Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Adetleri » Nişan Kurdelesini Kim Keser?
Nişan Kurdelesini Kim Keser?

Nişan Kurdelesini Kim Keser?

Nişan Kurdelesini Kim Keser?

Özel günlerde derin anlamlar taşıyan pek çok adet ve geleneklere sahibiz. Bu geleneklerden birisi de nişan kurdelesinin kesilmesi… Yeni bir yuva kurmaya karar veren iki insanın, bağlılıklarını temsil eden ve yüzüklerini bir arada tutan nişan kurdelesini kim keser? Merak eden gelin adaylarımız için detaylar yazımızın devamında…

Nişan Kurdelesi Ne Anlama Geliyor?

Öncelikle nişan kurdelesinin taşıdığı anlamları ve nişan yüzüklerinin takıldığı seremoniye dair geleneklerimizin ne ifade ettiğini aktaralım. Nişan yüzüklerinin her birine geçirilen kurdele ile birbirine bağlanan yüzükler; hayatını birbirine adamaya gönüllü ve birbirine bağlılık sözü veren iki insanı temsil ediyor aslında. Nişanlı olmak ve nişan yüzüğü taşımak hem nişanlınız için hem de hayatınızdaki her insan için tabiri caizse artık başınızın bağlı olduğunu göstermenizin ve duyurmanızın bir yolu. Ayrıca nişan yüzüğünüz; ömrünüzü sevgi ile adayacağınız müstakbel eşinizi, her daim yanınızda hissettirecek en güzel objelerden biri (herkes nişan yüzüğü takmaktan hoşlanmayabilir, nişan yüzüğü yerine kullanabileceğiniz alternatifler ise yazımızın devamında yer alıyor).

Nişan Kurdelesinin Kesilmesi

Kız isteme töreninin ardından veya belirlenen başka bir tarihteki söz ya da nişan merasiminde; nişan kurdelesinin kesilmesi seremonisi yapılmaktadır. Yan yana ve ayakta duran çiftimize nişan yüzükleri sıra ile takılır veya çiftler karşılıklı olarak birbirlerine nişan yüzüklerini takarlar ardından nişan kurdelesi kesilir. Peki nişan kurdelesini kim keser?

Nişan kurdelenizi kesecek kişi hem sizin için hem de müstakbel eşiniz için kıymetli biri olmalıdır. İkinizin de onaylayacağı, hitabet yeteneği güçlü, herkesçe sevilen ve sayılan bir aile büyüğünüz nişan kurdelenizi kesebilir. Ayrıca doğruluğu var mıdır bilemiyoruz ancak mutlu bir evliliği olan kişi kurdelenizi kestiğinde sizin de mutlu bir evliliğe sahip olacağınıza inanılmaktadır. Bu kişi nişan kurdelenizi kesmeden önce güzel bir konuşma yaparak yüzüklerinizi takabilir ardından da nişan kurdelenizi kesebilir.

Nişan Yüzüğü Yerine Nişaneler

Alyans ya da yüzük takmaktan hoşlanmayabilirsiniz veya yüzük taktığınızda parmağınızda alerji gelişebilir. Velhasıl yüzük parmağında alyans taşıyamayacak olan gelin adaylarımız için nişanlı veya evli olduklarını temsil edecek nişaneler neler olabilir değinelim…

Dövme: Son yıllarda oldukça popüler bir uygulama olan yüzük parmağına dövme yaptırma işlemi sizin için de cazip geliyor mu? Yüzük şeklinde, sevdiğiniz kişinin baş harfini, sizin için anlamlı olan bir şekil veya işareti; nişanınızı veya evliliğinizi simgeleyecek şekilde dövme olarak yaptırabilirsiniz.

Kolye: Nişan yüzüğünüzü parmağınızda taşıyamıyorsanız; kolye olarak boynunuzda taşıyabilirsiniz. Ayrıca nostaljiden hoşlanıyorsanız içinde fotoğraflarınızın olacağı kalp şeklindeki bir kolyeyi de nişane olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Post navigation

  • Nişan kurdelesini damadın babası veya varsa dedesi gibi bir büyüğünün kesmesi daha mantıklı geliyor bana. Birde evliliği güzel olan birinin kesmesi her zaman daha iyidir.

  • Hem erkek tarafı hem kız tarafı arasında da sevilen en büyük en tecrübeli en bilgili kişi genellikle keser kurdeleyi aile arasında. Bizim geleneklerimiz bu şekildedir çünkü. Dedeler en başta gelendir genellikle

  • Açıkçası benim gördüğüm her nişanda kurdeleyi ailenin en büyüğü, en saygı gösterileni ve keser makası getiren gelinin kız kardeşi ve ya en yakın arkadaşı olur

  • Bu yöreden yöreye değişiyor diye biliyorum aslında. Örneğin bazı yörelerde gelinin kız kardeşi kesebiliyor diye duymuştum ama çoğunlukla ailenin büyüğü kesiyor. Değişiyor yani yöreye, kültüre göre.

  • Kültürden kültüre, ailden aileye bile değişkenlik gösterse de bir aile ortağı, büyüğü olması çok daha iyi olacaktır. Bu hayatta belirli insanlara bu görevi vermek hem onu mutlu edecektir. Sizlerde evleneceğiniz kişiyle ortak karar vermeniz gereken ve tabii ki de ailenizin de isteyeceği biri olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir