Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Fotoğrafları » Düğün Fotoğrafçısı Tercihi
Düğün Fotoğrafçısı Tercihi

Düğün Fotoğrafçısı Tercihi

Düğün Fotoğrafçısı Tercihi

Hayatınızın en özel gününde, unutulmaz karelere sahip olmak için düğün fotoğrafçısı tercihi son derece önemlidir.  İyi bir fotoğrafçı sayesinde, bu özel gününüzden unutulmaz karelere sahip olabilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçısının Ekipmanında Neler Yer Almalıdır?

Düğün fotoğrafçılarının en iyi kareleri yakalayabilmeleri için farklı lensler kullanmaları gerekir. Uzaktan yapılacak doğal çekimler için 70-200 mm lens kullanılabilir. Kalabalık fotoğraflar için ise geniş açılardan güzel görüntü alabilmek adına 24-70mm, 17-50mm ve f:2,8 lensleri kullanılabilir. Açık havalarda güel görüntüler yakalayabilmek için dolgu flash kullanılabilir. Eğer dolgu flash istemiyorsanız yansıtıcılar faydalı olacaktır.

Düğün Fotoğrafçısı Tutmak Yerine Bir Tanıdıktan Yardım İstemek?

Düğün maliyetini düşürmek adına sıklıkla bu yönteme başvurulmaktadır. Ancak bunu çok fazla tavsiye etmiyoruz. Zira bu tanıdık kişiler, muhtemelen bir akrabanız ve arkadaşınız olacaktır. Bu sorumluluğu onlara vermeniz çok parlak olmaz. Zira bu kişiler hem anın duygusallığına kapılabilir, hem de profesyonel olmadıkları ve sizi hayal kırıklığına uğratmak istemedikleri için heyecanlanıp kötü fotoğraflar çekebilirler. Bu nedenle profesyonel kişilerden yardım almak daha doğru olacaktır.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı tarafından çekilen fotoğraflar, hiç şüphesiz daha kaliteli olacaktır. Bu fotoğraflar hem sunum açısından hem bakış açısı açısından çok daha iyi olacaktır. Her fotoğrafçının kendine has bir tarzı olduğunu dikkate alacak olursak,  kişi tercih etmeden önce de fotoğrafçı ile konuşmakta faydalı olacaktır.

 

Düğün Fotoğrafçısına Sormanız Gereken Sorular

1.      Hangi Çeşit Çekimler Yapıyorsunuz?

Düğün fotoğrafçılarını çekim tarzları hakkında ön araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle çekim türleri hakkında fikir alabilir ve fotoğrafçınıza isteklerinizi daha iyi bir şekilde anlatabilirsiniz. Fotoğraf çekimleri arasında düğün belgeseli, portre fotoğraf çekimi ve trash the dress çekimleri olduğunu unutmayın.

 

2.      Fotoğraf Çekim Mekanları

Fotoğrafçıların düğün fotoğrafı için belirledikleri birtakım yerler olabilir.  Ancak siz de kendi istediğiniz bir mekanı ayarlayabilirsiniz. Bu konuyu da fotoğrafçınızla konuşmanız faydalı olacaktır. Fotoğrafçınızın tercih ettiği mekanları ve bu mekanları neden tercih ettiğini öğrenmek, iyi bir çekimin püf noktalarını oluşturabilir. Eğer sizin için hatırası olan güzel mekanlar da varsa bu çekim noktalarını da fotoğrafçınızla görüşebilirsiniz.

 

3.      Fotoğraf Çekimlerinin Fiyatlarını Belirleyen Etmenler Nelerdir?

Fotoğrafçınızla fiyat konusunu da konuşmalısınız. Bizim tavsiyemiz bir yerine iki fotoğrafçı kullanmanızdır. Bu şekilde farklı perspektiflerden harika anılar yakalayabilişiniz. Hatırlatmakta fayda var, fotoğraf çekim işlemlerini hafta sonu yerine hafta içi yaptırırsanız çekimleri daha uygun fiyata kapatabilirsiniz.

 

4.      Çekimlerde Kullanılan Ekipmanlar Neler?

Çekimlerin en iyi sonucu verebilmesi için, çekimler esnasında ışığın, yansıtıcının oldukça iyi biçimde kullanılması gerekir. Ayrıca fotoğrafçılar tripod ve farklı lensler de kullanırlar. Ayrıca fotoğrafçınızla konuşup, makinanın kalitesi hakkında da bilgi almanızı tavsiye ederiz. Minimum 20 megapiksel bir fotoğraf makinası kullanılmasını tavsiye ederiz.

 

5.      Çekimlerde Hangi Aksesuarlar Kullanılmalı

Bazı fotoğrafçılar aksesuarları da etkin olarak kullanmayı severler. Maskeler, balonlar vb. gibi diğer aksesuarlar fotoğrafları son derece renkli yapabilirler. Fotoğrafçıların kullandığı ve önerdiği aksesuarların dışında da kendi isteğiniz doğrultusunda aksesuarlar kullanabilirsiniz. İş tamamen sizin hayal gücünüze kalmış durumda.

 

6.      Çekim Esnasında Yedek Fotoğraf Makinası Bulundurulacak Mı?

Fotoğraf makineleri nihayetinde bir elektronik alet olduğundan, bozulmayacağının ve herhangi bir aksilik çıkmayacağının garantisi yok. Tabi birçok fotoğrafçı yanında yedek lensler taşıyor ancak makinanın kendisine bir şey olduğu durumda, düğün fotoğraflarınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle fotoğrafçınızdan yedek bir makine bulundurmasını istemelisiniz. Zira bu sizin en özel gününüz ve bugünün bir tekrarı daha olmayacak.

 

7.      Çekilen Tüm Fotoğraflar Teslim Edilecek mi? Yoksa Belirli Bir Sınır Var mı?

Bu fotoğrafçıdan fotoğrafçıya farklılık gösteren bir durumdur. Bazı düğün fotoğrafçısı çekilen tüm fotoğrafları teslim ederken, kimi fotoğrafçılar da kendi belirledikleri fotoğrafları sizlere teslim edeceklerdir.

 

8.      Çekilen Fotoğraflar USB Formatında Mı Teslim Ediliyor Yoksa Tab Ediliyor Mu?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle, dijital fotoğrafların önemi bir hayli artsa da tab edilen klasik fotoğrafların yeri son derece ayrı. Zira dijital ortamdaki fotoğrafların bir hata sonucunda ya da arıza sonucunda ortadan kaybolma ihtimali bulunuyor. Bu sebeple hem usb formatında hem de tab edilmiş haliyle tüm fotoğrafları almanızı tavsiye ederiz.

 

9.      Albüm ve Baskı Kalitesi Nasıl?

Fotoğrafların basılacağı albüm ve kağıdın kalitesi hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Düğün sonrasında kötü sürprizler yaşamamak adına bizzat önceden tab edilmiş fotoğraflara bakmanız faydalı olacaktır. Böylelikle elinize nasıl fotoğraflar geçeceğini de öğrenmiş olursunuz.

Yine baskı kalitesini ve fiyatlarını da öğrenmeniz önemlidir. Fiyata göre farklı kalitede kağıtlar da kullanılabilir. Bütçenize uygun ve kaliteli olanı seçebilmek için dokunarak ve görerek seçmek en mantıklısı olacaktır.

 

10.  Fotoğraflar Nasıl Teslim Edilecek?

En önemli konulardan bir tanesi de fotoğrafların nasıl teslim edileceği konusudur. Fotoğraflar ilk çekildiği haliyle mi teslim edilecek yoksa photoshop ile üzerinde oynama yapılacak mı? Bu soruyu mutlaka sorun ve isteğiniz doğrultuda tercihinizi yapın. Düğün fotoğrafçısı fotoğrafları ham olarak teslim edebildiği gibi photoshop ile oynanmış olarak da teslim edebiliyor. İsterseniz seçtiğiniz fotoğrafları photoshoplu geri kalan fotoğrafları da ham şekilde alma şansına sahipsiniz.

 

 

11.  Fiyat Konusu

En önemli konulardan bir tanesi de fiyat konusudur. Fiyatta anlaşmayı ilk etaptan halledin daha sonra sorun çıkabilir. Ödeme ne şekilde yapılıyor, o günü rezerv etmek için önden bir ücret ödemeniz gerekiyor mu gibi soruların cevaplarını fotoğrafçınızla uzun uzun görüşün. Dış mekan düğün fotoğrafları ve iç mekan fotoğraflarının ayrı fiyatlandırmaları var mı ve ek ödeme oluşturacak olan durumları da ayrıntılı biçimde tartışın. Bu konuları önceden tartışmak ve fikir birliğine varmak son derece önemlidir.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir