Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Fotoğrafları » Tüm Detaylarıyla Save the Date Çekimleri
save the date, save the date çekimleri

Tüm Detaylarıyla Save the Date Çekimleri

Son dönemlerde geleneksel ile modern uygulamaların bir arada bulunduğu düğün trendleri epey yaygınlaştı. Düğün hazırlıkları sürecinde biraz mola vermek, biraz da keyifli anlar yaşamak istiyorsanız save the date tam size göre olabilir. İsterseniz öncelikle save the date ne demek sorusuyla başlayalım, sonrasında da organizasyonu, elbisesi ve konseptleri üzerine konuşalım.

Save the Date Ne Demek?

Save the date’in Türkçe anlamı “tarihi kaydet” demek oluyor. Aslında buna düğün ya da nikah tarihinizin, davetlilerinize duyurulmasının eğlenceli bir yolu diyebiliriz. (Bu sayede konuklarınıza alttan alttan sakın o tarihe başka bir plan yapmayın, düğün tarihimizi not edin demiş oluyorsunuz.) Yeni evlenecek çiftler arasında yurt dışında oldukça popüler bir uygulama olduğunu da söylemiş olalım. Ülkemizde de yavaş yavaş bu uygulamanın örneklerini görmeye başlıyoruz. Siz de bu trendi yaşamak isterseniz yazımızın devamı ilginizi çekebilir.

Save the date fotoğraf çekimlerinizde özgür ve rahat seçimler yapabilirsiniz. Bugünün en önemli özelliği müstakbel eşiniz ve sizin için anlamlı bir obje ya da detayı fotoğraflarınızda yansıtmanızdır. Ayrıca fotoğrafların nerede çekileceği, nasıl bir tarzda olacağı ise sizin ve nişanlınızın karakteri ve zevkleri doğrultusunda belirlenmelidir.

Peki Tam Olarak Nasıl Oluyor?

Nikah tarihinizi belirledikten sonra düğününüze birkaç ay kala seçeceğiniz konsepte uygun olarak fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyor ve bunları sosyal medya üzerinden yakın çevreniz ile paylaşıyorsunuz. (İsterseniz çekilen fotoğrafları davetiyeye bastırıp da dağıtabilirsiniz, o artık size kalmış.) Çok yaygın olmasa da bazıları fotoğrafla yetinmeyip video da çekiyor, onu da belirtmiş olalım. (Örneğin siz, eşinizle birlikte bir hikayeyi canlandırıyorsunuz ve videonuz bu çerçevede çekiliyor.)

Save the Date’inizi Nasıl Organize Edebilirsiniz?

Save the Date Çekimi Ne Zaman Yapılır?

Save the date yapmaya karar verdiyseniz, organizasyonu nasıl yapacağınızı düşünmeye başlamış olmalısınız. Bunun için atmanız gereken ilk adım; düğününüzden yaklaşık olarak 3 ay önce fotoğraf çekiminin gerçekleştirileceği günü belirlemek. (Eğer çekimleri daha önceden yapmak isterseniz konuklarınıza düğününüzü hatırlatmak adına sosyal medyadan aynı paylaşımı birkaç kez yapmanız gerekebilir, bizden uyarması.) Bu günü belirlerken mevsim koşullarını ve hava durumunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bazıları için save the date günü yağmur yağması bir felaket olabilecekken, bazıları için ise bu durum özellikle tercih sebebi olabilir.

Save the Date Çekimi Nasıl Yapılır?

Çekimin yapılacağı günü belirledikten sonra düğün fotoğrafçınız ile save the date için anlaşabilirsiniz. (İsterseniz fotoğraf çekimi konusunda iyi olan ve profesyonel fotoğraf makinesi olan bir arkadaşınızdan da yardım alabilirsiniz.) Fotoğrafçınızı da ayarladıktan sonra ne giyeceğinize ve konseptinize karar vermeniz gerekiyor.

Save the date fotoğraflarının samimi pozlar içerdiklerini belirtelim. Bunun için size yardımcı olabilecek ipuçları, detayları ile yazımızın devamında yer alıyor.

Son adımda ise düğün tarihinizin yazılı olduğu bir pankart veya tabela ayarlamanız gerekiyor. (Çoğu fotoğrafçıda bu çeşit aksesuarlar oluyor ama siz yine de teyit etmeyi unutmayın.) Konseptiniz doğrultusunda düğün tarihinizi ayakkabılarınızın altında, kıyafetlerinizde veya zemine yazılmış bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Diğer Detaylar

Fiyat Konusuna Gelecek Olursak..

Fiyatların düğün fotoğrafları çekimine göre çok daha hesaplı olduğunu söyleyebiliriz.

Çekim Ne Kadar Sürer?

Çekimler 1.5-2 saat içinde bitiyor. (Evet, düğün fotoğrafları çekimine kıyasla çok daha kısa sürüyor.)

Çekim Sonrasında

Çekim sonrasında fotoğrafçınızın size sunduğu seçenekler arasından, size göre en güzel olanını sosyal medya hesaplarınız üzerinden veya Whatsapp’tan toplu mesajla sevdiklerinize yollayabilirsiniz.

Save the Date Elbisesi

Tercih edeceğiniz elbise, belirlediğiniz konsept dahilinde olmalıdır. Bu kısa romantik bir beyaz elbise olabileceği gibi bir prenses kostümü de olabilir. (Gelinliğiniz sadeyse onu da kullanabilirsiniz.) Hatta save the date elbisesi almak yerine günlük yaşamda kullandığınız elbiselerinizden birini bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat önceden de söylediğimiz gibi, konseptinize göre gündelik hayatta giydiğinizden çok daha farklı kıyafetler giymeniz gayet mümkün.

Save the Date Konseptleri Nelerdir?

Gelelim save the date fotoğraf çekimlerinizde kullanabileceğiniz konseptlere… Konseptinize karar verirken sizin için anlamlı öğeler barındıran bir tercih yapmanız gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden kişilik özelliklerinizi yansıtan ya da ilişkinizde anlamlı olan bir detayı fotoğraf çekimlerinizde kullanabilirsiniz. Save the date konseptleri arasında bizim size önerilerimiz ise şunlar:

Masalınızın Kahramanı Olabilirsiniz

Siz bir peri kızı, o ise beyaz atlı prensiniz; aşkınızı ve sevginizi yansıtacak en güzel konsept, masal kahramanları konsepti olabilir. Siz ve sevdiğiniz adam masal kahramanları kostümleri içerisinde eğlenceli ve oldukça romantik pozlar ile düğün tarihinizi yakınlarınıza ilan edebilirsiniz.

Biraz Nostaljiye Ne Dersiniz?

Yeşilçam filmlerini aratmayacak bir konsept ile save the date’iniz için poz vermeye ne dersiniz? Belki bir ormanda ağaçlar arasında kovalamaca oynarken ya da kumsalda birbirinize doğru koşarken çekilecek romantik ve nostaljik pozlar ile farklı bir konsepte imza atabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise o dönemleri yansıtır bir kıyafet, saç ve makyaj uyarlamanız.

Evcil Hayvanınızla Birlikte

Aşkınızı en güzel anlatan karelerin içerisinde; sevimli dostlarınızın da yer almasını ister miydiniz? Köpeğinizin, kedinizin ya da diğer evcil hayvanlarınızın da fotoğraf karelerinde yer alacağı bir konseptte çok sevimli, harika pozlar verebilirsiniz.

Futbol Konsepti

Futbol genel olarak erkeklerin ilgilendiği bir spor olsa da kadınlar arasında da futbolu sevenlerin ve takip edenlerin sayısı bir hayli fazla. Eğer siz de çift olarak futbol aşığıysanız konseptinizi futbol olarak belirleyebilirsiniz. Üzerinde evleneceğiniz günün tarihleri yazılı olan bir forma ile yeşil sahada poz vermek ve bunu davetlileriniz ile paylaşmak oldukça eğlenceli olabilir.

Eğlenceli Davetiye Kartları

Eğer fotoğraf çekimiyle yetinmek istemiyorsanız save the date’inize dair kareleri sevdiklerinize 3 boyutlu olarak hazırlanmış davetiye kartlarıyla gönderebilirsiniz.

Tanıştığınız İlk Günü Canlandırmak

Belki de ilişkinize dair size en çok sorulan sorulardan birisi müstakbel eşiniz ile nasıl tanıştığınızdır. Hem bu soruya cevap niteliğinde hem de oldukça romantik bir konsept olması adına; hayatınızın aşkı ile tanıştığınız günü, konseptiniz olarak kullanabilirsiniz. O gün giydiğiniz kıyafetler ile tanıştığınız mekanda çekilen fotoğraflar oldukça hoş bir seçim olabilir.

Çizgi Roman Tadında Pozlar

Anlaştığınız fotoğrafçı, biraz photoshop kullanarak fotoğraflarınızın çizgi roman tadında olmasını sağlayabilir. Sizler de internetten eğlenceli çizgi karakterlerine ya da esprili tasarımlara göz gezdirebilirsiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir