Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Beyaz Gelinlik Mi Yoksa Kırık Beyaz Mı?
beyaz gelinlik mi yoksa kırık beyaz mı?

Beyaz Gelinlik Mi Yoksa Kırık Beyaz Mı?

 

Her ne kadar tarih yolculuğunda beyaz gelinliğin doğuşu; iki yüz senelik bir geçmişe sahip olsa da gelinlikte beyaz renk adeta kök salmış bir gelenek haline dönüşmüş durumda. Bunun yanı sıra birçok gelin; geleneksel hale geçen beyaz gelinlik yerine kırık beyaz, fildişi, krem gibi renkler de tercih etmeye başlamıştır. 2022 gelinlik modellerinde oldukça gündemde olan kırık beyaz gelinlikler gelinler için zor bir seçeneği gündeme getirmektedir. Beyaz gelinlik mi yoksa kırık beyaz mı?

Gelinlik; rengi konusunda seçim yaparken dikkatli olmak gerekmekte. Beyaz ya da kırık beyaz tonlarını tercih ederken; oluşan gölgenin saç ve ten rengiyle hatta damadın kıyafetleriyle de uygun olması gerekir. 2022 gelinlik modelleri; kumaş renk tonları, vurgu ve stiller üzerine yoğunlaşmış durumda. Geleneksel kar beyazı gelinlikler hala gündemde yerini koruyor. Fakat bunun yanında beyazın soğuk ve sıcak tonları da söz konusu olmakta.

Gelinlik renginde ton seçimi oldukça detaylı bir kapsama sahip olmakta. Kırık beyaz ya da kar beyaz arasında seçim yaparken bir takım önemli detayları dikkate almanız gerekmektedir. Bu detaylar arasında damadın kıyafetlerinden, salonun dekorasyonuna, gelinin makyajına, damadın kemer ve kuşağına, hatta gelin buketine kadar bütün düğün ayrıntıları yer almaktadır.

Gelinlikte Her Renk Ayrı Bir Anlam İfade Eder

Tarih akışı içinde gelinlikler farklı renkler taşımaktaydı. Hatta kırmızı gelinlik giyen gelinlere bile rastlanılan bir geçmişe sahip olmaktayız. İki yüz senedir gelinlik denildiği zaman ilk olarak akla beyaz renk gelse de 2022 gelinlik modelleri Avrupa’ya uygun olarak farklı renklere de bürünmüş durumda. Sarı, kırmızı, mavi hatta pembe gibi renkler dünya genelinde gelinlik modellerinde kullanılsa da; ülkemizde beyaz, kırık beyaz, fildişi, gri gibi tonlar bu senenin gelinlik moda renklerini oluşturmakta.

Her tonun gelinlik kapsamında ayrı bir anlama sahip olduğu da geleneksel gerçekler arasında yer almaktadır. Bu kapsam ön plana çıktığında ilk olarak gelinlikte kar beyaz ve kırık beyazın hangi anlamları ifade ettiğini açıklamakta fayda var.

Beyaz Gelinlik

Beyaz gelinlik mi yoksa kırık beyaz mı? sorusuna cevaben klasik gelinlik modelleri genel olarak kar beyaz gelinlikler üzerinden tasarlanmakta. Gelinin saflığını ve masumiyetini anlatan beyaz gelinlik aynı zamanda halk arasında damat ve gelin için yeni kuracakları yuvada servet ve şans sembolü de olmaktadır. Her ne kadar 2022 gelinlik modellerinde farklı tonlar ve renkler gündeme gelse de beyaz gelinliğin yeri hep ayrı bir önem taşımakta.

Son zamanlarda yeni evlenen çiftler arasında gelinin yaşı otuz ve üzerinde ise ya da gelinin ikinci evliliği ise gelinlerimiz arasında beyaz dışında farklı renkler tercih edilmekte. Geleneksel olarak bir gelinlik beyaz olmalıdır. Kırık beyaz tonlar da gelinlik modellerinde oldukça popüler olmaktadır. Beyaz gelinlik geleneği ilk olarak on yedinci yüzyılda Kraliçe Victoria ile başlamıştır. Ondan sonra güzel olan her şey gibi beyaz gelinlik de evlilikte bir sembol haline geldi

Kırık Beyaz Gelinlik

Gelinlikte kırık beyaz renk tevazu anlamı taşımaktadır. Farklı anlamlar taşısa da genel olarak gelinlikte kırık beyaz tonlar; gelin ve damadın ufak şeylerle de mutlu olabilecekleri, hayattan çok büyük beklentileri olmadığını ifade eder. Genç gelin adayları için kırık beyaz tondaki gelinlikler mükemmel bir seçim olmakta.

Beyaz gelinlik modellerine oldukça güçlü bir alternatif olan kırık beyaz gelinlikler aynı zamanda dinamik ve aktif bir yaşamı simgelemektedir. Sakinlik ve huzuru da temsil eden kırık beyaz; ilişkide dürüstlüğün ve güvenin önemini anlatmaktadır.

Gelinlerin pek çoğu kar beyaz ve kırık beyaz gelinlik modelleri konusunda ikilem yaşamakta. Düğün hazırlıkları sırasında olay bir gelinlik seçmeye geldiğinde gelinler bu iki ton arasında çelişkiye düşmeye başlar. Damatların çoğu ise bu iki ton arasındaki farkı anlamaz. Fakat gelinler için bu durum tamamen farklı.

Beyaz Gelinlik Hangi Gelinlere Daha Uygun

Gelinlikte her ne kadar kar beyaz renk klasik model olsa da; ten ve vücut yapısına göre ne kadar uygun olduğunu konusunda doğru bir değerlendirme yapmanız gerekmekte. Peki, kar beyaz gelinlik kimler için daha uygun gelin birlikte inceleyelim:

 • Koyu ten rengine sahip olan gelinlere
 • Sarışınlar
 • Yeşil, mavi gibi açık renk göz rengi olanlar
 • Kısa boylu olmasına rağmen uzun boylu görünmek isteyen gelinler
 • Eğer vücut hatlarınız normal bedenlere tam uymuyorsa kar beyaz renkli gelinliğin kusurları daha çok vurgulayacağını unutmayın

 

Kırık Beyaz Gelinlik Hangi Gelinlere Daha Uygun

Kırık beyaz tondaki gelinlikler 2022 senesinde ülkemiz gelinleri arasında oldukça popüler hale gelmekte. Gelin adaylarının büyük bir çoğunluğu artık geleneksel kar beyaz gelinlikler yerine kırık beyaz tonlu gelinlikleri tercih etmekte. Peki, kırık beyaz gelinlikler hangi gelinler için daha uygun olmaktadır:

 • Sarışın, kumral ve kızıl saçlı gelinler
 • Koyu renk teni bulunan gelinler
 • Koyu renk gözler kadar açık renkli gözler
 • Uzun boylu gelinler
 • Vücut hatları normal bedenden daha farklı olanlar. Kırık beyaz tonların kusurları kapatmaya yardımcı olduğunu unutmayın.

Gelinliğin kumaş çeşitlerine dair merak edilenler için buradan tıklayabilirsiniz.

Post navigation

 • Direkt beyaz nedense benim daha çok hoşuma gidiyordu o yüzden onu tercih ettim. Göze nasıl hoş geliyorsa tabiki o seçilmeli. Ben genel olarak beyazı sevdiğimden sanırım onu tercih etmiştim.

  • Kesinlikle öyle, yorumunuz için teşekkürler düğün planlama rehberini takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir