Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » A’dan Z’ye Düğün Masrafları
A'dan Z'ye Düğün Masrafları

A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Evlilik teklifi ve ailelerin tanışmasının ardından; Allah’ın emri Peygamberin Kavli ile kız isteme töreni de yapıldıysa başlasın düğün hazırlıkları! Düğün hazırlıkları başlasın elbette ama bu hazırlıklara maddi ve manevi olarak önce sizin ve müstakbel eşinizin hazırlanması gerekmektedir. Bu bağlamda ilk karar vereceğiniz konu düğün bütçenizi belirlemek olacaktır. Yeni bir yuva kurmak, sevdiğiniz insan ile aile olmak fikri çok heyecan verici olsa da düğün hazırlıkları evresinde bitmeyen bir alışveriş listesi ile kendinizi oradan oraya koşturmaya çalışırken bulabilirsiniz. Bu yüzden düğün hazırlıklarını yapmaya başlamadan önce müstakbel eşiniz ile kafa kafaya verip düğün bütçesi oluşturmanızda fayda var. Aksi halde çok önemli bir zamanda düğün için ayırdığınız paranız bitebilir ve düğün sonrasında sizi yoracak ödemelerin altına girebilirsiniz. Düğün hazırlıkları için yapılması gereken masrafları aşağı yukarı görmek; düğün bütçenizi belirlemek adına size yardımcı olacak ve ortalama evlilik masrafı ne kadar tutar öğrenmenizi sağlayacaktır. Elinize bir kalem, kağıt aldıysanız düğün bütçesi nasıl belirlenir ve nasıl planlanır sorularıyla başlayabiliriz. Merak etmeyin sözüydü, nişanıydı, kınasıydı, çeyiziydi, düğünüydü derken baştan sona bir düğünün ne kadara mâl olacağına bu yazımızda değineceğiz.

Evlilik Masrafları Neleri Kapsar?

Evlilik masrafları evliliğe karar verdiğiniz andan itibaren karşınıza çıkan tüm harcamaların genelini kapsıyor. Yani sadece düğün masraflarını değil, alyansı ve tektaşı, eviniz için alınacak eşyaları, ilk dans için gittiğiniz kursu ve aklınıza gelebilecek diğer her şey evlilik masrafı sayılıyor. Bu yüzden düğün masraflarını hesaplarken tüm bu hazırlıkları da hesabımıza dahil ediyoruz. Peki bir düğün ortalama ne kadara mı mâl olur? İşte cevabı..

Toplamda Düğün Masrafları Ne Kadar Tutar?

Sizin için güncel ve yaklaşık fiyatları yansıtan bir tablo hazırladık. Yazımızın devamında ise her organizasyonun masraflarına tek tek değineceğiz.

MasraflarFiyat
Söz ve Nişan30 bin TL
Kına Gecesi/Bekarlığa Veda Partisi 7 bin TL
Çeyiz60 bin TL
Düğün35 bin TL
Toplam132 bin TL

Tabi ki bizim kabaca yaptığımız bu hesap yaşadığınız şehre, tercihlerinize ve bütçenize göre değişkenlik gösterecektir. Fakat 2019 yılında ortalama bir düğünün toplamda 100 bin TL civarında tuttuğunu bilmenizde yarar var.

Hemen endişelenmeye başlamayın, bazı şeylerden feragat ederek bütçenizi aşmadan bir düğün yapabilirsiniz. Fakat bunun için planlama yapmak çok önemli. Ayrıca devletin verdiği çeyiz desteği veya bankaların verdiği evlilik kredileri size bu süreçte yardımcı olabilir.

Düğün Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Söz ve Nişan Masrafları

Söz ve nişan masraflarından bahsetmeden önce karar vermeniz gereken bir konu var: Söz ve nişan bir arada mı olacak, yoksa ayrı mı? Çünkü eğer bir arada olacaksa kız isteme törenine ayrılan bütçeyi de nişan masraflarına katabilirsiniz. Ayrıca söz ve nişan için ayrı ayrı alışveriş yapmanıza gerek kalmaz. Bu sayede düğün masrafları için ayırdığınız bütçeyi arttırmış olursunuz. Fakat nişan töreni başka bir gün yapılacaksa ekstra masraflar doğacaktır.

Nikah masraflarını madde madde yazarken söz törenini evde, nişan törenini ise salonda yapan bir çifti rehber aldığımızı bilmenizi isteriz.

 • Söz ikramlıkları, söz çiçeği ve çikolatası
 • Nişan elbisesi ve takım elbise
 • Nişan davetiyesi
 • Nişan yüzükleri ve tektaş yüzük
 • Kuaför, saç ve makyaj
 • Nişan yapılacak mekan ve organizasyonu
 • Nişan pastası
 • Nişan hediyelikleri

Alyans ve Takılar

Nişan töreni itibariyle takılmaya başlanan takılar için de büyük bir gider kalemi oluşturmanız gerekmektedir. Alyans yüzükler, tektaş pırlanta, takı seti olmazsa olmaz takılar arasında yer alıyor. Diğer takılar ise sizin tercihinize kalıyor. Alyans ve takı seçimi hakkında yardıma ihtiyacın varsa şu yazımızı okuyabilirsiniz: Alyans ve Tektaş Uyumu.

Diğer taraftan bazı çiftler başka bir yüzük almak yerine nişan yüzüğünü alyans olarak kullanıyor. İsterseniz siz de böyle bir seçim yapabilirsiniz.

Kına Gecesi/Bekarlığa Veda Partisi Masrafları

Aşağıdaki listede kına gecesi yapılacak mekan ve organizasyonu aynı madde altında yazdık çünkü bu mekanlar genellikle organizasyon hizmetini de kendileri veriyor. Fakat siz başka bir organizasyon firmasıyla çalışmak isterseniz sadece mekanı kiralayabilirsiniz. (Fakat bu durumda fiyatta bir miktar artış olabilir.)

 • Kına elbisesi
 • Kına gecesi yapılacak mekan ve organizasyonu
 • Kına malzemeleri

Popüler kına gecesi konseptleri hakkında bilgi almak için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Trend Kına Gecesi Konseptleri. Eğer ayrıca bekarlığa veda partisi yapmayı düşünüyorsanız şu yazımıza göz gezdirmenizi öneriyoruz: Kız Kıza Bekarlığa Veda Partisi.

Çeyiz Masrafları

Evlilik harcamalarının en maliyetli olduğu konu haliyle çeyiz dizmek. (Yeni evli çiftlerin yaşayacağı evi sıfırdan dizmek haliyle biraz tuzlu oluyor. Çeyiz dediysek mobilya takımından beyaz eşyalara kadar evde ihtiyaç duyulan çoğu şeyden bahsediyoruz.)

Mobilya

Genel olarak hangi tarzda eşyalar alacağınızı biliyorsanız internetten ya da mobilya mağazalarını şöyle bir dolaşarak; almayı düşündüğünüz mobilyaların aşağı yukarı fiyatlarını görebilir ve ona göre total bir gider hesaplayabilirsiniz.

Beyaz Eşyalar

Beyaz eşya alışverişi adına alınması gereken ürünler belli ama her birinin çok farklı modelleri bulunuyor. Yani bu da ucu açık olan gider kalemlerinden birisi. Beyaz eşyalarınızı almadan önce önceliklerinizi belirlemek ve kullanıcı yorumlarını dikkate almak avantajınıza olabilir. Örneğin buzdolabınızın büyüklüğü, çamaşır makinesinin program özellikleri, süpürgenizin modeli, televizyonunuzun marifetleri sizin için önemli ise ona göre değerlendirmeler ve hesaplamalar yaparak giderleri hesaplamalısınız.

Mutfak Ürünleri

Çeyiziniz olarak da tanımlayabileceğimiz mutfak ürünleri pek çok şeyi kapsamaktadır. Yemek takımı, tencere seti, çatal bıçak seti, tavalar, bardaklar, elektronik mutfak yardımcıları gibi ürün gruplarını da tek tek gider kalemi olarak hesaplamanız gerekmektedir.

Halı ve Perde

“Halı ve perdeden ne olacak?!” aman demeyin sakın. Alışveriş esnasında sizi en çok şaşırtacak ürünler halılar ve perdeler olabilir. Tüm evi kaplayan halılar ve tüm pencereler için alacağınız perdeler; düğün mekanınıza ödeyeceğiniz meblağ ile yarışabilir, haberiniz olsun. Tabi ki bu ürünlerde de ekonomik olanlar ile fiyatı yüksek olan pek çok seçenek bulunmaktadır. Küçük bir araştırma ile sizin tercih edeceklerinizin aşağı yukarı ne kadar tutacağını hesaplayarak giderler kalemine ekleyebilirsiniz.

Düğün Masrafları

Öncelikle yukarıda ortalama 35 bin TL olarak belirttiğimiz düğün masrafının yaklaşık 200 davetli ve yemekli bir organizasyon için olduğunu belirtmek isteriz. Düğün masrafları ise şu şekilde:

 • Nikah masrafları
 • Düğün davetiyesi
 • Nikah şekeri
 • Gelin harcamaları
 • Damat harcamaları
 • Düğün mekanı ve organizasyonu
 • Düğün fotoğrafçısı
 • Ekstralar(orkestra, barkovizyon, anı köşesi vb.)
 • Gelin arabası
 • Balayı

Eğer bütçeniz kısıtlıysa düğünün yemekli olup olmayacağını ve düğüne katılacak davetli sayısını müstakbel eşinizle konuşmanızı öneririz. Çünkü yemekli bir düğün haliyle fiyatı yükseltecektir. Ayrıca düğününüze sadece yakın çevrenizi çağırarak masrafları bir nebze kısabilirsiniz.

Düğün Davetiyeleri ve Nikah Şekeri

Davetiye ve nikah şekeri seçiminde sınırsız seçeneklerinizin olduğunu ve her birinin çok değişken meblağlara mal olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle düğün bütçenizi dikkatli kullanmak istiyorsanız bu giderlere dikkat edebilirsiniz. (Ekonomik fakat sizi mutlu edecek pek çok davetiye ve nikah şekeri alternatifiniz bulunmaktadır.)

Düğün Mekanı

Birçok çift için düğün masrafları listesinin ilk sırasında düğün mekanı harcamaları yer alıyor. Düğün mekanınıza yapacağınız harcamaları belirleyen en önemli kriter davetli sayınız ve düğün mekanlarının size sundukları paket içerikleridir. Bazı düğün mekanlarının sunduğu hizmetler arasında mekan kullanımı, ikramlıkların sunumu, müzik, süsleme ve fotoğraf çekiminin tümü bir arada yer almaktadır. Düğünüzün yemekli ya da kokteyl tarzında olmasına göre kişi başı fiyatlandırma değişecektir.

Düğün Organizasyonu

Düğün mekanınızın sunduğu düğün paketi; organizasyonları da kapsamasına rağmen, tek tek organizasyon şirketleri ile görüşmeye gittiğinizde size sunulan ekstraları tercih etmek isteyebilir, haliyle daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu da düğün bütçesi için eklemeniz gereken ekstra kalemler demek. Zaten düğün mekanınız yalnızca mekan kullanımı hizmeti veriyorsa organizasyon şirketleri ile masaya oturmanız gereken konular; süsleme, ses ve ışıklandırma, fotoğraf çekimi ve catering hizmetleri olacaktır. Bu durumda her biri ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken giderlerdir.

Gelinin Harcamaları

Gelinlik, gelinlik aksesuarları, kuaför ve bakım giderleri, gelin ayakkabısı ve gelin çiçeği olarak belirteceğimiz gelin harcamalarının detayları da, farklı seçeneklere göre değişken meblağlarda olabilir. Alışverişlerinizde ve harcamalarınızda bütçeniz doğrultusunda hareket etmek isterseniz, her koşulda mutlaka beğeneceğiniz ve çok seveceğiniz alternatifler bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Sadece nasıl bulacağınızı öğrenmek için biraz araştırma ve soruşturma yapmanız gerekiyor.

Damadın Harcamaları

Damadın harcamalarını oluşturan en temel kalemler damatlık ve damat ayakkabısı harcaması olarak düşünülebilir. Bir de damat tıraşı da var tabi.

Balayı Masrafları

Ucu açık ve bütçe ayarlamasının zor olduğu kalemlerden biri balayı masraflarıdır. Çok farklı seçenekler arasında hem hayallerinizi yaşamak hem de bütçenize göre hareket etmek zor olabilir. Siz en iyisi orta yolu bulmaya çalışın. Bütçeniz doğrultusunda seçimler yapabilirsiniz ancak ekonomik davranacağınız harcama kalemi balayı masrafları olmamalı. Evliliğinizin ilk günlerinde biraz şımarıklığı hak ediyorsunuz.

Gelin Arabası Kiralama ve Süsleme

Gelin arabasının kiralanması ve süslemesi için ayırmanız gereken bütçeyi de giderlere eklediğinizde yazdığınız rakamları toplayabilirsiniz.

İşte yaklaşık olarak düğün bütçeniz hazır. Evet biliyoruz bu küçük bir servet demek. Ee, dünya evine girmek kolay değil ama ne demişler yuva kuranın Allah yardımcısı olurmuş. Eğer düğün masrafları alt alta toplandığınızda bütçenizi aşacak seviyedeyse nelerden kısabilirim diye biraz kafa yorun.

Düğün Bütçenizi Önceden Planlamak Neden Bu Kadar Önemli?

Düğün deyip geçmemek lazım, zorlu bir süreç olmasının yanı sıra başlı başına büyük bir hazırlık ve organizasyon gerektiriyor. Düğün hazırlığı süreci genellikle 1 yıl veya daha kısa olduğu için de olabildiğince kontrollü ilerlemek gerekebilir. Aksi takdirde kısa sürede çok fazla açılabilirsiniz. Bu yüzden düğün bütçenizi önceden planlamanız gerektiğini düşünüyoruz: Toplam harcamalar ve her kalem için yaklaşık bir bütçe çıkarmanız durumunda tahminlerinizin üstünde bir maliyetle karşılaşmazsınız.

Masrafları Kim Karşılayacak?

Düşünmeniz gereken başka bir konu da masrafları kimin karşılayacağı: Ailenizin bütçesini mi yoksa kendi bütçenizi mi kullanacaksınız? Bu gibi kararları müstakbel eşinizle düşünüp karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Herhangi bir konuda çıkan bir sorunun kavgayla sonuçlanmasını hiçbirimiz istemeyiz.

Eğer harcamalarda aileler işin içinde olacaksa, taraflar üzerine düşen kalemleri belirlemelidir. Örneğin erkek tarafı düğün masraflarını karşılarken, kız tarafı nişan masraflarını karşılar. Fakat ailenize çok yük olmak istemiyorsanız ilk başta aklınıza gelmeyen ekstra masraflar için müstakbel eşinizle ortaklaşa bir paylaşım içinde olabilirsiniz.

Post navigation

 • Düğün masrafları günümüzde malesef çok fazla. Düğün bütçesini dikkatli şekilde planlamak gerekiyor.

  • Kesinlikle çok haklısın. Bu kadar masrafın altından kalkmak çok zor.

   • Düğün masraflarını düşürmek için sitemizde bir çok rehber paylaştık. Arama yaparak bu yazıları bularak inceleyebilirsiniz.

 • Bu devirde düğün yapmak gerçekten büyük bir yük insanlara. Cidden evlilik düşünen kişilerin gereksiz adetlerden kaçınması gerekiyor artık. Çünkü başka türlü hallolmaz bu düğün işleri.

 • Bu bütçeyi toparlamak için tek çözüm kredi çekmek galiba nasıl üstesinden geleceğimizi bilmiyorum 🙁

 • Düğün masrafları ile ilgili bu yazınızı okuduktan sonra gözüm çok korkmuştu ama benim gibi bu yazıyı okuyup korkan arkadaşlara bilgi vermek için eklemek istiyorum. Arkadaşlar hem düğün kredisi evlilik kredisi gibi bir yazıları var ve baya detaylı bir anlatım yapmışlar hem de düğün masraflarını düşürmek için paylaşılan rehber gerçekten çok etkili düğün planınız varsa ve masraflar gözünüzü korkutuyorsa kesinlikle bu yazıları okuyun.

 • Hayatta her şeyde yaptığım gibi plan yapmadan bir işe girmem ama belirsizliğin çok olduğu düşünüldüğü evlilik masraflarının başlıklarının her birinin belirli bir biçimde yazılmış olması ve detayların çok güzel bir biçimde açıklanmış olması sayesinde benim planlama yapmamda çok fayda sağladı bu sebepten evlenecek arkadaşlar evet masraflar çok fazla olabilir ama planlama yaparsanız her şey sizin için daha iyi olacaktır.

 • Bu yazı harikaaaaaa emeğinize sağlık, düğün öncesinde genel masraflarımızı görmemize çook yardımcı oldu. Kendi planlarımızın giderlerimizin ayarlanmasında büyük destek oldu. Emeğinize sağlık. Diğer içeriklerinizde çok iyi hepsinden faydalanıyorum.

 • Bu yazı gerçekten değerli! Düğün planlama sürecinde, masrafları hesaplamak ve bütçenizi yönetmek oldukça zorlu bir iş olabilir. Ancak yazar, bu yazıda tüm masrafları ayrıntılı bir şekilde ele alarak, bütçenizi nasıl yönetebileceğinize dair eşsiz bir rehber sunuyor. Yazar, ayrıntılı bir şekilde düğün masraflarını açıkladığı gibi, ayrıca düğününüz için harika fikirler ve öneriler de sunuyor. Bu yazıyı okuyarak, düğününüz için hangi masrafların beklendiğini ve bu masrafları nasıl yönetebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca, yazarın önerileri sayesinde, düğününüz için harika fikirler edinebilirsiniz ve böylece unutulmaz bir düğün yapabilirsiniz. Bu yazıyı okuyarak, düğün planlama sürecinde daha rahat ve kendinize güvenli hissedebilirsiniz!

 • Düğün planlama sürecindeki masrafları ayrıntılı bir şekilde ele alıyor ve bütçenizi nasıl yönetebileceğinize dair harika ipuçları sunuyor. Bu yazıyı okuyarak, bütçenizi en iyi şekilde yöneterek harika bir düğün yapabilirsiniz. Benim için çok faydalı oldu emeğinize sağlıkk 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir