Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » İlk Gelinlik Provasında Ne Yapılır?

İlk Gelinlik Provasında Ne Yapılır?

Eğer düğün ya da nikâh kutlamanız için bir gelinlik modeli seçmiş ve rüya düğünü için gelinliği bir terziye diktirmeye karar verdiyseniz; doğal olarak ilk ilk gelinlik provasında ne yapılır, ne kadar sürede dikilir gibi bir yığın soru kafanızda belirecek.

Gelinlik modeli seçmek; gelinlik diktirirken sadece işin sekizde birini tamamlamak anlamına gelmektedir. Bu aşamada ikinci aşama; gelinlik konusunda tecrübesi olan, güvenilir bir terzi ya da atölye bulmaya gelmiştir. Terzi ya da atölye seçimi de tamamlandıktan sonra, gelinlik teslim alınana kadar heyecan ve sabırsızlıkla dolu prova yolculukları başlayacaktır.

İlk Gelinlik Provası

İlk gelinlik provası; bir gelin için oldukça önemli bir aşamadır. Gelinlik modelini terziye verip, üzerinde istediğiniz, kumaş, aksesuar gibi bir dizi detay planladıktan sonra; terziniz size ilk prova için bir randevu tarihi verecektir.

Gelinlik dikim için planlanan ilk provada; gelinlik için alınan ölçü üzerinden bu önemli kıyafetin üst kısmı hazırlanmaya başlar. Ortalama olarak bir saat civarında süren ilk gelinlik provası sırasında; üst bölgenin kesilen parçaları vücuda yerleştirilerek gerekli olan düzenleme planlanır.

Düğün ya da nikâh kutlamanız sırasında sekiz on saat giyilen gelinliğin dikimi oldukça zaman alan, tecrübe ve beceri gerektiren bir olaydır. Terziye istenilen model teslim edildikten sonra; ilk provaya kadar olan süre içinde; ölçü alınarak gelinliğin üst kısmının kesilerek hazırlanır. Provalar en fazla birer saat civarında bir zaman dilimi içinde gerçekleşir. Fakat bu bir saate terzinin hazırlanması, gelinlikte bulunan detaylar ve işçiliğe bağlı olarak bazen günler ya da haftalar sürebilir.

İlk Gelinlik Provasında Gelin Adayı Ne Yapmalı?

İlk provada gelinliğin üst kısmı ya da büstiyer bölümü dikilir. Bu nedenle gelin adayı ilk provasına giderken düğünde kullanmayı planladığı ayakkabı ve diğer aksesuarları ilk provaya götürmek zorunda değildir. Fakat bunun yanında; ilk gelinlik provasına giderken gelin adayının yanında; gelinlik altına giymeyi planladığı iç çamaşırı üst kısmını ya da ona çok benzer bir sütyeni bulundurup, provaya o şekilde katılması tavsiye edilir.

İç çamaşırının düğün gününde kullanılan çamaşıra benzer olması; gelinliğin üst kısmının da vücudunuza eldiven gibi yapışmasına yardım edecektir. Prova sırasında düz ve dik durmaya gayret edin; sizden istenmediği müddetçe, kıpırdamayın. Terzi üzerinizde çalışırken, sorduğu sorulara kesin cevaplar vermeniz, istenilen modelin, istendiği şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

İlk prova sırasında sizi sıkan, rahat eden, batan ya da sürten bir bölüm varsa; terzinizi üst bölge dikime başlamadan önce, zaman kazanmak için hemen bildirin. Aksi halde ikinci provada; ilk provaya bağlı olarak bir sorun yaşandığı takdirde; problemin giderilmesi için tekrar başa dönülmesi, hazırlanan dikişlerin belki de sökülüp baştan dikilmesi gerekecektir.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir