Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Adetleri » Nişan Davetiyesi Olur Mu?
nişan davetiyesi olur mu, nişan davetiyesi

Nişan Davetiyesi Olur Mu?

Evlilik için ilk adımları atan müstakbel gelin ve damat adaylarının merak ettiği sorulardan bir tanesi de şudur: Nişan davetiyesi olur mu? Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Başka bir deyişle, nişan davetiyenizin olması ya da olmaması tamamiyle sizin isteklerinize bağlı. Yani nişan davetiyesi bastırmazsanız eksik, bastırırsanız fazla olarak nitelendirilebilecek bir işlem yapmış olmazsınız. Fakat biz yine de çiftler genellikle hangi durumlarda nişan davetiyesi bastırmayı tercih ediyorlar konusuna değinelim istedik. Bu sayede siz de nişan davetiyesi isteyip istemediğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

Nişan Davetiyesi

Eskiden insanlar nişan merasimlerini evlerinde, aile veya yakın çevresi arasında yaptıkları için nişan davetiyesi bastırmaya pek gerek duymuyorlardı. Fakat günümüzde küçülen evler, genişleyen çevreler ve çalışan toplumlar sebebi ile yeni ihtiyaçlar ve yeni trendler ortaya çıktı.

Nişanınız için davetiyeye ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek için öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor: Nasıl bir nişan yapmayı planlıyorsunuz?

Nişan Davetiyesi Olur Mu?

Evde, Aile Arasında Nişan Töreni

Eğer evinizde ve az sayıda davetliyle sade bir nişan töreni yapmayı tercih ediyorsanız, nişan davetiyesi sizin için “olmasa da olur” sınıfına giriyor. Davet etmek istediğiniz herkesi arayarak haber verebilirsiniz. Zaten gelen kişiler, en yakınlarınız olacağı için evinizi bulmakta sorun yaşamazlar diye düşünüyoruz. En kötü ihtimalle 1-2 kişiye telefondan adres tarifi yapabilir, Whatsapp’tan konum paylaşabilir ya da müsait bir yakınınızı en bilindik yerden misafirlerinizi almak üzere gönderebilirsiniz.

Kalabalık Nişan Töreni

Eğer evinizde veya büyük bir salonda kalabalık bir nişan töreni yapmayı planlıyorsanız, sizin için nişan davetiyesi olmazsa olmaz diyebiliriz. Çünkü her ne kadar planlı programlı olsanız da davetli listenizi çıkardıktan sonra aradığınız herkese anında ulaşılamıyor. Liste uzun olduğu zaman ise “ulaşamadığım kişiyi sonra ararım” düşüncesi maalesef yeterli bir çözüm olmuyor. Ayrıca haftalar öncesinden yaptığınız bir arama, son anda unutulabilir. Ve sizin büyük ihtimalle davetlilerinizi tekrar tekrar arayıp nişanınızı hatırlatmak için vaktiniz olmayacaktır.

Davetiyeniz olmazsa yapmanız gerekenler bununla da bitmiyor… Davetiyeniz olmazsa nişanınızın yapılacağı adresi bazı davetlileriniz bulamayabilir. (Ve nişan gününüzde yaşayacağınız telaşın yanında bir de onlarca aramayı cevaplayıp yol tarif edebilmek gibi bir şansınız olacağını düşünmüyoruz.) Aslında son zamanlarda mail yada Whatsapp, iletişim için güzel bir seçenek gibi görünse de orta yaş grubundaki bazı davetlilerin bu platformları yeterince aktif kullanamadığını unutmamanız gerekiyor.

Nişan törenine davet edilmediği için biten arkadaşlıklar, akrabalar tarafından ömür boyu bunu bahane ederek yapılan iğnelemeler sandığınız kadar istisna değil maalesef. Kısacası kalabalık davetler için nişan davetiyenizin olması çok önemli.

Yemekli Nişan Töreni

Eğer yemekli bir nişan töreni gerçekleştirmek istiyorsanız davetlileriniz(az ya da çok sayıda olması farketmiyor) için nişan davetiyesi bastırmak sizin için uygun bir seçenektir diyebiliriz. Çünkü yemekli törenlerde çoğunlukla ekstra masraf olmaması adına davetli sayısına bir sınır koyulması gerekiyor. Bu durumu ise davetiyede belirtmek, yüz yüze belirtmekten çok daha kolaydır. (Ayrıca gelen misafirlerin özellikle otel gibi yerlerde kapıdaki harici görevliler tarafından kontrol edilebilmesi davetiyeyle çok daha kolay oluyor.)

Hatıralar

Son olarak nişan davetiyelerinin harika bir hatıra unsuru olduğunu unutmamalısınız. (Hatta sırf bu yüzden nişan davetiyesi bastıran çiftler gördük diyebiliriz!)

Post navigation

  • Nişan davetiyesi olur mu pek bu konuda ne diyeceğimi bilmiyorum ancak nişan hatırası olarak magnet yapılması ve gelen misafirlere verilmesi hoş bir davranış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir