7 Yaygın Damat Annesi Sorumluluğu

Düğün planlaması söz konusu olduğunda, sevdiklerinizin rollerini erkenden belirlemek tüm sürecin çok daha sorunsuz işlemesini sağlar. Bu şekilde, kimin neden sorumlu olduğunu, kimin ne zaman son sözü söyleyeceğini ve tam olarak ne zaman birinin katkısını istediğinizi (ve istemediğinizi) bilirsiniz. Müstakbel eşinizin neyle ilgilenmesini istediğinizi ve annenizin güçlü yönlerinin neler olduğunu tam olarak biliyor olabilirsiniz, ancak damadın annesinin tüm bunlardaki rolü nedir?

Geleneksel olarak, damadın annesinin rolü gelinin annesininkinden biraz daha sınırlıdır. Düğün planlamasına dahil olmak söz konusu olduğunda, bu genellikle çiftin takdirine bağlıdır. Damadın annesinin daha fazla dahil olması gibi bir beklenti yoktur ve çift istemediği sürece herhangi bir ek sorumluluk üstlenmemelidir.

Damat annelerinin tipik görgü kurallarının neler olduğunu ve düğününüze ne kadar dahil olmaları gerektiğini merak ediyorsanız, işte omuzlarınızdaki stresi azaltmaya yardımcı olabilecekleri birkaç yaygın yol.

Düğünden Önce

Damadın annesini de dahil ederek uzun listenizden birkaç yapılacak işi çıkarın. Onların güçlü yönlerine bakın ve kendi başınıza veya annenizle yapmak istediğiniz herhangi bir şeye onları da dahil etmeniz için yapılan baskıya (içsel veya başka türlü) direnin.

Satıcı Toplantılarına veya Elbise Provalarına Katılın

Eğer harika bir zevke sahiplerse, onları yemek şirketiniz veya çiçekçinizle bir toplantıya davet edin. Elbise alışverişini sadece anne-kız etkinliği olarak tutmaya karar verseniz de, damadın annesini provanıza davet etmek paylaşılacak eğlenceli bir andır ve bir elbise giymeyi planlıyorsanız büstünüzü nasıl kullanacağınızı bilen bir kişiye daha sahip olacağınız anlamına gelir. Hatta orta süslemelerinizi veya masa düzeninizi koordine etmenize ve tasarlamanıza yardımcı olmaları için onları davet edebilirsiniz.

Damadın annesiyle ilişkiniz biraz sarsıntılıysa ya da tüm düğün planlamasını tamamen üstlenmeye çalıştıklarını fark ederseniz, en baştan sınırları belirlemeniz çok önemlidir. Yapılacaklar listenizden çıkarabilecekleri iki ya da üç şey seçin ve planlamanıza yardımcı olmalarını istediğiniz daha fazla şey varsa iletişime geçeceğinizi bildirin. Size sormadan davetiye sipariş ettiklerini, yemek şirketi için rezervasyon yaptırdıklarını veya DJ bulduklarını fark ederseniz hemen ayağınızı yere vurun.

Düğün Görünümlerini Annenizinkiyle Koordine Edin

Anneniz ve eşinizin annesi arasında aracı olmak, özellikle de büyük gün için gelin ve damat elbiseleri bulmak söz konusu olduğunda zor olabilir. Bu görevi eşinizin annesine devretmekten çekinmeyin; o da uyumlu kıyafetler planlarken kendi annenizle doğrudan konuşabilir.

Konuk Listesine Yardım Edin

Düğün davetli listenizde ailenin kendi tarafından kaç kişinin olmasını istedikleri konusunda damadın annesiyle biraz ileri geri konuşmanız gerekebilir. Son kararı kimin vereceğini belirledikten ve konuk listenizi makul bir sayıya indirdikten sonra, damadın annesi düğüne davet edilecek aile üyeleri ve arkadaşların isim ve adreslerini toplamanıza (ve LCV’leri toplamanıza) yardımcı olabilir. Düğün yaklaştıkça, damadın annesi oturma düzeni konusunda da yardımcı olabilir.

Tören için Gelenekler Önerin

Damadın dinini veya aile geleneklerini dikkate almak amacıyla, törene dahil etmeyi düşünmeniz gereken özel tören okumaları, ritüelleri veya gelenekleri olup olmadığını görmek için annelerine danışmak isteyebilirsiniz. Okunan bir şiir veya uzun yıllardır aile düğünlerinde uygulanan bir gelenek varsa, damadın annesi bu uygulamalar hakkında size fikir verebilir.

Prova Yemeğine Ev Sahipliği Yapın

Düğün planlama kararlarını ve masraflarını nasıl paylaştırdığınıza bağlı olarak, damadın annesi prova yemeğine ev sahipliği yapmayı teklif edebilir. Ancak prova yemeğini planlamayı ve masraflarını karşılamayı teklif etmiş olmaları, nasıl bir parti istediğiniz konusunda sessiz kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Etkinliğin ölçeği, yeri ve mutfağı söz konusu olduğunda tercihleriniz konusunda açık olun.

Damadın ailesinin başka neleri ödemekle yükümlü olduğundan emin değil misiniz? Diğer mali katkılar arasında balayı, evlilik cüzdanı ve nikah memuru ücreti ile DJ veya müzik grubuna para yatırmak sayılabilir. Damadın annesinin (ve babasının) sorumlu olabileceği tüm masrafları bu kapsamlı kılavuzda ele alıyoruz.

Düğün Sırasında

Damadın annesi, asıl işi anın tadını çıkarmak olsa bile düğün gününüzde çok değerli olabilir.

Resepsiyondan Önce Konukların Toplanmasına Yardımcı Olun

Düğün gününüzde, damadın annesinin üstlenebileceği en önemli sorumluluklardan biri, düğünde tanıdıkları kişilerin (aile ve arkadaşlar) törende zamanında yerlerini almalarını, mekana ulaşımlarının sağlanmasını ve kaybolmamalarını sağlamaktır – özellikle de birden fazla mekanda etkinlik düzenliyorsanız. Törenden sonra sıra grup fotoğraflarına geldiğinde, ailenin damat tarafının aile fotoğraflarına girip çıkmak için yakınlarda beklediğini teyit etmede büyük yardımcı olabilirler.

Anne-Oğul Dansına Katılın

Damadın annesi, anne-oğul dansı için müzik seçimine dahil olmalıdır; ne de olsa oğluyla birlikte sahneye çıkma şansı vardır, bu nedenle o an için seçilen melodide söz sahibi olmalıdır. Hem düğününüze uygun hem de ilişkilerine hitap eden bir şey bulmak için damatla birlikte çalışmalıdır.

Büyük günde bu dans gerçekleştikten sonra, yeni kayınvalidenize yapmasını istediğiniz asıl şeyin gecenin geri kalanını eğlenerek geçirmek olduğunu hatırlattığınızdan emin olun. Görevler ve ortaya çıkan sorunlarla ilgili son dakika yardımı için gelin partinize başvurun, böylece kutlamaya dalabilir ve sizi ailenin bir parçası olarak görmenin heyecanını yaşayabilir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir