Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Alışverişi » Beş Adımda Düğün Öncesi Mobilya Alışverişi
düğün öncesi mobilya alışverişi

Beş Adımda Düğün Öncesi Mobilya Alışverişi

Tamamlanması gereken en önemli hazırlıklardan bir tanesi de düğün öncesi mobilya alışverişi olmaktadır. Bu dönemde evlenecek çiftler birlikte mağazaları gezerek beyaz eşya ve mobilya beğenmeye çalışırlar. Bu, zorlu ve yorucu bir süreçtir. Zira eşya bakmak için sürekli gezmekten kaynaklanan fiziki yorgunluğun yanı sıra karar vermede yaşanan zorluklar da çiftleri zihnen yormaktadır. Yazımızda çiftlerin ne tür mobilyaları almalarının doğru olacağını elbette kendi kararlarına bırakmakla birlikte alışveriş sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları belirledik.

Düğün Öncesi Mobilya Alışverişi İçin Neye İhtiyacı Olduğunu Bilmek

Alışverişe başlamadan hatta alışveriş listesi oluşturmadan önce çiftlerin yapması gereken ilk şey, neye, hangi tür eşyalara ihtiyaçları olduğunu belirlemektir.

Örneğin, “Salon için köşe takımı mı istiyorum; yoksa bazalı kanepeler mi? Evin küçük odasına bir çekyat mı koymalıyım; yoksa L koltuk mu? Yemek masası sadece mutfakta mı olacak yoksa özel günler için salona da yemek masası koymalı mıyım?” gibi soruları çiftler de kendilerine sorarak nihai bir karara varabilir; ne alacağını bilerek düğün alışverişine çıkmış olurlar. Bunun yanında eşyalar alınmadan önce ev tutulmuşsa evin güncel durumu da alınacak eşyalar açısından belirleyici olacaktır.

Bir Alışveriş Listesi Oluşturmak

Gerek beyaz eşya gerekse mobilya alışverişine başlamadan önce atılması gereken ilk adım bir alışveriş listesi hazırlamaktır. Salon takımından oturma odasına, yatak odasından mutfak mobilyalarına kadar bir ev için gerekli olacak eşyalar liste halinde alt alta yazılarak karşılarına boşluklar bırakılmalıdır. Bu boşluklara gezilen mağazalarda beğenilen ürünlere ait fiyatlar ve özellikleri işlenebilir. Özelliklerini ve fiyatlarını gördüğünüz eşyaları bir de liste üzerinde incelediğinizde alışveriş için daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Ürünlerin Satış Sonrası Destek Şartlarını İncelemek

Düğün öncesi mobilya alışverişi için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar nakliyat, kargo ve montajdır. Alışveriş tamamlanmadan önce bu konularda mutlaka doğru bilgi sahibi olunmalı ve satıcıyla anlaşmaya varılmalıdır.

Günümüzde mobilya firmalarının büyük çoğunluğu düğün alışverişi tarzındaki yüksek meblağlı alışverişlerde ücretsiz nakliye/kargo imkânı sunmaktadır ancak ücretli nakliye/kargo yapan ya da nakliye işine hiç karışmayan firmalar da denk gelebilir. Bunun yanında bazı firmalar nakliyeyi ücretsiz, montajı ücretli yapmaktadırlar. Sonradan bir sürprizle karşılaşmamak adına bizzat mağazadan alınan ürünün nakliye ve montajı ile internetten sipariş verilen ürünün kargo ve montaj durumu hakkında önceden bilgi ve onam sahibi olmak alıcı çiftler açısından faydalı olacaktır.

Günümüzde alınan ve satılan her üründe garanti müessesesi hayati öneme sahiptir. Eşyanın türüne göre garanti süresi değiştiği gibi, garantiyi uzatma süresi ve ücreti de değişebilmektedir. Alınacak ürünün garanti şartları hakkında önceden bilgi sahibi olmak ve buna göre ürün tercihini belirlemek gerekir.

Görevi/mesleği gereği sık sık ikamet değiştirecek olan aileler için mobilya alınan firmanın Türkiye genelinde hizmet veren kurumsal bir firma olması, tayin olunan yerde satış sonrası destek hizmetlerinden yararlanabilmek açısından oldukça önemlidir.

Evlenip yuva kurduğu şehirde uzun yıllar boyunca oturmayı planlayan ve tayin gerekmeyen bir mesleğe sahip olan çiftler ise isteklerine uygun oturma grubu, salon takımı türünden eşyaları özel olarak bir mobilyacıya yaptırma seçeneğini değerlendirebilirler.

Özel imalat mobilya ürünleri alan çiftler, olası bir şehir değişikliği durumunda satış sonrası destek hizmetlerinde aksama, yerine getirilememe ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdırlar.

Ürün Kalitesi / İmalatta Kullanılan Malzeme

Düğün öncesi mobilya alışverişi tercihlerini fiyattan çok kalitenin belirlediği çiftler, ürün seçiminde, almayı düşündükleri mobilyaların yapımında kullanılan malzemeye ve ürünün ekipmanlarına (bağlantı sistemi, kapı rayları, çekmece rayı, kulp, kenar PVC kalınlığı, ürün arkalık kalınlıkları, karyola döşemesi, askılık boruları, yemek masası ise açılmayı sağlayan ekipmanlar) odaklanabilirler.

Piyasada MDF malzemenin suntalama göre daha kaliteli olduğu yönünde yaygın kanaat mevcuttur. Fiyattan önce kalite diyen çiftlerin malzemesi ağırlıklı olarak MDF olan ürünlere yönelmesi önerilir.

Düğün Öncesi Mobilya Alışverişi Ürün Fiyatı / Satın Almada Dikkat Edilecek Ayrıntılar

Ürün fiyatı konusunda bazı detaylara dikkat ederek aynı ürünleri daha makul fiyatlara alabilirsiniz. Bunun için fiyatların indirime gireceği kampanya tarihlerini, ÖTV indiriminin yapılacağı tarihleri, ürünün taksit seçeneklerini, ürünün farklı mağazalardaki ve e-ticaret sitelerindeki satış fiyatını incelemekte fayda var.

Günümüzde e-ticaretin gelişmesiyle sanal mağazalar geleneksel mağazalardan daha fazla müşteri çekmekte ve daha uygun fiyat sunabilmektedirler. Mağazada inceleyip beğendiğiniz bir ürün için e-ticaret sitelerinde fiyat araştırması yapabilir, aynı ürünü daha uygun fiyata bulduğunuzda hemen satın alabilirsiniz.

Alışverişlerde uygulanan taksit seçenekleri mağazadan mağazaya farklılık gösterebilir. Mağazaları gezerken taksit seçeneklerini de dikkate almakta fayda var. İki mağazada da fiyatı aynı olan bir ürüne uygulanan taksit sayısı birinde üç iken diğerinde on iki olabilir. Çiftler için uygun fiyat, önem ve öncelik arz ediyorsa taksit seçeneklerinin fazlalığı elbette ki tercih sebebi olacaktır.

Alışverişin en önemli unsurlarından biri de pazarlıktır. Sanal mağazalarda pazarlık imkânı yoktur. Aynı şekilde kurumsal firmaların şubelerinde de pazarlık imkânı bulamayabilirsiniz. Ancak firmaların yetkili bayisi konumundaki mağazalarda gerek toptan gerek peşin yapılan alışverişlerde pazarlık payı her zaman vardır ve satış fiyatında indirim yaptırılabilir. Mobilya alışverişini paket olarak bir mağazadan yapmayı planlayan ya da peşin para ile alışverişi tamamlayacak olan çiftler mağazanın indirim yapmasını her zaman beklememeli; kendileri indirim teklifinde bulunmalıdırlar.

A’dan Z’ye detaylı bir düğün alışverişi için tıklayın.

Post navigation

  • Evinizi hayatınızda neredeyse bir kez diziyorsunuz tabi ki herksin bütçesi farklı durumda ama bunu göz önünde bulundurun size sürekli sorun çıkaracak mobilyalar pahalı mobilyalardan daha çok zarar bütçenize

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir