Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Nasıl Saklanır?
gelinlik nasıl saklanır

Gelinlik Nasıl Saklanır?

Hayatınız boyunca sahip olduğunuz en kıymetli giysiniz olan gelinliğinizin, düğünden önce ve düğün sonrasında nasıl saklanacağı da kafa yormanız gereken meselelerden birisi. Neyse ki bu konuda çok fazla zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Çünkü bu yazımızda düğünden önce ve sonra gelinlik nasıl saklanır, nasıl temizlenir gibi soruları cevaplayacağız. İsterseniz düğünden önce gelinliğinizi nasıl muhafaza etmelisiniz sorusuyla başlayalım.

Düğünden Önce Gelinlik Nasıl Saklanır?

Düğününüzden aylar önce veya düğününüze az bir zaman kala gelinliğinizi evde muhafaza etmeniz gerekiyorsa; dikkat etmeniz gereken pek çok husus var. (Bu riskleri almak yerine en doğru seçenek gelinliğinizin, satın aldığınız yerde muhafaza edilmesi ve düğün günü size teslim edilmesi. Zaten pek çok gelinlik firmasının uygulaması bu yönde oluyor.)

Fakat bazı gelinlikçiler, gelinliği düğünden bir iki hafta önce son provanın yapılmasının ardından size teslim ediyor. Moda evlerinden çıkan gelinliklerin ise size daha önceden teslim edilmesi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda gelinliğinizi saklamak için aşağıda anlattığımız önerileri dikkate alabilirsiniz.

Düğünden Önce Gelinliğimi Nasıl Korurum?

Gelinlikçinizden Özenli Bir Paketleme İsteyin

Gelinliğinizi teslim alırken, gelinliğinizin paketlemesini kontrol edin. Gelinliğinizin düğün gününüze kadar muhafaza edebileceğiniz hava alan bir kutuya, kırışması mümkün olmayacak bir şekilde konulmasını isteyebilirsiniz.

Gelinlikçinizin Önerilerini Dikkate Alın

Gelinliğinizi size teslim ederken eğer gelinlikçinizin altını çizdiği bir husus var ise mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin eteğinde veya işlemelerinde ağır taşlar kullanılan bir gelinlik asıldığında; ağırlıktan dolayı kumaşta sarkmalar olabilir. Böyle bir gelinliğin kesinlikle asılmadan muhafaza edilmesi gerekiyor. Ayrıca dantel, tül gibi yine esnemesi muhtemel olan bir kumaştan yapılan gelinliği de asmak risklidir.

Gelinlik Nasıl Asılır? Veya Asılmalı Mı?

Eğer düğününüze çok zaman varsa gelinliğinizi asmanızı önermiyoruz. Çünkü gelinliği astığınızda içine koyduğunuz kılıf, omuz ve yaka kısmını yıpratabiliyor. Bu nedenle gelinliğinizi kutuda saklamak bize daha mantıklı geliyor.

Eğer yine de gelinlik evde nasıl asılır diye merak ediyorsanız, bunun için gelinliğinizin boyutlarına uygun ve hava alabilen bir elbise asma kılıfı edinmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. (Pamuklu kumaş bir kılıf tercih edebilirsiniz. Sentetik kumaştan veya plastik olanları ise kullanmamalısınız.) Bu kılıfı genellikle gelinlikçinizden temin edebiliyorsunuz. Sonrasında gelinliğinizi etek uçları yere değmeyecek şekilde asabilirsiniz.

Göz Önünde Bırakmayın

Gelinliğinizi görmek, seyretmek sizi çok mutlu ediyor olabilir. O yüzden sürekli görebileceğiniz bir yere koymuş olabilirsiniz ancak size tavsiyemiz, gelinliğinizi gözlerden uzak tutmanız yönünde olacaktır. Özellikle farklı kişilerin girip çıktığı bir odaya koymak lekelenme ihtimalini de beraberinde getirecektir.

Düğünden Sonra Gelinlik Nasıl Saklanır?

Çok severek aldığınız, kendinizi içinde bir peri kızı gibi hissettiğiniz gelinliğinizi; yıllar boyunca ilk günkü gibi muhafaza edebilmek için saklamadan önce atmanız gereken bazı adımlar var. Bu adımlar neler mi? Hemen değinelim…

Düğünden Sonra Gelinliğimi Nasıl Korurum?

Gelinliğinizin Temizlenmesini Sağlayın

Düğünden sonra mümkün olan en kısa sürede gelinliğinizi bir kuru temizlemeciye vermelisiniz. Düğün sırasında gelinliğinizi kirleten lekelerin iyice yerleşmemesi için ne kadar erken temizletirseniz o kadar iyi olur.

Fakat tercih edeceğiniz kuru temizleme firmasının bu konuda uzman olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun için ne sıklıkla gelinlik temizlemesi yaptıklarını, nasıl bir işlem uyguladıklarını, hangi kimyasalları kullandıklarını, olası hasarlarda nasıl bir garanti verdiklerini öğrenip ona göre bir karar verebilirsiniz. Aynı zamanda gelinlikçinizin tavsiye ettiği kuru temizlemeciyi de öğrenebilir, kararınızı düğünden önce verebilirsiniz.

Gelinliğiniz Hava Alsın, Güzelliğini Korusun

Kuru temizleme sonrasında gelinliğinizin hava alan bir yerde saklanması gerekmektedir. Bunun için hava alan bir gelinlik kutusu kullanabilir, gelinliğinizi bel kısmından katlayarak bu kutunun içinde koruyabilirsiniz. (Eğer şeffaf bir kutuda saklayacaksanız güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmelisiniz ki kumaş zarar görmesin/sararmasın.) Ayrıca gelinliğinizi asitsiz kağıda sarmak da onu uzun yıllar muhafaza etmek için etkili bir yöntemdir.

Gelinliğinizi Toz, Kir ve Rutubetten Koruyun

Gelinliğinizin hava almasını sağlamak isterken; onun toz ve kire maruz kalmasına da izin vermemeniz gerekiyor. Bunun için saklayacağınız yerlerin çok dokunulmayan yerler olmasından ziyade güvenli ama sıklıkla kullanılan yerler olmasını tercih edebilirsiniz. Örneğin rutubetli olması muhtemel yatak altları da gelinliğinizi saklamak için kullanmamanız gereken yerler arasında. Sandıkta saklanan gelinlikler ise zaman içinde güvenebiliyor veya üzerinde sarı lekeler olabiliyor. Dolap üstlerinin de çabucak tozlandığını unutmamak gerek. Bu yüzden (eğer uygun bir boşluk varsa) giysi dolabınız, gelinliğinizi saklamak için uygun bir yer olabilir.

Yıllar ve hatta asırlar sonra gelinliğinizi çıkarıp o mutlu günü hatırlamak istemeniz gayet doğal. Belirttiğimiz hususlara dikkat ettiğiniz takdirde gözünüz arkada kalmasın, gelinliğiniz düğün gününüzde olduğu gibi pırıl pırıl kalmaya devam edecektir.

Olası bir sararma durumunda sararan gelinlik nasıl temizlenir merak ediyorsanız; bunun için profesyonel bir kuru temizleme firmasından yardım almanızı tavsiye edebiliriz. Evde beyazlatıcı deterjanlar kullanarak sararan yerlere elde yıkama da uygulayabilirsiniz ancak bu gelinliğinizin kumaş dokusuna zarar verebilir. Bu yüzden işi uzmanlarına bırakmanızı öneririz.

Post navigation

  • Çok para veriyoruz düzgün saklamaya mecburuz resmen.. İşin şakası bir yana önemsemek gerekiyor bence sonuçta hatırası var…

  • Düğünüm yaklaşıyor gerçekten güzel bir gelinlik aldım ve bunu filmlerde gördüğüm gibi saklayıp ileri de çocuğuma göstermek ve hatta görürsem torunuma göstermek istiyorum. Gelinlik nasıl saklanır konusunda yazınız sayesinde de gerçekten güzel bilgi edindim teşekkür ederim.

  • Yıllar geçtikçe dolabın herhangi bir köşesinde saklayacaklardır ya da yatak bazası içinde. Bence daha çok değer verilmesi gereken birşey gelinlik ve özenle zaman zaman açıp kontrol edip temizleyerek muhafaza edilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir