenmesin ya da deformasyona uğramasın diye en üst kata tül geçirmelisiniz. İşte geleneksel bohçanız hazır.

Gelin Bohçası Sunumu

Gelin bohçasını farklı bir şekilde sunmayı isteyebilirsiniz. Bu durumda biraz daha hayal gücünüzü zorlayarak farklı ve de tarzı olan sunumlar hazırlarken belki işin içine biraz da espri katabilirsiniz. Bohçaları geleneksel olarak sunmak istemeyen kişiler belki de bu işi biraz daha ileriye götürerek çok orijinal fikirleri hayata geçirmeyi başarabilir. Biz de tam olarak bu konuda size esinlenebileceğiniz fikirleri sunuyoruz. Gelin için alınan hediyeleri ahşap kutularda sunabilirsiniz. Ahşap kutuların yanı sıra cam ve kapaklı olarak satılan kutularda farklı bir fikir olarak düşünülebilir. Karton hediye kutularını süsleyerek belki de üstüne esprili ve de gelin ile ilgili küçük sloganlar, sözler ekleyerek gelin bohçanızı hazırlamanız mümkün. Son yıllarda ortaya çıkan en önemli gelin bohçası sunum alternatifi ise; bambu sepetler ve de valizler ile hazırlanan bohçalardır. Bambu sepetleri gelin evinde de kullanabileceği için oldukça kullanışlı olabilir. Aynı şekilde valizlerin süslenmesi ile ortaya çıkan valiz gelin bohçaları da son derece ergonomik bir seçim olabilir.

Ahşap Kutularda Gelin Bohçası Tasarımı

Gelin adaylarına sunulan gelin bohçalarının süslü bir şekilde sunulması Türk geleneklerinde atlanmayan bir tören olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelinler için erkek tarafının hazırlayacağı bu hediyeler çok farklı sunumlar ile takdim edilirken, bazı örnekleri ise; minimalist bir çizgi sergilemekte. Ahşap kutular içerisinde sunulan bohça ürünleri, boyutlarına göre farklı kutular içerisinde gelin evine götürülür. Bu kutuları dışarıdan verniksiz hali ile kendiniz de alarak hazırlayabilirsiniz. Eğer nişan konseptinin bir uzantısı olmasını istiyorsanız, nişanınız için seçeceğiniz renge kendinizde boyayabilir, hatta üzerine farklı süslemeler de ekleyebilirsiniz.

Hazır Ya Da Süslü Ahşap Kutular

Hazır ahşap kutularda farklı kurdele işi süslemeleri ile birlikte satılıyor. Genellikle üç ya da dört boydan oluşan gelin bohçası kutularında sunabileceğiniz gelin hediyeleri ile çok özel bir sunum yakalayabilirsiniz. Ayrıca evinizde de bu kutuları daha sonra kullanabilirsiniz. Bu anlamda da hem evlendikten sonra o döneme ait anılarınızı saklamış olursunuz, hem de ergonomik bir ürün alarak, birçok alanda ve de zamanda aynı ürünü değerlendirmiş olursunuz.

Cam Kutularda Gelin Bohçası Sunumu

Nişanım özel olsun, nişanlığım, ikramlarım ve bir bütün olarak akılda kalıcı, romantik bir an yaşamak istiyorum diyenlerin; nişan bohçaları da aynı şekilde özel olmalı. Tüm bu süreçleri ilerde güzel hatırlamak isteyenleri kendi karakterlerinden, kişiliklerinden bir şeyler katmak isteyenler; nişan bohçası gibi özel bir anıda her zaman en güzel anı olarak hatırlamak isteyecektir. Size özel bir nişan bohçası almak istemez misiniz? Romantik bir nişan bohçası sunumu yakalamak isteyenlerin özellikle cam kutuları tercih etmesi gerekmektedir.

Cam Kutular İle Nişan Tepsisi Bir Arada Setler

Birçok firma bu konudaki talebi görünce cam kutuların boyutları ve de kilitleri ile alakalı özel seriler hazırlamaya başladı. Kilit alanları incili ya da farklı malzemeler ile süslenen cam kutuların; gold ve de gümüş rengini piyasada bulmanız çok kolay. Ayrıca bazı markalarda bu ürünler set şeklinde de satılmaktadır. Hem nişan tepsisi, hem de bohçaların sunulması amacı ile hazırlanan farklı boyutlara sahip cam ürünler bir arada da satılmakta. Farklı gelinlere özel olarak hazırlanan farklı tasarımların başında gelen cam kutulardaki gelin hediyelerini sizler de beğenebilirsiniz. Örnekleri özenle hazırlanmış olan cam kutuları daha da kişiselleştirebileceğiniz tasarımlara da dönüştürebilirsiniz.

Hediye Kutularında Esprili Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin bohçasına alternatif olarak; kumaşlarla değil de konsept renklerini taşıyan hediye kutuları ile bir sunum çok başarılı olmaz mı? Eğlenceden ve de ergonomiden asla vazgeçmeyen gelinlerin bu kutular ilk tercihi oluyor. On derece özenli bir bohça hazırlığı içine girmek için bu kutuların farklı kutularını tercih edebilirsiniz. Kutuları internetten sipariş verebileceğiniz gibi farklı mağazalardan da hediye kutuları temin etmeniz mümkün. İsterseniz bu kutuları olduğu gibi kulanın, isterseniz de gelin karikatürleri ile kutuları daha farklı bir hale getirir.

Hediye Kutuları İle Eğlenceli Gelin Bohçaları Yaratabilirsiniz

Eğlenceli gelinlerin, eğlenceli gelin bohçaları için büyük bir alternatif olan hediye kutuları için büyük paralarda vermenize gerek yok. En önemli konu ise; kutuların yapışkan kağıtlarla süslenmemesidir. Bu tarz bir işlem geçiren kutular çok daha basit bir dokunuşla dâhi deforme olabiliyor. Eğer kutu üzerinde illaki bir uygulama yapmak isterseniz; kutulara kağıt yapıştırmak yerine, kumaşlar ve de ince görünmez tüllerle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. En güzel kumaşlara yapılacak bu işlemde; son yılların en popüler kumaşından olan transparan görünmez tülleri kullanabilirsiniz.

Bambu Sepetle İle Gelin Bohçası

Sepet şeklinde yapılan gelin bohçası tasarımları, yeni dönemde oldukça popüler hale geldi. Hem bambunun ev hayatında artık sıkça tercih edilmesi, hem de bu ürünlerin daha sonra da kullanılabilir olması nedeni ile gelin bohçası süslemelerine yeni bir alternatif olarak beğeniye sunuluyor. Bambu geri dönüşüm ve de sağlıklı kullanıma uygun bir ürün olduğu için çok farklı şekillerde hediye sepeti olarak da piyasaya sürüldü. Özellikle gelinlerin sıkça tercih ettiği modeller üzerinde yapılan çalışmalar daha da kullanışlı modellerin ortaya çıkmasını sağladı. Kapaklı ya da kapaksız olarak da bulabileceğiniz bambu sepetler, süsleme aşamasında da farklı görünümler kazanabiliyor.

Bambu Şıklığı Şimdi Gelin Bohçalarında Tercih Ediliyor

Bambu uzun yıllardır ev hayatında tercih edilen bir ürün olmasının yanı sıra; kullanım ömrünün de uzun olması ile evlenen yeni gelinlerin mutfakta, banyoda dekorasyon ürünlerinde sıkça tercih ettiği bir üründür. Gelin bohçalarını bambu sepetlerinde hazırlamak ise oldukça farklı bir fikir. Bu şekilde hazırlanan örnekler, hem görüntü itibari ile hem de kullanışlı olması nedeni ile büyük beğeni topluyor. Gelin bohçasında kullandığınız bambu sepetleri, evinizde de şık bir aksesuar olarak ve de düzenleme aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Valiz Süslemesi İle Gelin Bohçası Sunumu

Gelin ve de damadın birbirlerine sundukları hediyelerden olan gelin ve de damat bohçaları artık sadece kumaşlarla değil farklı şekillerde de evinizin en güzel köşesinde yerini alabilir. Geleneksel alışkanlıklarınızı daha kullanışlı ve de modern bir şekilde de ortaya koyabileceğinizin en açık göstergesi olan gelin bohçası sunumlarında, süslemelerin yanı sıra sunum şeklinizde sizi yansıtır. Bir kere kullanıp kenara koyacağım bir şey olmasın, gelin bohçası töreninden sonra da bu ürünü kullanmak istiyorum diyorsanız; gelin ve de damatlara özgü süslenen valizleri görmeniz gerekiyor. Hem gelin için hem de damat için alınan bohça ürünleri; şık valizlerde her iki tarafa da sunulabiliyor.

Valiz Süslemelerinde Şıklığı Yakalamak İçin

Gelin bohçasında neler olur yazısında da göreceğiniz üzere, bu liste bir hayli kabarık. Listeyi daraltmak ya da genişletmek de sizin elinizde. Yeni bir başlangıca başlamak üzere olan iki insanın her anı güzel hatırlanmalı diyorsanız; gelin bohçasının içinde olan ürünlere gösterdiğiniz özeni; sunumunda da yakalamalısınız. Geniş bir listeye sahipseniz eğer; küçük küçük parçalar halinde bu ürünleri sunmak yerine; valizler şeklinde sunmayı da düşünebilirsiniz. Gelin tarafına sunulacak olan gelin bohçasında; gelinin hoşuna gidecek olan bir valiz şekli ve de rengi seçilmelidir. Genellikle 3 boy olarak hazırlanan valiz setleri; tüm gelin bohçası ürünlerinin yerleşebileceği kapasiteye sahiptir. Valizin içine yerleştirilen hediyelerin ardından, sıra valizi süslemeye geldi. Bu süreçte benimsediğiniz renk ya da süsleme ürünü her ne ise; uzantısını valiz süslemenizde de kullanmalısınız. Nişanınızda mavi renkler hakim olsun, hediyeliklerinizde inci kullanılsın istiyorsanız; valizinizin de süslemesinde; mavi kurdele, mavi tül ve de inciler kullanabilirsiniz. Hem şık, hem belli bir konsepte uygun, hem de daha sonrasında eşyalarınızı muhafaza edebileceğiniz valizler ile güzel bir iş ortaya çıkartabilirsiniz. Valiz rengi seçimi ve de süslemesi ile alternatif bir gelin bohçası sunumu yapılabilirken, aynı zamanda daha sonra da kullanabileceğiniz şık bir ürün elde edebilirsiniz.

Yeni Bir Heyecan: Gelin Bohçası

Gelinlere hediye olarak götürülen bohçalar, geçmişten günümüze kadar gelen ve halada saygı duyulan gelenekler arasında yer almasının yanı sıra; hediyeleşmenin de en güzel örneği olmayı başarıyor. Güzel bir farklılık yaparak bu geleneği kendinize özgü bir hale getirebilmeniz için sizlere farklı alternatifler sunduk. Bu alternatiflerden size uygun olan, yakın hissettiğiniz sunumu kendi gelin bohçanızda da görmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle iyi düşünülmüş ve de güzel tasarlanmış bir gelin bohçası için şimdiden örnekleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Romantik, eğlenceli, kullanışlı, geleneksel, farklı çok sayıda gelin bohçası yapımı mevcut. El emeği ile çok daha özel hale getirebileceğiniz en güzel gelin bohçaları için seçeneğiniz çok fazla.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umuyoruz ki gelin bohçası nasıl süslenir konusunda aklınızda bir soru işareti kalmamıştır.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir