Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Davetiyesi » Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?
düğün davetiyesi nasıl seçilir, düğün davetiyesi seçimi, düğün davetiyesi

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?

Düğün hazırlıkları oldukça yorucu olsa da zevkli kısımları da var; örneğin mutluluğunuzu sevdiklerinizle paylaşmak. Bu yazımızda düğün davetiyesi seçimi hakkında konuşup akıllara takılan bazı soruları yanıtlayacağız. Eğer sizin de düğün tarihiniz belli olduysa düğün davetiyelerine göz gezdirmeniz, düğün davetiyesi seçimi konusunda ufak ufak düşünmeye başlamanız gerekiyor olabilir. O zaman vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

Düğün Davetiyesi Ne Zaman Seçilir?

Davetiye seçiminizi etkileyen en önemli faktör; hazır bir davetiye mi kullanacağınız yoksa tasarım mı tercih edeceğinizdir. Davetiye firmaları ile görüşmeye gittiğinizde kataloglardaki hazır davetiyelerden birini tercih etmeniz halinde düğün tarihinize yaklaşık bir ay kala davetiye siparişinizi verebilirsiniz. Tasarım bir davetiye tercih edecekseniz ise bu tarihi bir iki ay daha öne almanız gerekir. Tabii ki davetiye seçiminizi yaptığınızda düğün tarihinin ve saatinin kesinleşmiş olması gerekmektedir. Ayrıca davetli sayınızı belirleyip o sayıya göre davetiyenizi bastıracağınızı da unutmamalısınız. (Davetli listenizi hazırlamadan önce sizin için derlediğimiz ipuçlarını okumanızı öneriyoruz: Düğün Davetli Listesi Nasıl Hazırlanır?)

Düğün Davetiyesi Seçimi

Düğün davetiyenizi ne zaman seçmeniz gerektiği konusuna değindik. Şimdi de düğün davetiyesi nasıl seçilir sorusunu cevaplayalım ve gelin adaylarımızın göz önünde bulundurması gereken bazı noktalara değinelim.

Düğün Temasına Uygun Davetiye Tasarımlarına Yönelin

Düğününüzü planlarken (düğün mekanı seçiminden gelinlik ve aksesuarlarınıza kadar) tercihlerinizde göz önünde bulundurduğunuz en önemli şey düğün konseptinizdi. Aynı şekilde davetiye tercihlerinizde ve yöneleceğiniz tasarımlarda düğün temanızın önemli bir faktör olduğunu unutmayın.

Örneğin gösterişli bir düğün yapacaksanız; davetiyenizi seçerken klasik ve gösterişli olanları tercih etmelisiniz. Kır düğünü konsepti için ise esprili, renkli ve modern tarzda davetiyeler doğru bir seçim olacaktır.

Tasarım Davetiye mi Yoksa Hazır Olanlar mı?

düğün davetiyesi, düğün davetiyeleri

Diyelim ki düğün davetiyenizi seçmek üzere davetiye firmaları ile görüşmeye karar verdiniz. Ancak davetiyenizin özel tasarım mı yoksa hazır mı olacağına karar veremiyorsanız bu noktada size işinize yarayacak birkaç öneride bulunabiliriz.

Tasarım davetiyelerin fiyatı hazır olanlara göre bir miktar daha fazladır. Eğer davetiye için ayırdığınız bütçe sınırlıysa hazır olanlara yönelebilirsiniz. Değişik düğün davetiye modelleri görmek istiyor ve tasarım davetiyelerden vazgeçmek istemiyorsanız; davetlilere göndereceğiniz davetiyenizi iki gruba ayırabilirsiniz. Düğününüze gelmesini önemsediğiniz az sayıdaki davetlilere tasarım davetiyenizi yollarken, öylesine çağırdıklarınıza ise hazır olarak bastırdığınız davetiyelerden gönderebilirsiniz.

Ortak Zevkinize Hitap Eden Tasarımlarda Buluşun

Diyelim ki davetiye kataloğunu önünüze aldınız ve temanıza uygun olanlara yöneldiniz ama onlarca düğün davetiyesi modelleri içerisinden hangisini seçeceğinize karar veremiyorsunuz. Bu durumda müstakbel eşinizin de zevkleri ve beğenileri önemli. Ortak beğendiğiniz 5 adet davetiyeyi bir kenara ayırabilirsiniz ve içlerinden en çok sevdiğinizi düğün davetiyeniz olarak kullanabilirsiniz.

Düğün davetiyenizi seçerken bahsettiğimiz noktalar dışında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bu konuda daha fazla bilgi almak için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Düğün Davetiyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?.

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Düğün davetiyesi ne zaman seçilir sorusunun ardından gelelim fiyat konusuna. Sonuçta düğün hazırlıkları sırasında her detayı planlarken bütçenizi de tartmanız ve ona göre hamleler yapmanız gerekiyor. (Düğününüzün ardından kalan düğün borçlarıyla cebelleşmenizi tabii ki istemeyiz.)

Düğün davetiyeleri fiyatları sizin zevkinize ve bütçenize göre değişiyor. Örneğin davetiyelerde kullanılan kağıtların özellikleri, zarf seçenekleri, tasarım ürünler, kabartmalı kaligrafiler fiyatlar arasında ciddi farklar yaratabiliyor. O yüzden davetiyenizi seçmeye başlamadan önce; davetiye firmalarına bütçenizi belirterek, o çerçevede size uygun olan ürünleri göstermelerini isteyin. Böylece görmediğiniz ürünlerde aklınızın kalma olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz.

Düğün Davetiyesi Sözleri

Düğün davetiyenizi seçtiyseniz sıra geldi düğün davetiyenizde yer alması gereken bilgilere… Davetiyenizin üzerinde düğününüzün gün, saat ve yeri açıkça belirtilmelidir. Bunun dışında düğün davetiyesi sözleri de üzerinde yer almalıdır. Düğün davetiyesi metinlerini kendiniz oluşturabileceğiniz gibi klasik söylemleri de kullanabilirsiniz. Yine bu metinlerde de özgünlük söz konusudur diyebiliriz. Hatta düğün tarzınız, davetiyenizin modeli bile nasıl bir metin tercih edeceğinizi etkiler. Bu anlamda bir araştırma yapabilir ve beğendiğiniz bir yazıyı davetiyenizde kullanabilirsiniz.

Post navigation

  • Düğün davetiyesi seçiminde birçok önemli nokta var yazıda belirttiğiniz gibi. Fakat ben eşim olacak kişiye seçtirecegim

  • Bence düğün davetiyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada kesinlikle sadelik yer alıyor. Bir davetiye ne kadar sadeyse bence o kadar şık ve güzel olyuor.

  • Eğer kendi yeteneğiniz varsa kesinlikle kendiniz uğraşın davetiye üzerinde. Ben şahsen canva adlı siteden uğraşarak istediğim tasarımı buldum ve cidden çok beğendiğimiz bir sonuç aldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir