Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Duvağını Değerlendirmek
gelin duvağını değerlendirme

Gelin Duvağını Değerlendirmek

Gelin duvağı, Türk kültüründe büyük bir değere sahiptir. Hatta atasözü ve deyimlere bile konu olmuştur. Örneğin; evlenecek kızlar için “telli duvaklı gelin” deyimi çok kullanılır. Bu yüzden gelin duvağı evlendikten sonra da birçok amaçlı değerlendirilebilir. Gelin duvağını değerlendirmek için düğün öncesinde gelin duvağını doğru seçmek gerekir. Çünkü her gelin duvağı, düğün sonrasında değerlendirilemeyebilir.

Gelin Duvağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelin duvağını değerlendirmek için birkaç kriter dikkate alınabilir. İşte o kriterler…

1.Duvak boyu: Gelin duvağı boyu, değerlendirmede oldukça önemlidir. Çünkü duvak boyu çok kısa olursa birçok amaç için kullanılamaz. Sadece hatıra diye saklanabilir.

2.Duvak modelleri: Desenli duvak modelleri, düğün sonrası birçok amaçla kullanılabilir. Örneğin; perde yapımında çok sık tercih edilmektedir.

3.Satın alma: Düğünlerde gelinlikler genellikle kiralanır. Dolayısıyla düğün sonrasında gelin duvağı değerlendirilemez. Düğün sonrasında gelin duvağını değerlendirmek için satın almak gerekir.

Gelinlik Duvağından Perde Nasıl Yapılır?

Gelinlik duvağını değerlendirme yöntemlerinden biri de gelin duvağından perde yapmaktır. Bu yöntem çok sık kullanılmaz. Çünkü gelinler, genellikle gelin duvaklarını sağlamayı tercih ederler.

Gelin duvağından perde yapmak ise oldukça dikkat isteyen bir yöntemdir. Öncellikle gelin duvağının perde yapımına uygun olması gerekir. Perde yapımına uygun olan gelin duvak modelleri; rahibe, parmak ucu, şapel, aksesuarlı, tül ve dantel karışımlı uzun duvak modelleridir. Özellikle tül ve dantel karışımı uzun gelin duvak modelleri perde yapımı için idealdir.

Gelin duvağından perde yapmak için iki yöntem vardır. Birincisi bir perde tasarımcısından yardım istemektir. İkincisi ise evde yapmaktır. İki yöntem, biraz risklidir. Çünkü gelin duvakları oldukça hassastır ve ufak bir yanlışta telafi kabul etmez. Perde tasarımcılarından bu konuda destek alınabilir.

Evde perde yapmak isteyenlerin ise dikiş makinesi, hassas makası ve iğneye ihtiyaçları vardır. Duvaktan herhangi bir yer kesilmez. Sadece ip kesiminde makas kullanılır. Saça bağlanan kısımdaki lastik çıkarılır ve o bölümün üzerinden dikiş makinesi ile geçilir. Duvağın gergin olması oldukça önemlidir. Ardından gelin duvağı eşit parçalara bölünür ve buralara düğme takılır. Artık perde olarak kullanılmaya hazırdır.

Gelin duvağından perde yapanlar genellikle yatak odalarında kullanırlar. Böylelikle yatak odalarının daha özel tasarlandığını düşünürler.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir