Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Armut Vücut Tipi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
armut vücut tipi hakkında bilinmesi gerekenler, armut vücut tipi

Armut Vücut Tipi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde birçok kadın armut vücut tipine sahiptir. Eğer sizin de armut tipi bir vücudunuz varsa basenleriniz oldukça geniş demektir. Fakat bu sizi hiç üzmesin! Çünkü elbise ve gelinlik tercihinizi yaparken hiç zorlanmayacağınız bir vücut yapısına sahipsiniz. Çünkü bu bölgeleri kapatacak birçok gelinlik ve elbise modeli mevcut. Armut vücut tipi hakkında bilinmesi gerekenler ise yazımızın devamında..

Armut Vücut Tipinin Ölçüleri

Armut vücut tipinin ölçülerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Omuzlarınız kalçanıza oranla daha dardır.
  • Göğüsleriniz diğer kadınlara kıyasla küçüktür. (Göğüs bölgesi en fazla 88 olarak bilinir.)
  • Beliniz ince denilebilecek ölçüde ve kalçalar oldukça geniştir. (Bel kısmı en çok 68 olarak bilinir.)
  • Kalça kısmınız 95 ya da üzeridir.
  • Genellikle alınan pantolonların kalça kısmı oturur. Fakat bel bölgesi sürekli bol gelir. (Hemen üzülmeyin canım, bel kısmı dar olan kalem etekler ve elbiseler sizin vücut yapınıza çok uygun.)

Armut Vücut Tipi İçin Gelinlik Tercihi

“Basenlerim çok büyük ve kötü görünüyor” diye endişe etmenize hiç gerek yok. Basenlerinizi başarılı şekilde gizleyebilecek bir gelinlik bulduğunuz an, efsane gözükmeniz için hiçbir engel kalmayacaktır. Çünkü beliniz oldukça ince ve zarif görünüyor. Yani  yapmanız gereken tek şey gelinlik seçiminde sadece birkaç noktaya dikkat etmek olacaktır. Gelinlik tercihinizi doğru yaptığınızda muhteşem görüneceğinize emin olabilirsiniz.

Kalçalarınızı Gizleyin!

Burada tercih edeceğiniz gelinliğin etek formu çok önemli. Eteği geniş olmalı ki; basenlerinizi kamufle edebilsin. Bu yüzden A kesim gelinlikler tam size göre olabilir. Çünkü size uygun olan gelinlik türü kalçanızı kamufle edebilecek gelinlikler olacaktır. (A kesim gelinliklerde kalçalar gizlenirken, omuz kısmınız daha geniş görünür. Vücut şekli birbirine orantılandığı için muhteşem görüneceksiniz.) Prenses kesim gelinlikler de size yakışabilecek gelinlik modelleri arasında. Etekleri kabarık olan bu gelinlikler, kalçalarınızı çok iyi gizleyecek.

Düz kesim veya balık gelinlik modellerinden ise uzak durmanızı öneriyoruz. Fakat balık formlu gelinliklere çok özeniyorum diyorsanız; başarılı bir korse kullanıp şansınızı deneyebilirsiniz. Burada önemli olan boyunuzun biraz daha uzun olması. Kalçalarınız genişse korse giyseniz dahi estetik görünmeyebilir. Boyunuz uzunsa şansınız biraz daha yüksek.

Yakalara Dikkat!

Gelinliğinizin yakası nasıl olmalı diye düşünüyorsanız kayık yakalı gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Kayık yaka, üst kısmı uzun gösterir ve omzun kalça ile orantılı görünmesini sağlar. Yaka tercihi olarak straplez kesim gelinliklerden de faydalanabilirsiniz. Omuzlarınızın daha geniş durmasını istiyorsanız ise boyundan bağlamalı gelinlik modelleri tam size göre. Böylelikle kalçanızın genişliğiyle güzel bir orantı yakalayabilirsiniz. Fakat V yaka gelinlikler size göre değil. Çünkü göğüs dekoltesi kullanırsanız belinizin zarifliği ortadan kaybolur.

İnce askılı ve straplez görünümlü gelinlikler de zerafetinizi ortaya çıkaran gelinlik yakalarındandır. (Rahat ettirmesi ise cabası!) Fakat dikkati kesinlikle göğüslerinizden uzaklaştırmanız lazım. Bunun için göğüslerinizin tamamen kapalı olması şart. Unutmayın, burada ortaya çıkarmaya çalıştığımız bölge bel kısmı.

Bel Kısmı Fora!

Bel kısmına değinmemize bile gerek yok. Çünkü gelinliğinizi giydiğinizde en fazla dikkat çeken kısım ince beliniz olacak. (Korse kullanmanıza bile gerek olacağını sanmıyoruz.) Örneğin dantel detaylı kumaşlar kullanarak belinizin bütün zarafetini ortaya çıkarabilirsiniz.

Fakat belinizin daha fazla  estetik görünmesini istiyorsanız arka kısmı ipli gelinlik modellerine göz atabilirsiniz. Bu noktada “belim ince fakat göğüslerim küçük kaldı” diye düşünmeyin. Göğüs kısmında drapeli kumaşlardan faydalanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu kumaşlar sayesinde göğsünüzü bir beden büyük göstermeniz mümkün olacaktır.

Post navigation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir