Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?
nişanlık seçimi

Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Damat adayının tuzlu kahvesini içmesinin ardından hızlanan düğün hazırlıklarında önemli bir aşama olan nişan töreni aşamasına geldiyseniz; hazırlıklarınıza biraz ara verip kahvenizi yudumlarken nişanlık seçimi nasıl yapılır? sorusunun cevabını satır aralarında bulabilirsiniz. Doğru bir nişanlık tercihi yaptığınızdan emin olmanız adına hangi detayları göz önünde bulundurmanız gerektiğinin ipuçları ise yazımızın devamında…

Mekâna Göre Tercih Edebileceğiniz Nişanlıklar

Nişana dair alışverişlerinizi yapmadan önce belirlemeniz gereken öncelikli husus nişanınızın nerede yapılacağıdır. Nişan töreni evinizde yapılacağı gibi eviniz dışında farklı bir mekânda gündüz ya da akşam istediğiniz zamanda da olabilir. Karar vermenizi kolaylaştırmak adına nişan töreninizi yaptığınız yere ve zamana göre nişanlık seçimi nasıl yapılır anlatalım.

Nişan töreninizi evinizin dışında farklı bir mekânda yapacaksanız; mekânın açık veya kapalı olmasına göre seçenekleriniz değişebilir. Açık alanda yapacağınız nişan törenlerinde samimi ve doğal bir konsept düşünüyorsanız; eteği kabarık modellerden ziyade uçuşan etekli nişan elbiseleri ile mini boydaki nişan elbiseleri hoş bir tercih olacaktır. Kokteyl formunda gösterişli bir nişan için ise uzun etekli, balık formunda, taş detaylı veya işleme, dantel gibi detaylar barındıran bir nişan elbisesi tercih edebilirsiniz.

Balo salonu veya bir otelde nişan töreni yapmayı düşünüyorsanız ise eteği kabarık ve iddialı nişanlıklar gayet uygun olacaktır. Tarz olarak kabarık etekli nişanlıklar size hitap etmiyorsa; eteği kuyruklu, kloş kesim veya balık formundaki hareketli elbiseleri tercih edebilirsiniz. Özellikle dantel detaylar ile transparan görünümler verilmiş elbiseler ile tül kumaş üzerinde işlemeler bulunan gece elbiseleri salonda yapılan nişanda ne giyilir sorunuza cevap niteliğinde olacaktır.

Nişan Temanız Doğrultusunda Bir Seçim

Nişanlık seçimlerinizde renk ve kumaş tercihleriniz ile nasıl bir tarza imza atacağınızı etkileyen bir diğer faktör nişan temanızdır. Müstakbel eşiniz ve sizin için önemli olan bir obje veya şeyin detaylarda kullanıldığı bir nişan teması oluşturmanız halinde elbisenizin rengini, tarzını da ona göre tercih edebilir hatta elbisenizin bir yerinde o nesneyi kullanabilirsiniz.

Vücut Tipinize Uygun Bir Nişanlık Seçimi

Aslında tüm kıyafet seçimlerinizde etkili olan en önemli husus vücut tipinize göre nasıl giyinmeniz gerektiğidir. Nişan elbisenizi tercih ederken de vücut tipinizi biliyor olmanız ve size uygun elbise modellerine yöneliyor olmanız gerekir. Temelde armut, elma, kum saati ve dikdörtgen olmak üzere dört vücut tipi bulunmaktadır.

Armut tipinde geniş kalçalar kamufle edilmesi gereken bölge olduğundan elbise tercihlerinizi a kesim olanlardan yana yapabilirsiniz. Uzak durmanız gereken model ise balık formunda olanlar. Elma vücut tipinde ise büyük göğüslerin kamufle edilmesi gerekir ki bu yüzden elbise tercihlerinizi üst bedeni sade olanlardan yana kullanmalısınız. Ayrıca V yaka kesimler de size çok yakışır. Kum saati vücut tipine sahipseniz ise balık formundaki bir nişan elbisesi ile kusursuz fiziğiniz ile arzı endam edebilirsiniz. Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarımıza ise düz formlu elbiseler çok yakışacaktır.

Evde Yapılacak Nişanınız İçin Nasıl Bir Tercih Yapmalısınız

Evde yapacağınız nişan töreni için sade nişanlık modelleri daha uygun olacaktır. Elbisenizin boyu mini, midi veya uzun olabilir. Özellikle dantel elbiseler evdeki nişan töreni için son derece uygundur. Evde dar bir alanda olacağınızdan özellikle kabarık etekli nişanlık seçimi yapmamanızı öneririz. Bu hem hareket etmenizi zorlaştıracak hem de ev için fazla abartılı bir tercih olmuş olacaktır.

Nişanlığınız İçin Renk Tercihleriniz

Nişanlık seçimi yaparken aynı modele ait farklı renk tonlarında elbiseler mevcutsa hangisini seçmeniz gerektiğine dair nasıl karar vermelisiniz? Renk tercihlerinizi etkileyen en önemli şey teninize yakışan renktir. Sizi daha canlı, enerjik ve hayat dolu yansıtan renklere yönelebilirsiniz. Ayrıca mevsimlerin renklerini de elbise tercihlerinizde kullanabilirsiniz. İlkbaharda renkli uçuşan elbiseler, sonbaharda soft renklerden oluşan bir nişanlık, kışın bordo gibi koyu tonlar, yazın ise enerjik tonları tercih edebilirsiniz.

Nişan elbisesi beyaz olur mu merak edenler için cevaplayalım. Mümkünse siyah ve beyaz rengi nişanlık tercihlerinizde kullanmamanızı öneririz. Siyah renk doğru aksesuarlar kullanılmadığında, hareketli saç ve makyaj yapılmadığında çok kasvetli bir tercih olabilir. Beyaz rengi ise gelinliğinizde kullanmanız müstakbel eşinizin ve davetlilerinizin sizi beyazlar içinde ilk kez düğün gününüzde görmesi daha etkili olabilir.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir