Gelin Duvağı Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gelinliğinizi alırken hayalinizdeki gelinlik modelini bulmanızın yanı sıra düğün konseptinize ve vücudunuza göre bir gelinlik tercihi de yaptıysanız doğru yoldasınız demektir. Düğün gününüzde muhteşem görünen, göz alıcı bir gelin olmak istiyorsanız; gelinliğinizle birlikte kullanacağınız aksesuarların da doğru seçimler olması bu noktada oldukça önemli. Gelinlik aksesuarı olarak kullanılan ve “duvaksız gelin olmaz” sözünün kültürümüzde yer edindiği, gelin duvağı hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizin için derledik. Duvak seçiminizi nasıl yapmanız gerektiğine dair tüm ayrıntıları içeren yazımızı okuduktan sonra bu konuda kafanızda soru işareti kalacağını sanmıyoruz. O halde hazırsanız detaylara geçelim.

Duvak ve Gelinlik Uyumu

Duvağınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk etken; gelinliğiniz ile uyumlu duvak modelleri tercih etmenizdir. Gelinliğinizin modeli, gelinlik kumaşınız, gelinliğinizin rengi bu noktada dikkate almanız gereken hususlardır. Gelinliğinizin rengi beyaz ise kırık beyaz bir duvak tercih etmemelisiniz. Aynı şekilde krem rengi bir gelinlik ile bembeyaz bir duvak da hoş olmayan bir görüntü sağlayacaktır. Gelinliğinizin kumaşı da duvak tercihlerinizde uyum adına önemli bir faktördür. Saten kumaştan yapılmış bir gelinlik üzerine, dantelli bir duvak kullanılması uyumsuz bir tercih adına örnek olabilir.

Gelinlik modellerinize göre duvak tercihlerinizin nasıl olması gerektiği hakkında detaylara geçmeden önce dikkat etmeniz gereken farklı bir konudan daha bahsedelim. Gelinlik duvağınızı seçerken; gelinliğinizi gölgede bırakacak, çok dikkat çekici bir duvak tercih etmemenizi öneririz. Gelinliğiniz star parça olmalı ve düğünün yıldızı da gelinliğinizin içindeki siz olmalısınız. Gelelim gelinlik modellerine göre nasıl duvaklar tercih etmeniz gerektiğine…

Sade Gelinlikler

Düz beyaz bir elbise formunda ya da a kesim sade bir gelinlik tercihi yaptıysanız duvağınızı da sade bir tül duvak olarak kullanabilirsiniz. Duvağınıza biraz hareket katmak adına iki kat olacak şekilde kısa ve uzun parçanın üst üste kullanılacağı şekilde saçınıza taktırabilirsiniz. Sade gelinlik modelleri için tercih edebileceğiniz bir başka seçenek ise işlemeli, boncuklu, taşlı bir duvak olabilir. Gelinliğinizin sadeliğine bir miktar hareket katarak hoş bir görünüm kazanmanızı sağlayacaktır.

İddialı Gelinlik Modelleri

Gelinliğiniz oldukça dikkat çekici bir modelse duvak tercihlerinizi daha sade olanlardan yana yapmanızı öneririz. Taşlı, işlemeli, parlayan bir gelinliğiniz var ise duvağınızda daha az işleme veya taşların, boncukların kullanıldığı bir tercih yapabilirsiniz. Böylece gelinliğiniz ile uyumu yakalarken; göz yorucu, aşırı parıltılı bir görünümden de uzaklaşmış olursunuz

Dantelli Gelinlikler İçin Duvak

Dantelli bir gelinliğiniz varsa duvak tercihinizi sade bir tül duvaktan yana yapabileceğiniz gibi gelinliğinizle aynı dantelin kullanıldığı bir duvak da seçebilirsiniz. Duvağınızda kullanılan dantel yoğunluğun gelinliğinizden daha az olmasına özen göstermeniz gerekebilir. Aksi halde duvağınız gelinliğinizi kapatacaktır. Özellikle kenarında dantel detayı olan tül duvaklar dantelli gelinliklerde çok hoş bir görünüm sağlamaktadır.

Helen Tarzı Gelinlikler

Duvaksız gelin olmaz denilmesine rağmen gelin tacı ile oldukça hoş görünen gelinler mevcut. Gelinliğiniz Helen tarzı bir gelinlik ise duvak yerine saçınıza taç takabileceğiniz ya da alın aksesuarları kullanabileceğiniz bir tercih yapabilirsiniz.

Gelinliğinizin Boyuna Göre Duvağınız Nasıl Olmalı?

Gelinliğinizin modeli tercih edeceğiniz duvağın modeli ve kumaşı konusunda seçimler yapmanızı sağlamaktadır. Gelinliğinizin boyu ise hangi boylarda duvak kullanacağınız konusunda etkilidir. Gelinliğinizin boyu uzun ise tercih edeceğiniz duvağınızın boyunu da uzun tutabilirsiniz. Hatta küçük nedimelerin taşıdığı bir duvak düğününüz için oldukça hoş olabilir. Ayağınızda kadar inen duvaklarda; duvağınızın boyunun, gelinliğinizin etek boyunu geçmesine özen göstererek dilediğiniz uzunlukta bir duvak kullanabilirsiniz.

Midi veya mini boy gelinlik modellerinde ise duvağınızın gelinliğinizden daha uzun olması doğru bir kullanım değildir. Gelinliğinizin boyu kısa ise belinize kadar ya da dirsek hizasındaki duvakları tercih etmelisiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir