Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Adetleri » Gelin Hamamı İçin Kimler Davet Edilir?
gelin hamamı

Gelin Hamamı İçin Kimler Davet Edilir?

“O tepeden bu tepeye oyun olur mu, on beş yaşında da Nazife’de Hanım’a doyum olur mu?” Şarköy türküsü eşliğinde; seksen, doksan, yüz diye saya saya göbekler atabileceğiniz harika bir gelin hamamı sefasına ne dersiniz? Yeşilçam filmine de konu olmuş, Adile Naşit ve saz ekibinin yer aldığı harika hamam sahnesini yaşamak isterseniz gelin hamamı yapmadan evlenmeyin deriz. Yazımızın başında da bahsi geçtiği üzere; Yüksek Yüksek Tepeler kına gecesi için ne anlam ifade ediyor ise Şarköy Türküsü de gelin hamamı için aynı şekildedir, söylemeden ve söylerken kurtları dökmeden olmaz.

Düğününüzden önce hem gelin bakımınızı yaptırabileceğiniz hem de sevdiğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelip keyifli bir anı yaşayabileceğiniz hoş bir gelenek olan gelin hamamı nedir nasıl olur merak ediyorsanız ….. buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Gelelim gelin hamamınıza kimleri davet etmeniz gerektiğine… Davetli listenizi hazırlarken nasıl bir yol izlemelisiniz detayları ile bahsedelim…

Önce Kendi Çevrenizden Başlayın

Gelin hamamı daha çok sizi ilgilendiren bir etkinlik olacağından davetli listesini sizin belirlemeniz gerekiyor. Burada davetli sayınızı etkileyecek en önemli nokta sizin arkadaş çevrenizdir. Davet edeceğiniz arkadaşlarınızı öncelikle gruplara ayırmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Okul arkadaşlarınızı; üniversite, lise ve varsa ilkokul arkadaşlarınız olarak değerlendirdiğinizde hala çok yakın olduğunuz ve birbirinizden haber aldığınız arkadaşlarınızı listeye ekleyin.

Ardından iş arkadaşlarınızdan yakın olduklarınızı ve gelin hamamı sonrasında çağırmadığınız için size sitem etmesi muhtemel arkadaşlarınızı da listeye eklediğinizde hemen hemen davetli sayınızın belli olduğunu söyleyebiliriz. Kız kardeş gibi gördüğünüz yakın arkadaşlarınızı ise zaten davet etmenize gerek kalmayacaktır. Onlar düğün hazırlığı yaptığınız her aşamada yanınızda olacaklardır. Burada annenizin kendi arkadaşlarını çağırmak için devreye girmesi çok muhtemel; “filanca teyzeni de çağıralım aaa bak küser” dediği noktada annenizin hatırı için, davetli listenizde sevdiğiniz birkaç teyze kontenjanı açabilirsiniz.

Damat Tarafından Kimleri Davet Etmelisiniz?

Gelin hamamında özgürce, keyifli bir şekilde eğlenmek istiyorsanız; tanımadığınız ve yanında rahat edemeyeceğiniz kişileri çağırmak konusunda iki kez düşünmelisiniz. Bu kişilerin müstakbel eşinizin yakınları olması muhtemel. Damat tarafından çağırmanız gereken kişiler ise kayınvalideniz, yengeler, varsa eltiniz ve görümceniz olmalıdır. Gelin hamamı masraflarını kim karşılar diye merak ediyorsanız ise hemen cevaplayalım. Hamam masrafları damat tarafına aittir. Bu tabi ki sizin istekleriniz doğrultusunda değişebilir ancak geleneksel bir  hamam yapmak istiyorsanız; kayınvalidenizin size sunacağı hamam takımını kullanabilir ve hamam masraflarının damat tarafınca ödenmesine izin verebilirsiniz.

 

Post navigation

  • Gelin hamamı masraflarınin da damat tarafı tarafından karşılandığını sizden öğrendim. Bence kız tarafı karsilamali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir