Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikahta Şahitlik

Nikahta Şahitlik

Gelin ve damadın mutlu günlerinde orada olup, onların kuracağı yuvanın temellerinin atılmasına şahitlik etmek çok önemli ve aynı zamanda özel bir görevdir. Bu yüzden şahit seçimi nikahtan günler öncesinden belirlenerek nikah günü sadece seçilen kişilerin çiftin mutluluğuna şahitliklik etmeleri beklenir.

Nikahta Kaç Tane Şahit Olabilir?

Bir çiftin resmi olarak sadece 2 tane şahidi olabilir, bunlardan birincisi geline şahitlik ederken diğeri damada şahitlik eder. Resmi olmayan kayıtlara göre gelin ve damadın birden fazla şahidi olabilir. Bu durumda herhangi sakınca yoktur, fakat sadece iki kişi deftere imza atacağından dolayı diğerleri sadece nikah memurunun “Sizler de şahitlik ediyor musunuz?” sorusuna cevap vereceklerdir.

Nikah Şahidi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Nikah şahidi olmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiğinde çiftin mutlu günlerine sizlerde şahitlik ederek, onların mutluluğuna mutluluk katabilirsiniz. Nikah şahidi olmak için kişinin resmi kayıtlara göre 18 yaşını doldurmuş olması ve akli dengesinde herhangi bir problem olmaması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren herkes çiftlerin yakın akrabaları da dahil olmak üzere nikah şahidi olabilir. Nikah şahidi seçiminde olası bir hastalık, kaza veya başka bir soruna karşı yedekte bir veya iki tane daha şahit bulunması önemlilik arz eder.

Nikah Şahidi Defterde Nereye İmza Atar?

Nikahın öneminin farkında olan şahitler gelin ve damadın yanında bulunarak bu mutlu güne tanıklık ederler. Nikah memurunun sorusunu cevaplayan iki şahit, gelin ve damadın nikah defterine imza atmaların ardından bu imzaların alt kısmında bulunan şahitlere ayrılmış boş bir yere imza atarak şahitlik görevlerini tamamlamış olurlar. Bu esnada herhangi panik veya heyecan yapılmasına gerek yoktur, çünkü hem nikah memuru imza atılacak yeri gösterecektir hem de zaten isim yazılı olduğu için isim yazılı olduğu alanın altına imza atmaları gerekecektir.

Nikah Şahidi Olmak İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Evlenecek çiftlerden birisi sizi nikah töreninde şahit olarak görmek istiyorsa; bunun için ilk olarak size “Şahidim olurmusun?” diye sorar sizde kabul ederseniz, o zaman gelin ile damadın nikah esnasında yanında olarak şahitlik etmiş olursunuz. Nikahta şahit olmak için herhangi bir kuruma başvuru şartı yoktur. Tek yapılması gereken nikah memuru geldiği esnada çiftin yanında olarak nikah defterine imza atmaktır.

Post navigation

  • Artık devir değişti eskiden yakın arkadaşlar vs nikah şahidi olurdu şimdi bildiğiniz şova döndü kimin daha çok çevresi var kim daha bütyük sihasi veya güçlü isimler getirebilir onun şovu oldu resmen. Bilmiyorum bence saçma ama ben evlenirken yine en yakın arkadaşımın o şahit koltuğunda oturmasını istiyoruö.

  • Haziran’da bir nikahta şahit olacağım. Bu yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim! Konu hakkında çok şey öğrendim ve bu benim için gerçekten değerliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir