Uzmanlara Göre Nasıl Düğün Planlayıcısı Olunur?

Haftanın büyük bir bölümünü işimizin bizden beklediği rol ve sorumlulukları yerine getirerek geçiriyoruz, bu nedenle size keyif veren ve doğuştan gelen yetenek ve becerilerinizi kullanabileceğiniz bir meslek seçmek pek çok kişi için hedeftir. Pek çok kişinin hayalindeki iş olarak gördüğü mesleklerden biri, bir çiftin düğün şenliklerini planlamayı ve tasarlamayı gerektiren düğün planlayıcılığıdır.

Bir gelini ilk kez gelinliği içinde gördüğünüzde heyecanlanıyorsanız, “Evet” dedikten sonra kelebekler uçuşuyorsa ve organizasyon ve görsel tasarım konusunda bir yeteneğiniz varsa, düğün planlamacısı olmak sizin için mükemmel bir kariyer yolu olabilir. Bir insanın hayatındaki en özel günde soyut bir vizyonu somut bir gerçekliğe dönüştürmekten ve uzun süreli ilişkiler kurmaktan (ve bunu yapmak için para almaktan!) daha ödüllendirici bir şey yoktur. Destinasyon düğünleri düzenlemekle ilgilenenler için bir başka avantaj da dünyanın dört bir yanındaki güzel yerlere seyahat etmektir.

Uzmanla Tanışın

  • Nicole-Natassha Goulding, tam hizmet düğün planlama şirketi Chic by Nicole’ün yaratıcı yönetmeni ve kurucusudur.
  • Heather Hoesch ve Lindsay Ferguson, Kaliforniya, Hawaii ve Colorado’da türünün tek örneği düğünler üretmesiyle tanınan LVL Weddings & Events’in ve liderleri kendi düğün planlama işlerini açmaya hazırlamak için atölye çalışmaları ve sanal eğitim programları sunan Planner Life Academy’nin ortak sahipleridir.
  • Michelle Rago, New York merkezli bir düğün ve etkinlik planlama şirketi olan Michelle Rago Destinations’ın sahibidir, ancak aynı zamanda uzak yerlerde ayrıntılı destinasyon düğünleri de düzenlemektedir.
  • Francie Dorman, tam hizmet veren bir düğün ve etkinlik planlama firması olan 42 North’un sahibidir. Merkezi Ipswich, Massachusetts’te bulunan firma, New England’da yüksek lüks kutlamalar konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca kardeş şirketi Mavinhouse Events aracılığıyla genç düğün planlamacılarına mentorluk yapmaktadır.

Yaratıcılık için bir göze sahip olmak ve düğünlere ilgi duymak kesinlikle gerekli ön koşullar olsa da, düğünleri planlamak aynı zamanda mükemmel iletişim, ayrıntılara kusursuz dikkat ve güçlü organizasyon gibi bir dizi ek beceri gerektirir. Düğün gibi büyük ve karmaşık bir olayı gerçekleştirmek için, bir planlamacının titiz bir araştırma yapması, en küçük ayrıntıları bile düzenlemesi, birden fazla tarafla koordinasyon kurması ve sayısız başka görevle uğraşırken her şeyi programa uygun tutması gerekir. Bir çiftin özel günlerini baştan sona planlamalarına yardımcı olmak zor bir iştir, ancak çoğu kişi için son derece tatmin edicidir.

Düğün planlamacısı olmayı düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu işe girmek ve sektörde başarılı olmak için ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşmaları için sektörün başarılı isimlerinden bir avuç görüş aldık. Süreci başlatmak için okumaya devam edin.

Woman With Dark, Short Hair Smiling and Standing Over Pink Floral Centerpiece and Green Taper CandlesWoman With Dark, Short Hair Smiling and Standing Over Pink Floral Centerpiece and Green Taper Candles

EMS Forster Prodüksiyon / Getty Images

Düğün Planlayıcısı Olmak İçin Gereken Beceriler

Çoğu kariyerde olduğu gibi, düğün planlamacılarının da bu iş için belirli becerilere, kişilik özelliklerine ve niteliklere ihtiyacı vardır. İleride, profesyoneller en önemlilerinden bazılarını paylaşıyor.

Liderlik

Düğün planlamacıları birden fazla şapka takarlar. Düğün planlamacısı Nicole-Natassha Goulding’e göre, bu rol kapsamında birçok kişiyle (çiftler, aileleri ve tüm tedarikçi ekibi) ilgilenmek ve uzun bir sorumluluk listesine (sözleşmeleri gözden geçirmek, bütçeyi yönetmek, toplantılara katılmak, e-postaları yanıtlamak ve günü tasarlamak) katılmak zorundadırlar. Ve çoğu gün bunların hepsi aynı anda gerçekleşiyor. Bu nedenle, yüksek stresli bir ortamda karar verebilmek ve çifte rehberlik edebilmek kilit önem taşıyor. Düğün planlamacısı Lindsay Ferguson, “İyi bir lider olmak ve stres anında sakin kalabilmek, yetki verebilmek, dinlemek ve liderlik etmek en önemli becerinizdir” diyor.

Detaylara Önem Verin

Düğün planlamacıları birçok hareketli parçayı aynı anda yönettiğinden ve bir programa göre çalıştığından, bu pozisyonda son derece organize ve son derece detay odaklı olmanız gerekir. Düğün planlamacısı Michelle Rago, “Günlük görevlerimiz, tüm ayrıntıların hassasiyetle yerine getirildiğinden emin olmaya dayanıyor,” diye paylaşıyor.

Eğer bu özellikler doğuştan gelmiyorsa, neyse ki düğün planlamacısı Francie Dorman bunları zamanla geliştirebileceğinizi söylüyor. Dorman, “Bu beceriler veya özellikler, rolünüzde büyüdükçe geliştirilebilir,” diye açıklıyor. “Bunlar, esnetildikçe güçlenebilen kaslardır.” Uygulamalı deneyim ve sürekli öğrenme, organizasyon becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Problem Çözme

Düğün planlama sürecinin herhangi bir noktasında ve çiftin büyük gününde bir şeyler ters gidebilir. Belki bir tedarikçi son dakikada iptal eder ya da kutlamadan hemen önce yağmur yağmaya başlar. Bu beklenmedik durumlar, planlamacıların bilinmeyenin stresine ve zaman sıkışıklığına izin vermeden hızlı bir şekilde sorun çözmelerini gerektirir.

Empati

Herkes sistemleri ve prosedürleri öğrenebilir ve düğün planlamak için gereken becerileri edinebilirken, Dorman iyi bir planlamacıyı mükemmel bir planlamacıdan ayıran şeyin empati olduğuna inanıyor. “Kendini bir amaca yönelik hissetmeyi seven ve başkalarına önemli olduklarını ve önemsendiklerini hissettirmek için çabalayan biri, bu benzersiz sektörde başarı için iki faktördür” diyor. Eğer çift zor bir aile üyesiyle uğraşıyorsa ya da bir karar vermekte zorlanıyorsa, planlamacılar yarı-terapist görevi görerek müşterilerini dinler ve onaylayarak ilerlemelerine yardımcı olurlar.

Öğrenme İstekliliği

Onlarca yıllık deneyime sahip düğün planlamacıları bile sürekli olarak işleriyle ilgili yeni numaralar ve trendler öğrenmektedir. Öğrenmeye istekli olmak ve yeni bilgileri özümseme konusunda heyecan duymak, kariyerinize başlamanıza ve onu ilerletmeye devam etmenize yardımcı olacaktır. Düğün planlamacısı Heather Hoesch, “En iyi düğün planlamacıları ‘öğrenmeyi asla bırakmayan’ bir zihniyete sahiptir,” diye itiraf ediyor. “Okurlar, web seminerlerini ve sosyal medya yaşamlarını izlerler, işbirliği yaparlar ve düğün podcast’lerini dinlerler. Kurslar alıyor, atölye çalışmalarına ve konferanslara katılıyorlar.”

Black Woman Holding iPad and Looking at Reception Table With Floral CenterpieceBlack Woman Holding iPad and Looking at Reception Table With Floral Centerpiece

Jetta Productions Inc / Getty Images

Nasıl Düğün Planlayıcısı Olunur?

Bu özelliklere ve becerilere sahip olmak işin sadece yarısıdır. Aşağıda, gerçekten bir düğün planlayıcısı olmak için adım adım bir rehber hazırladık.

Araştırmanızı Yapın

Muhtemelen yeni bir alana girdiğiniz için ilk adım, ne tür düğün planlama işleri olduğunu anlamak için biraz araştırma yapmaktır. Bazıları kaçışları düzenlemekte uzmanlaşırken, diğerleri destinasyon işlerini yürütür. Bazıları da her tür etkinlikle ilgilenir. Öğrenme sürecine başlamak için iş gerekliliklerini öğrenin ve düğün planlamacılarının web sitelerini ve sosyal medya platformlarını keşfederek ne yaptıklarına dair fikir edinin.

Öğrenme Fırsatlarını Araştırın

Bir düğün planlayıcısı olmak için sektör hakkında bilgi edinmelisiniz. İster sosyal medyada düğün planlamacılarını takip etmek, ister düğün podcast’lerini dinlemek veya seminerlere katılmak olsun, bu alan hakkındaki bilgilerinizi ilerletmek için fırsatlar arayın. Kariyerinizin başında öğrenmek çok önemli olsa da, yıllar boyunca bu eğitime devam etmek sizi oyunun zirvesinde tutacaktır.

Uygulamalı Deneyim Kazanın

Sektörün inceliklerini öğrenmenin ve becerilerinizi geliştirmenin tek yolu, deneyimli birinden ilk elden deneyim edinmektir. Goulding, “Planlamayla ilgilenenlere her zaman staj yapmalarını, gönüllü olmalarını veya ilginizi çeken etkinlik türlerini üreten bir planlamacıyla çalışmalarını öneririm” diyor. “Bu alanda uygulamalı deneyim paha biçilmezdir ve sürece dahil olmak size kendi işinizi kurmak için harika bir temel sağlayacaktır.” Rago, mümkün olduğunca çok sayıda profesyonel düğün planlayıcısıyla çalışmanızı öneriyor.

Profesyonellerle Ağ Kurun

Diğer pek çok kariyerde olduğu gibi, ağ kurma, kapıdan içeri adımınızı atmak için mükemmel bir araçtır. Sektördeki diğer insanlarla konuşmak, iş hakkında bilgi edinmenize, gelecek için bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmanız için size ilham verecektir. Ayrıca, düğün planlaması birçok kişiyle çalışmayı gerektirdiğinden, ağ oluşturma, iletişim ve insan becerilerinizi uygulama fırsatı sağlar.

Organizasyonlara Katılın

Düğün planlamacıları için profesyonel bir dernek gibi bir organizasyona katılmak, benzer düşünen bireylerle tanışmanıza ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacaktır. Bu gruplar içinde kaynak alışverişinde bulunacak ve muhtemelen iş fırsatları hakkında bilgi edineceksiniz.

Sertifika Almayı Düşünün

Sertifika almak zorunlu bir yeterlilik değildir, ancak düğün alanında size otorite sağlayacaktır. Bir sertifika ile kendinizi güvenilir, bilgili bir kaynak olarak pazarlayacak, sizi diğer planlamacılardan ayıracak ve işe alınabilecek cazip bir potansiyel satıcı haline getireceksiniz. American Association of Certified Wedding Planners ve Longevity’s Wedding Planning Institute gibi bazı ticari gruplar ve dernekler bu tür fırsatlar sunmaktadır.

Dark-Haired Woman Writing in Notebook Next to Orange Floral ArrangementsDark-Haired Woman Writing in Notebook Next to Orange Floral Arrangements

Getty Images

Gerçek Düğün Planlayıcıları İşe Nasıl Başladı?

Bu sürecin gerçek hayata nasıl yansıdığını merak ediyor musunuz? Aşağıda, profesyoneller düğün sektörüne nasıl başladıklarını paylaşıyor.

Sevdiklerinden Cesaret Aldılar

Ferguson’un düğün planlayıcısı olma yolculuğu evde başladı. “Sevdiğim ve tutkulu olduğum bir şeyi bulmam için beni gerçekten teşvik eden girişimci bir anneyle büyüdüm,” diye anlatıyor. Ferguson misafirperverlik ve müşteri hizmetlerinden her zaman keyif aldığı için düğün planlamacılığına devam etmeye karar verdi. Genç bir profesyonel olarak Chicago’da yarı zamanlı bir düğün planlayıcısı olarak ilk işini buldu.

Birikmiş İlgili Deneyim

Hoesch üniversitede, öncelikle düğünlere hizmet veren bir catering şirketinde çalıştı. Hoesch, “Yemek, servis, zaman çizelgeleri, akış, lojistik, konuk deneyimi ve çiftlerin özel günlerinde ihtiyaçlarını karşılama konusunda çok şey öğrendim,” diyor. Bu deneyim, beş yıl sonra kendi şirketini kurmasını sağladı.

Rago da kariyerine otel satışı ve çiçek tasarımı gibi düğünle ilgili alanlarda başladı. Bu deneyimlerin kendisine “tasarım, yiyecek-içecek ve hizmete vurgu yapan daha bütünsel bir üretim yaklaşımı” kazandırdığını söylüyor.

Diğer Alanlarda Liderlik Rolleri Üstlendi

Dorman düğün planlamacısı olarak becerilerini geliştirirken bir yandan da bir restoranda etkinlik hostesi, yönetici asistanı ve genel müdür olarak çalışmış. “Bu deneyimler bana metanet kazandırdı ve ‘evin arkasında’ neler olup bittiğine dair derin bir anlayış geliştirmemi sağladı,” diye açıklıyor. Özgeçmişi, kendi işini kurmadan önce küçük, yerel bir düğün planlama şirketinde iş bulmasına yardımcı oldu.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir