Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Alışverişi » Söz Kıyafeti Seçimi – Nasıl Olmalı?
söz kıyafeti seçimi nasıl olmalı, söz kıyafeti nasıl olmalı, söz kıyafeti seçimi

Söz Kıyafeti Seçimi – Nasıl Olmalı?

Sevgilinizin evlilik teklifine evet demenizin ardından sıra geldi ailelerin tanışacağı ve işin resmiyete döküleceği o önemli güne… Kız isteme ve söz kesme töreninin yapılacağı günde nasıl bir kıyafet giymeniz gerektiğine karar veremiyorsanız bu yazımız size rehber niteliğinde olabilir. Kız isteme ve söz kesme merasiminde herkes birbiri üzerinde iyi bir intiba bırakmak ister. Özellikle gelin ve damat adaylarının ise iyice mercek altına alındığını söyleyebiliriz. Bu nedenle bu yazımızda söz kıyafeti seçimi hakkında bilgiler veriyor ve tercihiniz nasıl bir elbise yönünde olmalı, yanıtlıyoruz.

Söz Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Gelin adaylarının söz merasimi için tercih edecekleri kıyafet de ilk intiba adına önemli olmaktadır. Zaten bir miktar resmi ve gergin bir havanın olduğu o günde, kendinizi rahat ve güzel hissetmelisiniz. Söz elbiseleri arasından size en uygun olanını seçtiğinizden emin olmak istiyorsanız ise yazımızın devamında yer alan bilgiler çok işinize yarayabilir. İşte kıyafetinizi seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar….

Söz Merasiminin Yapılacağı Yer Önemli

Söz törenleri genellikle kız isteme töreninin ardından, gelin evinde yapılmaktadır. Aile bireylerinin bir arada olduğu samimi bir havada geçen söz törenlerinde nasıl giyinmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, şık ve sade bir elbise tercih edebileceğinizi söyleyebiliriz. Özellikle kabarık etekli ve fazla abiye duran gece elbiselerinden kaçınmanız gerekmektedir. Mini, midi veya uzun elbise modellerinden birini zevkleriniz doğrultusunda tercih edebilirsiniz. Söz töreniniz nişan yerine de geçecek bir kutlama gibi olacaksa ve evinizin dışında bir alanda kutlamayı planlıyorsanız; seçeceğiniz elbise biraz daha gösterişli bir tercih olabilir. Bunun için nişanlıklar kadar iddialı bir kıyafet seçmemekle birlikte; taş, boncuk, işleme gibi detaylar ile süslenmiş abiye elbiselerden birini giyebilirsiniz.

Vücut Tipinize Uygun Bir Seçim Yapılmalı

Çok beğendiğiniz bir elbisenin üzerinizde hayal ettiğiniz gibi durup durmayacağını tahmin etmeniz aslında zor değil. Bunun için vücut tipinizi biliyor ve ona göre tercihler yapıyor olmalısınız. Söz gününüzde kendinizde emin ve hoş bir görünüm kazanmak için vücut tipinize uygun bir elbise tercih etmelisiniz. Kum saati vücuda sahipseniz; zaten ne giyseniz yakışır. İstediğiniz model ve uzunluktaki bir elbiseyi rahatlıklar kullanabilirsiniz. Armut vücut tipine sahipseniz, basen kısmınızı kamufle edecek volanlı etekleri olan elbiseler size çok yakışacaktır. Elma vücut tipine sahipseniz ise ilgiyi göğüs kısmına ve bacaklarınıza çekebilecek; V yaka ve yırtmaçlı elbiseler tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz ise kayık yaka formdaki elbiseler ile yırtmaçlı elbise modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca boyunuz ve kilonuzu da tercih edeceğiniz elbiseler ile ideale yakın bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Seçeceğiniz Elbisenin Kumaşı

Söz töreninizde giyeceğiniz elbisenin kumaşı da mükemmel bir görünüm kazanmanız için önemli bir etkendir. Şık ve romantik bir hava yakalamak için elbisenizde dantel detaylar olabilir ya da tümü dantel olan bir elbise tercih edebilirsiniz. Size çok şık ve elegan bir görünüm kazandıracak saten elbiseleri ise fiziğiniz gerçekten düzgünse giymenizi öneririz. Bunların dışında şık bir salonda söz töreninizin yapılmasını planlıyor iseniz tafta kumaştan yapılmış elbiselerin albenili havası hoş bir alternatif olacaktır. Planladığınız söz merasimi kırda veya bahçede olacaksa etekleri uçuşan elbiseler güzel bir seçim olacaktır.

Ve tabi ki Elbisenizin Rengi

Söz töreninizde seçeceğiniz elbisenin rengi de önemlidir. Ten renginize yakışan bir tercih yapmanız gerektiği gibi sizi daha çekici ve sempatik gösterecek renklere de yönelebilirsiniz. Siyah renk genel olarak çok risk taşımayan bir tercih gibi olsa da bu özel gününüzde özellikle siyah renkli elbise giymekten kaçınmanızı öneririz. Hayat enerjinizin daha yüksek görüneceği pastel renklere yönelebilirsiniz. Renk tercihlerinizi mevsim koşulları etkileyebileceği gibi damat adayımızın hangi renkte takım elbise giyeceği de önemlidir. Uyumlu bir görünüm elde edebilmek adına birbiri ile yakışan renk kombinlerini kullanabilirsiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir