evde nişan organizasyonu nasıl yapılır, evde nişan organizasyonu

Evde Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?

“Şu işin adını bir koyalım” ya da “bu iş nereye gidiyor” cümlelerinin ardından gerçekleşmesi muhtemel organizasyonlardan biri olan nişan töreninizi evde yapmak isterseniz; sizin için derlediğimiz bilgiler çok işinize yarayabilir. Bu sayede düşük bütçelerle bile son derece profesyonel ellerden çıkmış gibi görünen bir nişan ortamı hazırlayabilirsiniz. Evde nişan hazırlıkları yapmak adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi ve bunları nasıl temin edebileceğinizi bu yazıda konuşacağız. (Fakat eğer nişanınızı bir salonda yapmak istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?) İsterseniz vakit kaybetmeden evde nişan organizasyonu nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım.

Evde Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Nişan Yapılacak Alanın Uygun Hale Getirilmesi

Evde nişan hazırlıkları başlamadan önce, fazla eşyaları salondan çıkarmanızı tavsiye ederiz. Başka bir deyişle ferah ve aydınlık bir salon ortamı sağlayın. Bunun için mümkünse nişan masası ve oturma alanı dışında salonunuzda eşya kalmamasını sağlayabilirsiniz. Nişan masası olarak kullanacağınız masanın ebatları ve şekli doğrultusunda düzenleme yapabilirsiniz. Burada önemli olan masayı doğru yere konumlandırmak. Bir duvarın önünde konumlandırdığınız masanın ışık almasına dikkat edin, fotoğraflarınızın güzel çıkması adına bu detay önemli. İlk aşamayı geride bıraktık gelelim diğer aşamalara….

Davetli Listesi Oluşturma

Evde yapacağınız bir organizasyonda kimleri çağıracağınız çok önemlidir. Salonunuzun kapasitesine göre değişmekle birlikte davetli sayınızın az olması beklenir. Müstakbel eşinizin misafirleri ve sizin misafirlerinizin olacağı nişan töreninize en yakınlarınızı çağırabilirsiniz. Çok kalabalık bir akraba çevreniz varsa kimseyi gücendirmemek adına bunun aile arasında yapılan bir tören olduğunu belirttiğinizde anlayışla karşılayacaklardır. Fazla davetli sayısı dolayısıyla kalabalıktan bunalacağınız, insanların oturacak alan bulamadığı bir nişan organizasyonu sizi mutsuz edebilir.

Evde Nişan İçin Dekorasyon Önerileri

Evde nişan yapıldığında, nişan masasının süslenmesinin yeterli olduğu düşünülse de basitçe yapacağınız birkaç dekorasyon ile davetlileri şaşırtabilirsiniz. Müstakbel eşinizle çekildiğiniz, en sevdiğiniz fotoğraflardan bazılarını farklı boyutlarda bastırıp çerçeveleterek; salonunuzun uygun olan duvarlarına fotoğraflarınızı asabilirsiniz. Ayrıca balonlar da dekorasyonlarda vazgeçilmez niteliktedir. Genel renk tercihiniz doğrultusunda birkaç tane helyumlu balonu salonunuzun tavanına bırakabilirsiniz. Nişan masasının önünde kullanılmak üzere ayaklı ve çiçekli süsler, devasa fenerler ve heykeller de dekorasyon için kullanabileceğiniz nişan organizasyon malzemeleri arasında yer alıyor.

Nişan Masası Süslemesi

İnternet üzerinden set ya da ayrı ayrı alabileceğiniz nişan masası süsleri ile organizasyon firmalarını aratmayacak güzellikte bir nişan masası hazırlayabilirsiniz. Evde nişan masası süsleme fikirleri konusunda birkaç örnek vermek gerekirse; nişan konseptinizi belirledikten sonra konsepte uygun olan bir masa örtüsü seçimi yapmalısınız. Ardından mumluk, isimlik, jardinyer, pastalık, vazo gibi set halinde ya da tek tek satılan masa süsleme objelerini bir görsel kullanarak ya da kendi tasarımınıza göre masaya yerleştirebilirsiniz. Sizin ve müstakbel eşinizin baş harfleri olan uçan balonları da masaya tutturduğunuzda; masa süslemeniz büyük oranda hazır. Temel renk tonunu baz alarak masanın arkasındaki duvara ya da perdeye de süsler asabilirsiniz.

Nişan Pastası ve İkramlıklar

Nişan gününüzde davetlilere ikram edeceğiniz yiyecek ve içecekler ile nişan pastanızın yapımında profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Özellikle nişan pastasının ve masa dekorasyonunda da kullanılan cupcakelerin bir pastacıdan alınması sunum adına daha hoş olabilir. Bunların dışında davetlilerinize börek, kek, poğaça, çeşitli salatalar, mezeler ve zeytinyağlı sarma ikram edebilirsiniz.

Nişan Takılarını ve Tepsisinin Hazırlanması

Nişan organizasyonu için yapılması gereken hazırlıklardan birisi de nişan tepsinin hazırlanmasıdır. Bunun için hazır süslenmiş olan tepsilerden birini alabileceğiniz gibi; nişan konseptiniz doğrultusunda, nişan tepsinizi kendiniz de süsleyebilirsiniz. Kurdele bağlanmış yüzükler, gelin ve damada takılacak takılar ile makas tepsiye yerleştirilmelidir. Takılar demişken nişanda geline kolye, bileklik ve küpeden oluşan bir takı seti; damada ise saat takılmaktadır.

Nişan İçin Kıyafet, Saç ve Makyaj Seçimi

Nişan töreninizi aile arasında sıcak ve samimi bir ortamda yapmayı planlıyorsanız, bunun için tercih edeceğiniz elbise modellerinde abartılı olmayanlar doğru bir tercih olabilir. Etek boyunun mini, midi veya maksi olabileceği şık ve zarif elbiselerden; denediğinizde içinde kendinizi en güzel hissettiğinizi satın alabilirsiniz. Fakat nişan töreninizde mümkünse koyu renk kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Bunlar siyah, lacivert, mürdüm, bordo gibi renklerdir. Daha canlı ve enerjik aynı zamanda da daha sofistike görüneceğiniz renkler hoş olacaktır.

Saçınızın ise elbisenize ve yüz şeklinize uygun olan bir modelle yapılmasının ardından doğal tonlardaki makyajınız ile nişan töreninize hazır olmuş olacaksınız.

Evde nişan organizasyonu nasıl yapılır sorusunu tüm detaylarıyla cevaplamış olduk. Atladığımız, sormak istediğiniz bir konu varsa yazımızın altına yorum bırakabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Bu kadar ekonomik sorun varken ülkemizde nişan organizasyonunu bence en iyisi evde hazırlamak ve mümkün mertebe tasarruf etmek. Arkadaşlar evet bir defa evleniyorsunuz ama o yeni hayatınıza bir sürü borç altında ezilerek başlamayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir