gelin çiçeği nasıl olmalı, gelin çiçeği, gelin buketi, düğün çiçeği

Gelin Çiçeği Nasıl Olmalı?

Mükemmellik detaylarda saklıdır derler. İçinde harika göründüğünüz, tam size göre olan gelinliği bulduysanız buraya kadar işler yolunda demektir. Ama hazırlıklar tabii ki bununla bitmiyor. Örneğin gelinliğinizle birlikte kullanacağınız duvak, gelin buketi, ayakkabı, takı ve aksesuarlarınızın da doğru seçilmiş olması çok mühim. Bu yüzden bu yazımızda gelin çiçeği seçimi sırasında göz önünde bulundurmanız gereken detaylar neler olmalı, aşık olacağınız gelin çiçeğini nasıl elde edebilirsiniz gibi soruları yanıtlıyor olacağız.

Gelin Çiçeğiniz Sizi Yansıtmalı

Gelin çiçekleri binbir çeşittir demek herhalde yanlış olmaz. Fakat gelin çiçeği seçerken tarzınıza hitap eden bir tercihte bulunmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Diğer bir deyişle gelin çiçeğiniz, kişilik özelliklerinizi ve sizi yansıtmalı. Bu yüzden tasarımını, renklerini ve kullanılan çiçekleri sevdiğiniz bir buket satın almanızı öneririz. Eğer gelin çiçeğinizi kendiniz tasarlamak ve yapmak istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: Evde Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?.

Düğün Temanız Gelin Buketi Seçiminde Önemli

Düğün temanızda kullandığınız objeler ve aksesuarlar gelin çiçeğinizde de kullanılabilir. Böylece bir bütünlük hissi oluşturabilirsiniz. Örneğin romantik bir düğün dekorasyonu için dantel süslemelerinin kullanıldığı bir düğün ortamı oluşturulduysa siz de gelin buketinizde kurdele yerine dantel kullanabilirsiniz. Düğününüz deniz temalı ise gelin buketinizde deniz yıldızı, inci, istiridye kabuğu süsleri hoş bir tercih olabilir.

Düğün temasının yanı sıra düğün konseptiniz de tüm seçimlerinize yön veren önemli bir detaydır. Eğer gösterişli bir salon düğünü tercih ediyorsanız gelin çiçeğinizin de gösterişli olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için buketinizin süslemesinde taş ve boncuk detaylar kullanılabilir. Bir kır düğünü gelini iseniz bir demet papatya dahi harika bir gelin çiçeği seçimi olabilir. Zevkleriniz ve tarzınızın yanı sıra düğün konseptiniz doğrultusunda muhteşem gelin buketinizi hazır ya da tasarım olarak tercih edebilirsiniz.

Mevsime Göre Düğün Çiçeği Seçimi

gelin çiçeği, düğün çiçeği, gelin buketi, mevsime göre düğün çiçeği, sonbahar düğünü için gelin çiçeği

Gelin buketiniz için kullanılacak çiçeklerin, mevsime göre tercih edilmesi hoş bir seçim olabilir. Bu hem gelin çiçeğinizin daha ekonomik olmasını sağlayacaktır hem de çiçekler mevsiminde canlılığını ve tazeliğini daha fazla koruyacaktır.

Örneğin ilkbaharda evlenmeyi düşünüyorsanız mis kokulu rengarenk çiçekleri hem düğün alanınızın süslemesinde hem de gelin buketinizde tercih edebilirsiniz. Zambak, frezya, nergis gibi ilkbahar çiçekleri ile davetlilerinizin içini açacak mis gibi bir düğün ortamı sağlayacağınız gibi canlılık ve hayat enerjisi fışkıran bir gelin çiçeği de elde edebilirsiniz.

Yaz aylarında ise muhteşem papatyaları, mis kokulu lavanta ve karanfilleri, manolya ve zambak gibi rengarenk çiçekleri hem düğün alanınızda hem de gelin buketinizde tercih edebilirsiniz. Sonbaharın simgesi kasımpatılar ile orkideler, kış aylarının güçlü ve zarif çiçekleri kardelen, sümbül düğünlerinizde mevsime göre tercih edebileceğiniz çiçekler arasında yer alabilir.

Düğününüzün yapılacağı mevsime göre hangi çiçeği tercih etmeniz gerektiği konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa şu yazımızı okuyabilirsiniz: Mevsime Göre Hangi Gelin Çiçekleri Tercih Edilir?

Gelinlik ve Saç Modeli Gelin Çiçeği Seçiminde Önemli

gelin çiçeği, gelin buketi, düğün çiçeği, kır düğünü için gelin çiçeği

Gelinliğiniz ve saç modeliniz de elbette gelin çiçeğinize karar vermenizde oldukça etkilidir. Gelinlik alışverişi yaparken gittiğiniz moda evi ya da gelinlikçi muhtemelen size gelinliğiniz ile uyumlu aksesuarları sunacaktır. (Duvak, gelin buketi, gelin ayakkabısı, saç veya alın aksesuarları gibi) Bu seçeneklerden gerçekten hoşunuza gideni varsa değerlendirebilirsiniz ancak önerilenler içinize gerçekten sinmiyorsa diğerlerini gelinliğiniz dışında da satın alabilirsiniz. Bazı gelinlik firmaları, gelinliğiniz ile duvak ve gelin çiçeğinizi de ücretsiz olarak verebiliyorken bazıları ise bunlardan ekstra para talep etmektedir. Bu bilgi de cebinizde olsun ki tercihlerinizi bu çerçevede yapın.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; gelin saçınızın modeline göre gelin buketinizin tasarımına karar verilebilir. İsterseniz zıtlıkların uyumunu kullanabilirsiniz. Örneğin topuz olan gelin saçınızla birlikte dağınık, farklı uzunluklarda çiçeklerin kullanıldığı bir gelin çiçeği yaptırmanız ilgi çekici olacaktır. Bütünlük ve uyum sizin önemli ise saç aksesuarı olarak kullandığınız taş, boncuk, dantel gibi detaylar gelin çiçeğinizde de kullanılabilir.

Gelinlik modelinizin ya da genel havanızın da gelin buketi tercihiniz için önemli bir ayrıntı olduğunu unutmayın. Örneğin vintage bir gelinlik tercih ettiyseniz soft renklerde hatta kurutulmuş çiçeklerin kullanıldığı dantel ve inci gibi detaylar ile zenginleştirilmiş bir gelin buketi oldukça hoş görünecektir. Son derece şık ve alımlı, kabarık etekli veya prenses kesim bir gelinlik tercih ettiyseniz ise elinizdeki gelin çiçeğinin de iddialı bir tercih olması yerinde bir karardır. Salaş bir gelinlik içerisindeki kır düğünü gelini iseniz elinizde rengarenk çiçekler taşıyabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Arkadaşlar bence gelin çiçeği yapay olmalı sade ucuz birşey olmalı ama çok şatafatlı gözükmeli çünkü sizi bir kere idare etsin yeter ne anısı kalıyor nede önemli bir hatırası tutan kişi için daha değerli 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir